kişinin ebeveynlerinin dünya görüşünün, toplumun normlarının ve çevresindeki kişilerin kendilerine kattıklarının içselleştirilmesi ile oluşur. vicdan olarak doğru ve yanlış duygularımızı içerir.

yeni doğan bir bebek günah, ayıp, yasak ve haksızlık gibi kavramlara sahip değildir, yalnızca ilkel güdüler ile hareket eder. zaman içerisinde anne ve baba tarafından uygunsuz sosyal davranışlar karşısında cezalandırılır. çocuk büyüdüğünde anne ve babası yanında olmasa dahi içselleştirmiş olduğu dizgiler ona ahlak kavramını katmıştır; süperegosuna yenik düştüğü takdirde suçluluk duygusu hissedecektir çünkü bebekken cezalandırılmıştır.

çocuğun kişiliğin oluşumunda id, ego veya süperego katmanlarından birisinin diğerlerinden daha güçlü veya güçsüz olduğu süreçlerde farklı kişilik türleri ortaya çıkmaktadır. örneğin id katmanı gelişmiş olan bir kimse bencil ve ben merkez kişilikte birisi olabilmekte iken, süperego katmanı gelişmiş bir kimse daha rasyonel, mükemmeliyetçi ve içine kapanık birisi olabilmektedir.
devamını gör...
toplumsal yönümüz. karakterimizin uygunluk, uyumluluk, doğru/yanlış dengesini kuran bölümü. ahlaki benlik. ne kadar beslenirse o kadar idealize edilen forma yaklaşırız.**

id yap der.
ego şöyle yaparsan amacına ulaşırsın der.
süperego yaptığının böyle böyle olumlu, böyle böyle olumsuz yanları var, bak ona göre der.

fallik dönemde oluşur, toplumsal doğrularla, öğretilerle, kalıplarla, anlayışlarla beslenir/gelişir.
devamını gör...
oedipus döneminden sonra karşı cinsiyetteki ebeveyniyle rekabetini kaybeden kişinin fallik dönemde "bükemediğim eli öperim" diyerek rekabet edemediği ebeveyniyle özdeşleşmesi neticesinde oluşturduğu yapı.
annesine beslediği sevgi neticesinde onunla aşk yaşayamayan, babasının penisiyle kastre olan erkek çocuğunun sonraki süreçte babasıyla özdeşleşmesi ve babasının bir temsilini süperego olarak zihnine yerleştirmesi buna örnek olarak verilebilir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"süperego" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim