1.
bir nesneyi resim ile anlatmadır. sembollerle anlatılmasına ise ideogram denir.
devamını gör...
2.
ilkokulda çizdiğimiz evin bacasındaki duman örnek olarak verilebilir.
devamını gör...
günümüzdeki örneklerinden biri, çincenin yazımı için kullanılan hanzi olan yazı sistemdiir. hanzi, japoncaya kanji olarak geçmiştir.

görsel
devamını gör...
4. (tematik)
ürün ambalajlarının üstünde bulunan; yakıcı, yanıcı, korozif vb. sembollere de verilen isim.
devamını gör...
konu aldıkları nesneyi doğrudan temsil eden bu tür semboller piktogram olarak adlandırılır. çoğunlukla nesnelerin stilize edilmiş siluetlerinden oluşan piktogramlar kolay algılanır ve çabuk öğrenilir. semboller kimi zaman bizi yönlendiren kimi zaman karar verme süresince etkili kimi zamanda bilgi veren işlevleri ile yaşantımızın her alanında karşımıza çıkar.
piktogramlar resimsel bir dil kullanılarak hazırlanan ve farklı diller arasındaki iletişim engelini ortadan kaldırmaya yönelik simgesel işaretlerdir. piktogramların iletişim hızı yazılı iletişime göre son derece hızlıdır. piktogramların bir başka özelliği de uluslararası anlam ve bilgi yüklü işlevsel semboller olmasıdır.
devamını gör...
genellikle mezopotamya ve mısır uygarlıklarında görülen, temeli resim olan harflerle yazı yazma sanatı.
devamını gör...
piktureka "oyunsalı" tek sefer için para bayılan, sonra yeğene hediye edilen kutu oyun.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"piktogram" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim