ham derinin çeşitli işlemlerden geçirilerek endüstriyel kullanım için uygun hale getirilmesine verilen ad. ayrıca sepileme olarak da bilinmektedir. tabaklama işleminin yapıldığı yerlere ise tabakhane denmektedir.
09.01.2013
devamını gör...
ayrıca, (bkz: fine dining) restoranlarda, ürünlerin sıraya, sınıfına ve sıcaklığına göre dizayn edilerek tabağa yerleştirilip sunuma hazır hale getirilmesi sürecine verilen addır.
devamını gör...
dünyanın en eski tabakhanelerinden biri fas'ta bulunan şuvara tabakhanesidir. dokuzuncu yüzyıldan beri kesintisiz çalışmaktadır.
devamını gör...
osmanlı'nın deri merkezi safranbolu imiş. ham derinin, kıllardan, yağ ve etlerden temizlenmesinden sonraki "sama" aşamasında dumanı tüten taze köpek dışkısındaki enzimlere ihtiyaç duyulduğundan tabakhanelerde binlerce köpek beslenirmiş.

civarda oturan insanlar da ihtiyaca göre köpek dışkısı toplarlar ve derilerin işlendiği atölyelelere hızla yetiştirirmiş. "tabakhaneye bok yetiştirmek" deyimi buradan geliyormuş.
bugün aynı işlem kimyasallarla yapılıyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim