roman / edebiyat
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

tom robbins'in kitabı. ayrıntı yayınevi basmaktadır.
eser özünde alobar ve kudra'nın yolculuğunu anlatır ama bununla sınırlı değildir. pan, priscilla, madam devalier gibi pek çok karakter de kitapta yer alır.

yayınevi, tanıtım yazısında tom robbins'ten, tom robbins'in kendi kelimelerini kullanarak "oyunculuk bilgelik değil uçarılıktır" diye bahseder. sanırım tom robbins'i tanımlayacak en güzel kelime uçarı olabilir.

ana karakterimiz alobar, kraldır. verilen detaylardan yola çıkarak bir orta çağ kentinde kral olduğu sonucuna varırız.

şato karanlık, kahramanlarsa uykudaydı. soluk aldıklarında, sanki havada ejderha dumanı koklamaya çalışıyorlarmış gibi sesler çıkarıyorlardı. cariyeler de kuştüyü sedirlerinde, baharat kokuları arasında rahatsız bir uyku uyumaktaydılar. dünyanın henüz tepsi gibi dümdüz olduğu o günlerde, insanlar hep kenardan düşeceklerinden korkar, bununla ilgili korkulu rüyalar görürlerdi.


alobar'ın köyünde, ilk beyaz teli çıktığında kralın öldürülmesi geleneği vardır. alobar, diğer krallardan farklı olarak ölmek istemez, ölümden kaçar. kaçmakla da kalmayarak ölümsüzlüğü aradığı uzun bir yolculuğa çıkar. bu yolculukta alobar'a katılarak bizler de dünya, tarih, mitoloji ve aşk üzerine çok farklı bakış açıları kazanıp, çok şey öğreniriz.


pancarla başlayan hikaye, şeytanla biter.


küçük bir kızken tanışmıştım kendisiyle, ilk sayfalarda aşık olmuştum. o günden bugüne kaç kere okudum bilemem. listesinde olan, hiç haberi olmayan ve ilk kez burada karşılaşan herkese şiddetle öneririm. ilk başta yazarın dili biraz farklı gelebilir, bence bir şans verirseniz pişman olmazsınız. henüz okuyup pişman olanla tanışmadım. belki pek kimse okumadığı içindir.
devamını gör...
orjinal adı "jitterbug perfume" olan tom robbins kitabı.

kitabın kahramanının ölümle iddialaşmasını, aydınlanmasını ve aşkı buluşunu okuruz.


evrimin bir sonraki basamağının beynin zarını kullanmayı öğrenmemiz olduğunu savunan sonuyla gayet başarılı bulduğum bir kitaptır.


okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

ilk entariyi giren arkadaş beni baya bir şoka soktu. çünkü ben de bu kitabı gerçek adı rüya olan bir tanrıçadan öğrenmiştim.
devamını gör...
öncelikle çok iyi bir felsefeyle oluşturulmuş günümüz dünyasının üzerinde çok doğru eleştirileri olan bir roman.
yazar yaşadığımız dönemle ruhlarımızı kaybedip sadece mantığa dayalı hareket eden varlıklar haline gelmemizi eleştirmiş romanı bu yönüyle sevdim diğer taraftan eleştirilecek taraflarına gelirsem alobar ve kundra dışındaki karakterlerle bir bağ kuramadım bu da kitabın bir kısmını sıkıcı hale getirdi.
sonuçta genel olarak gayet beğendim okuyan herkese bir şeyler katabileceğini düşünüyorum.


parfümcülük bilim midır yoksa sanat mıdır, diye sonu gelmez bir tartışma var. bunun önemi yok. çünkü yüksek düzeylerde, bilim de sanat da aynı şeydir.bir noktada, yüksek bilim artık teknolojiden kurtulur, şiirsel bir alana girer. yüksek sanat da bir noktada teknikten kurtulup şiirsel alana girer.
devamını gör...
tom robbins'in 1984 yılında yayınlanan kitabıdır. 1998 yılında ayrıntı yayınları tarafından türkçeye kazandırılmıştır.
üniversite yıllarında okuduğum kitap, o dönem ufkumu genişletip fantastik edebiyat konusunda okumalara yönlendirmişti beni....burada öğrettiklerine göre varoluşun çoğu ıstırap çekmek. ıstırap da arzulardan geliyor. demek ki eğer arzuları ortadan kaldırabilirsek, o zaman ıstırabı da kaldırmış oluruz. bu tabii doğru bir bakıma. dünyada çok ıstırap, çok sefalet var, tamam, ama bir yığın da zevk var. eğer bir insan ıstıraptan kurtulmak uğruna tüm zevkleri de en baştan reddediyorsa ne kazanır? içinde ne ıstırap ne de zevk olmayan bir hayat boş bir hayattır. isteyerek hiçliği aramak yenilgiden bile beter. bu teslim olmak demek. korkakça teslim olmak. bu zavallılar acı çekmekten öylesine korkuyorlar ki hayatın en tatlı zevklerini feda edip canlarının yanmasından o sayede yakayı sıyırıyorlar. bu tür bir zayıflığa insan nasıl saygı duyar? bilerek yavanı, sıradanı, güvenliyi kucaklayan, bunu sırf hayal kırıklığının getireceği acıdan kurtulmak için yapan bir insanı nasıl bağrına basabilirsin?... hayatı bu kılığa sokmak insanlara da tanrılara da yakışmaz... eğer dünyanın gündüz kadar geceye de ihtiyacı varsa, ruhun da aydınlığı dengelemek için karanlığa ihtiyacı olması gerekmez mi ?

... tanrılara karşı dimdik ayakta durması, adları ne olursa olsun onların karşısına dikilip zevkin karşılığını acıyla ödeme sisteminin hesabını sorması, bu sistemde acıya karşı kazanılabilecek tek zaferin zor elde edilen bir unutma olduğunu söylemesi, bu sistemin ele geçirdiği kölelere oyunun süresi konusunda pek az bir seçme hakkı tanındığını ileri sürmesi inanılır gibi değildi.

devamını gör...
ilk 100 sayfasında öf pöf ettiğim, devamında noluyooo, alooo diyerek okuduğum tom robbins kitabı.

kitap uzaktan bakıldığında parfümün tarih sahnesine çıkışını, nasıl geliştiğini anlatıyor gibi gözükse de ayrıntılara indiğimizde bizi eğlenceli ve keyifli bir okuma bekliyor. alobar bir ülkenin kralıyken ölümden kaçar, çiftçi olur, gezgin olur, ölüme meydan okur ve ölümsüz olmak için tüm dünyayı gezmeye bile kararlıdır. ona yolculuğunda eşlik eden ise kudra adlı bir kadındır. ne tesadüf ki parfümün kitapta ortaya çıkması da işte bu kadının gelmesiyle oluyor. beraber ölümsüzlük arayışında olan bu insan buldukları yöntemlerle yaşlanmanın önüne geçiyorlar. bir yerde uzun süre kalamayan çiftimiz bazı nedenlerle kusursuz parfümün de peşine düşüyorlar. açıkçası kitapta anlatılan o parfümü bir kerecik koklamak için neler verirdim bilmiyorum, pek bir şeyim yok ama olanları feda edebilirdim. öyle merak ettim yani.

ilk 100 sayfadan sonra beni mest eden, elimden düşürmeden okuduğum, sonuyla da beni şaşırtıp mutlu eden harika bir kitap. iyi ki okudum. herkescikler de okusun isterim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"parfümün dansı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim