1.
güzel ülkemin şuan ki hali.
devamını gör...
2.
yada boşver diyerek kestirip atan kendini kabul eden
devamını gör...
3.
halinden memnun köle olur mu. olursa nasıl olur bunu düşündüm. hitler almanları gerçekten kandırdı mı yoksa o insanların asıl istediği soy kırım yapmak mıydı.

biz askerdik emir aldık cümlesini ben makul bulmuyorum. bazı deneyler var ve bu deneylerde insanların emir aldığında diğerlerine işkence edebildiğini ve rahatsız olmadığını görüyoruz ama bir düğmeyi çevirmek ile birini taramak arasında fark var bence.
devamını gör...
4.
dini yanlış lanse eden yobazlar.
devamını gör...
5.
böyle insanlar sorgulamaz, eleştirmez, düşünmezler. onlara ne verilirse yeter. kendi rahatlıklarını bozmayan, beyinlerini yormayan her şey onların özgürlüğüdür. birilerine köle olmak karakterleri olmuştur. ne denir ki bunlara? üstelik yol gösterenlere, gözlerini açmak isteyenlere de inatla karşı çıkarlar. hayatları ottan farksızdır.
devamını gör...
(bkz: kapitalizmi anlatan en güzel sözler)
devamını gör...
etrafta birçok örneğini görebiliriz, görüyoruz da. ne acı..
devamını gör...
tanrının verdiği nimetlere sebep olan elli, tanrı eli zanneden kölelerdir.
devamını gör...
katılmadığım bir görüş.* zira kölelerin hali, memnun olunacak bir hal olabilir.
devamını gör...
(bkz: buna şükür)
devamını gör...
aslında bunda bile alışkanlıklar yatar. " insanların en kötü özelliğidir belki de her şeye alismalari. yıllardır cezaevinde yatan biri cezaevinden çıktıktan sonra dışarıyı yadırgar ve cezaevindeki yaşantısını arar. istisnalar olsa bile bu böyledir. insan alıştığı sürece tutsakligi bile isteyebilir" benzeri bir söz okumuştum. kölelik de aynı aslında. uzun zamandır kör, başkalarının himayesi altında, kendi fikirleri olmadan yasayan insanlar bu hayatlarina alıştıkları için çok da kötü karşılamazlar durumlarını. çünkü alismislardir böyle yaşamaya. o yüzden uzun zamanlar boyu köle olarak yasamıs ve köleliğe alistirilimis kişiler hallerinden memnundur. peki sorarım size dostlar sorun halinden memnun olan kölelerde midir? yoksa onları köleliğe alistiranlarda mı?
not: umarım kendimi ifade edebilmisimdir dostlar.
devamını gör...
özgürlüğün en büyük düşmanı kölelerin kendini özgür sanmalarıdır.
devamını gör...
bu önermeye göre halinden memnun olmayıp bunu değiştirmeye çalışanlar özgürleşebilirler. insanın herhangi bir yasaya bağlı olmayacağına inanması tuhaf, en başta içine doğduğun kültürün bir sonucusun mesela. nasıl değişecek ki bu durum, yazılı yasaların tümünü kaldırsan yine değişmez.
devamını gör...
özgürlüğün tanımı kendini efendi görenler tarafından mı yapılmıştır? kendimize soralım.
devamını gör...
mesela belediye çöpçüleri greve çıktığında onlara derdiniz nedir, derdinize çare bulalım diye destek çıkacağına "atın bunları işten akılları başlarına gelsin. çöp toplamamak diye grev mi yapılır? siz akpli misiniz?" diye fanatikleşen, kendi konumunu koruyan orta sınıf köleleridir.
kendi rahatı bozulacak diye 2 haftalık greve tahammül edemeyen kitlelerdir. bunlar devrimi de başkalarından beklerler. haydi bu büyük lafı geçelim, herhangi bir hak kazanımında yine aktif olarak rol almazlar. çünkü en önemli şey, gelirleri ve konforlarıdır. onları riske edecek herhangi bir duruma atlamaya çekinirler.
devamını gör...
akıl hastanesindeki delinin biri odanın tavanından sallanıyormuş, ampul olduğunu söyleyerek.
görevliler başhekime koşmuş, ne yapalım diye.
ne yapıp edip indirin demiş.
bir süre sonra görevliler tekrar gelmiş başhekim odasına. başhekim sormuş, indiremediniz mi diye?
görevliler yok demişler, ampul olanı inmeye ikna ettik de aşağıdakiler 'karanlıkta kalırız' diye inmesine izin vermiyor.
devamını gör...
doğrudur, adam halinden memnun, köleliğinden razı ya da köle olduğunu bilmiyor ki başkaldırsın.
devamını gör...
yanlış, en büyük düşmanı halinden memnun olmadığı halde hiç birşey yapamayanlardır. zincir-fil deki gibi olmadığını bildiği zincirden kurtulamayanlardır.
devamını gör...
doğrudur. bunun benzerini söylediğinde vatan haini sıfatını dahi yapıştırır bu köleler, yaşandı.
devamını gör...
bu tanıma eklenecek bir cümle kuramıyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun olan kölelerdir" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim