umurumda olmayan olaydır. sadece kadın değil erkek kavgalarına bile karışmam. yakarım parliament uzaktan izlerim.
devamını gör...
işte bu açık yürekliliği seviyorum. duyarlı insanı oynamaktansa şeytansı gülümsemesiyle sigarasını tüttüren kardesimiz selam olsun sana.
devamını gör...
kadın tarafından "sen benim kocama karışamazsın" diyerek sizin dövülmeniz ile sonuçlanabilir. en temizi polisi aramaktır.
devamını gör...
sigara yak izle yani kötü bir şey değil. o kezbanı kurtarayım derken bıçağı yersin ya da sonun kadir şeker gibi olur.
devamını gör...
kadına yardım etme şekliniz sırtınızda taşıdığınız katana ile adamı doğramaksa, beyler :)

ben şahsen umurumda olmadan geçerim yanlarından. genelde barzoları seçen tipler böyle oluyor. benim canım kıymetli.
devamını gör...
tanımadığı biri tarafından darp ediliyorsa yardım ederim. kocası, erkek arkadaşı darp ediyorsa polisi ararım karışmam.
devamını gör...
dayak yiyen bazı kadınlarımız da yardım edilmek istendiğinde "kocam o benim döver de severde size ne" şeklinde cümleler kurarak dayak olayını bilmeden de olsa normalleştirmektedirler.

en sonunda herşey bitmiştir, adam yakalanır fakat artık bu cümleyi diyecek bir kadın yoktur.
devamını gör...
tanıdığım kişilerse (yine de kişisine göre değişir) olaya göre taraf ya da tarafsız olarak müdahil olabilirim.

aksi halde müdahale etmem. özellikle kadın şiddet görüyorsa. durduk yere suçlanabilir ya da pıçaklanabilirim. canım kıymetli.
devamını gör...
bu ülkenin kolluk kuvvetleri var, kimse poliscilik, jandarmacılık oynamasın. ararsın kolluk kuvvetini, gerisini onlar halleder. sonra son olaylarda ki sorunlar yaşarsınız, olaylar olaylar diye gider böyle.
devamını gör...
geçen sene böyle bir olay başıma geldi. üniversiteli sevgili çiftler kavga ediyordu kızı da erkeği de tokatlayıp olay yerinden kaçtım. ne zaman aklıma gelse gülerim.
devamını gör...
mudahale edilmesine luzum da yok, polisin aranmasi yeterli...
devamını gör...
polisi ara görevini yerine getir dediğim başlıktır.
devamını gör...
tanımları görünce epey üzüldüğüm bir başlık oldu diyebilirim. yardım etmek kendini silahin bıçağın önüne atmaktan ibaret değildir. sözlü müdahale ya da çok fazla reaksiyon vermeden direkt polisi de arayabilirsiniz. herkesin canı tatlıdır tabi ki bu devirde kolay kolay müdahale edilmez ama 155i tuşlayıp yardım istemek sizden ne götürür ? ben buna benzer olaylarla karşılaştığımda asla sessiz kalmam, gücümün yetemeyeceği biriyse kendisine polisi aradığımı belirterek ararım polisi. ve ben bir tepkiden sonra cesaretlenip tepki veren insanlar olduğunu da gördüm.
umarım 'sana ne kocamdır döver, sevgilimle bizim aramızda vs. diyorlar' genellemesi yapılarak diğer tüm yardıma muhtaç kadınlar da yalnız bırakılmaz.
devamını gör...
herkesin gözleri önünde bir insan darp edilirken izleyen, video kaydı çeken insanlar varsa; sonrasında "ne ara bu kadar duyarsız, korkak olduk" deniyor. yardım etmeye çalışıyorsun, bu seferde mağdurdan daha mağdur oluyorsun; kimi zaman yasa durduruyor seni, kimi zaman bizzat o korumaya çalıştığın kişi pişman ediyor. ne doğrudur ne adildir bilemez olduk artık, at izi it izine karıştı, adaletin kantarı şaştı. böyle bir kaos ortamında kızılmıyor da yardım etmem diyene.
siz yine de yardım çığlığına kulaklarınızı tıkamayın arkadaşlar. oradaki kadının anneniz, kardeşiniz, kızınız olabileceğini düşünün. hatta buna bile gerek yok, iç sesinize kulak verin; inandığınız doğruların, vicdanınızın peşinden gidin. çünkü insana en büyük ceza vicdan azabıdır. bir bedel ödeyecekseniz doğrularınız uğruna ödeyin, kendinize saygınızı yitirmeyin.
devamını gör...
türkiye gibi bir yerde ''o benim kocam döver de sever de'' tepkisi ile karşılaşabileceğiniz şey. ek olarak hiçbir şeyi normalleştirdiğim falan yok.

eğer ortada bir sorun varsa, buna müdahale etmesi gereken kolluk kuvvetleridir. yani polis, jandarma ve bekçilerdir. ucuz kahramanlık uğruna hayatınızı riske atmanıza veya yakmanıza gerek yoktur. en son konya'da bir çocuk vardı böyle bir şeyi yaptı hayatı yandı...

bir de; türkiye gibi bir yerde en başta dediğim kadın tepkisi ile karşılaşma olasılığınız da çok yüksek. o yüzden hiç gerek yok. bir sürü bekçi aldılar kadrolu. milletin sokakta içtiği biraya karışıp gördükleri güzel kadına mobbing yapana kadar böyle şeylere engel olmayı deneyebilirler.
devamını gör...
uzun zamandır böyle bir olaya denk gelmedim daha önceki müdahalelerden bi kaç yara izi bi kaç dosyam var,şimdi olsa muhtemelen polisi arar karışmam artık kafam gürültüyü kaldırmıyor
devamını gör...
benim canım da çok kıymetli evet. ama onun da canı kıymetli. evet kadir şekerbu konudaki zaten az olan duyarlılığı daha da azaktan bir olay oldu bizim için.
ama olur da bir gün böyle bir olaya denk gelirseniz sigara yakmadan önce polisi arayın. sigaranız yarısına gelmeden, polisler gelmiş olur. siz de sigaranızı kan görüntüsüyle bitirmemiş olursunuz.
tanım : olması gerekendir.
devamını gör...
bundan bir kaç sene önce müdahale eder adamı da % 90 perte çıkartırdım.

lakin en son müdahale edip adamın elinden aldığım kadın ifade değiştirip benim beş yılıma mal olunca (dava o kadar sürdü beraat ettim) kadınlar dayak yemeyecek adamları seçsin ben de başımı belaya sokmayayım mottosunu benimsedim.

bundan sonra görürsem yolumu değiştiririm bana ne? bana mı sordu böyle bir modeli seçerken? seçtiyse de bedelini ödesin ben miyim dünyanın enayisi.
devamını gör...
başınıza bir şey gelsin istemeyerek olaya müdahale etmeyebilirsiniz. ancak şiddet uygulayan kişinin kalbine bıçağı saplamak yardım etmek değildir! konuya hakim olmadan hala algı yaratmaya çalışmayın.
devamını gör...
artık umrumda olmayan olaylardan biridir. bir kaç kez karıştım sonu umduğum gibi olmadı. görgü tanığı dahi olsam ağzımı açmam.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sokakta dayak yiyen kadına yardım etmek" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim