1.
soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi gece yattığınızda tavana vuran ışıkları ile sizi başka yerlere götüren kestane dahil pek çok şeyin yapılabileceği ısınmak için kullanılan araç.
devamını gör...
2.
köyde yaşıyorsanız hala kullandığınız ısınma aracı,fırın.
devamını gör...
3.
çocuktuk o zamanlar, tek kaygımız akşam ezanı bitmeden sokakta ki oyunumuzu bitirip eve yetişmekti. öyle her yer sıcacık olmazdı. sokaktan gelip elimizi yüzümüzü yıkadıktan sonra yer sofrasının etrafına sıkışırdık hepimiz. yemeğimizi yiyip ödevlerimizi yaptıktan sonra doğru yatağa. yatak dediysem, yer yatağı. uyurken üşümeyelim diye annemin attığı odunlar tavanda dans ederdi. hayal gücü bu ya yıldız yapardık onları. o yıldız senin bu yıldız benim derken uyuyakalırdık...
devamını gör...
4.
çocukları cısss diye korkutulan içimizi ve dışımızı ısıtmayı beceren eşya
devamını gör...
5.
kışın eve gelince direk başına geçilip ısınılan mütüşmükemmell eşya
devamını gör...
soğuk günlerin vazgeçilmezi. çıtır çıtır yanarken ısınmaya çalışan insanlar... ısındıktan sonra mayışanlar...
devamını gör...
uzunca bir aradan sonra, bu kış itibariyle yeniden kullandığım ısıtma aracı.

yakmaktan, yakabiliyor olmaktan, saatlerce süren sıcaklığından, o sıcaklık sürsün diye ateşi beslemekten, üzerinde, içinde bir şeyler pişirmekten, hatta zaman zaman içindeki közü ve alevleri izlemekten acayip keyif alıyorum.

evet bazen zor geliyor ama artıları eksilerinden kat kat fazla bana göre. üstelik bütün evi ısıtmaya yetiyor.
devamını gör...
bir evde soba ve muşamba varsa, gecikmiş 2 aylık kira borcu da var demektir. neyse ki akşamları sobaya atılan patates ve soğanla karınlar doyup, ırbıktaki sıcak suyla da bulaşıklar yıkandı mı tamamdır. gelsin çay ve kestaneler.
devamını gör...
eski mutlu günlerimi çağrıştıran kelime. kardeşlerimle yan yana dizilirdik sobanın yanına, üstüne de patates dilerdi annem işte o zaman soba kelimesi anlam kazanirdi .
devamını gör...
10.
odunları soba kovasına düzenli koyma çabasın diye bir şey var illallah ettiriyor.
devamını gör...
11.
soba samimiyet kimi zaman ateş söndüğünde yorganın altına iyice girmek pazar günleri semaverin üzerinde ısıtılan su yanına koyulan leğen...
devamını gör...
12.
aile ortamını ısıtan, herkesi başına toplayıp odalarından çıkarıp bir araya gelmelerini sağlayan bir gereçtir. üstünde kestane olur, çay olur, çamaşır kurur çok da işlevseldir.
devamını gör...
13.
fırınında patates, üzerinde kestane pişirilebilen, yakıldığı zaman tüp kullanımı sıfıra yaklaştıran kışın ısınmak için kullanılan araçtır.
devamını gör...
14.
çocukluğum.
devamını gör...
15.
üzerinde patates, kanlıca mantarı ve kestane yapmayı aşırı özledim... ayrıca mandalin kabuğu üstüne koyularak eve güzel bir koku salınır, insanı kemiklerine kadar ısıtır.
devamını gör...
16.
sıcak yuva hissi uyandıran, odun ve kömür kullanılarak odanın ısınmasını sağlayan eşya. elektrikli ve gazlı sobalarda mevcuttur lâkin aynı hissi yaratmaz.
devamını gör...
kışım ısıtan alet.
devamını gör...
pek çok ılık oturma organına sahip birey tarafından özlemle yad edilen, ancak özlemeye hiç de gerek duyulmayan ısıtıcı alet.

genel itibariyle odun ya da kömürün içerisinde yakılıp etrafa ısı yayması yoluyla çalışan bu aletin elektikli versiyonları da bulunmaktadır. hayatımızdan her geçen gün daha da fazla, iyi ki, çıkmaktadır.
devamını gör...
romantiklik falan yapmıyorum, en sevdiğim ısınma yöntemi. yandığında verdiği ısı, üzerinde kaynayan güğümün sesi, ışığı kapatınca tavanda ahenkle dans eden ateş. çok özlendiniz.
devamını gör...
kışın yanına uzanıp çayın kaynamasını beklediğim ve çoğu şeye tercih edebileceğim demir yığını.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"soba" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim