1.
yol manasına gelir. tarikatta maksat allah'ın razı olduğu hâle gelmektir. değil kötülük yapmak, aklına bile gelmeyecek kadar iyi olmaktır maksat. her şeyin sahtesi ve dolandırıcısı olduğu gibi bunun da olabilir. sahte doktorlar var diye kimse hastaneye gitmekten vazgeçmiyor.
devamını gör...
ülkeye faydasından çok zararı dokunan, kapatılması elzem gericilik yuvaları.
devamını gör...
tarikat, veya tarik kelimesi "yol" tarikat "yollar" anlamına gelir, "allah’a ulaştıran yol" mânâsında kullanılmaktadır. tarikatlar selçuklu ve osmanlı'ya özgün düşünce ve inanç hareketleri olarak değerlendirilmektedirkaynak.
devamını gör...
din adı altında taciz, badeleme, ayak koklatma gibi değişik fetişlerin yapıldığı yer.

bu tarikat denen yerlere üye olanın gram aklı yoktur.
devamını gör...
(bkz: barikat)
devamını gör...
hiçbir faydası olmadığı gibi, yıllardan beri ülkeye her açıdan zarar veren, hemen bugün kapatılması, kontrol altına alınması gereken yapılar.
devamını gör...
cemaatlerin veya küçük grupların yıllarca köklenmesi ve belli kurallar etrafında birleşmesiyle meydana gelir bu yüzden cemaatlere karşın yapacakları tarihçelerine bakarak daha öngörülebilinirdir mesela mevlevi tarikatı hz mevlanadan gelir 700-800 yıllık birikimin ve kuralların bürokratikleşmesiyle yönetildiğinden hareketleri tahmin edilebilinirdir ama bir heyecanla kurulan gruplar ne kadar faydalı olma potansiyeli varsa o kadar zararlı olma potansiyelide vardır çünkü işleyişi belirsizdir.önce tarikat ve cemaat arasındaki farkı bilmeli ona göre yorumlamalıyız.
devamını gör...
şeriat, tarikat yoldur varana
hakikat meyvası andan içeru

dinin terk edenin küfürdür işi
ol ne küfürdür, imandan içeru

beni bende demen, ben de değilim
bir ben vardır bende, benden içeru
--yunus emre ---
devamını gör...
''burada siyaset olmaz'' diyip osmanlı'dan beri siyasetin merkezinde olan gruplardır. çok işevseldirler. cemaat'lerle aynı kulvarlarda boy gösterirler. demokratikleşmeye engeldirler kendileri.
devamını gör...
dinde olmayan şirk ve bidat yuvalarıdır, kendinizi bu beytüş-şirk'lerden korumanız elzemdir, zira bi' bakarsınız siz de o müşriklerden oluverirsiniz.
devamını gör...
işleyişi aşağıdaki gibi olan süreç,

-tarik nedir?
-yoldur.
-tarikat nedir?
-gidilen yoldur.
-yol nereye gider?
-allah'a .
-geç.
devamını gör...
cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.
mustafa kemal atatürk
devamını gör...
tam tarikatımı tanıtıp mürit toplama çalışması yapacakken bir üstteki entryi görüp utandım.
devamını gör...
uygun bi tarikat bulunca şizotipal olcam anne..
böylece beni uçan balonlar çarpsın.
devamını gör...
inanç zihninizde başlamaz, duygularınızda başlar...

tarikatlar, duygusal olarak en savunmasız olduğunuzda sizi bulmakta çok iyidir. o sizi en düşük noktadayken yakalar, kalbinize girip orada iltihaplanmaya başlar.
devamını gör...
tasavvufun, nakil ile gelen aslî islâm öğretilerinden bağımsız ve müstakil bir mâhiyet alarak kurumsallaşmış hâlidir. evet, bu o kadar bağımsız ve müstakilliktir ki, her tarikatın farklı bir ismi, başka başka anlayış sahibi olan müslümanlara kapalı, sadece kendilerine has bir takım ibâdet ritüelleri ve bu ibâdet ritüellerini (zikir ve tesbihleri) islâm'ın mâbedi câmiden ayrı gerçekleştirdikleri mekânları, hepsinden önemlisi de her birinin ayrı birer islâm inancı vardır. her bir tarikat yolcusu, kendi mürşidini neredeyse tapma derecesinde muhabbetle severken, diğer tarikat ve müslümanları, kendi yolunda olmadıkları, kendi mürşidine bağlı olmadıkları için müslümanlıklarını eksik görür ve hatta bunların öte tarafta kurtulamayabilecekleri yönünde kuvvetli bir şüpheye sahip iken kendisinin, mürşidine ve tarikatına bağlılığı sâyesinde kesinlikle âhiret günü felâha ereceğine kânidir.
devamını gör...
ispanyolca'da "secta" tarikat anlamına gelir.. yan tanımlarında ise mezhep ve koyun sürüsü gibi anlamlara da gelir.. eh çözmüşler işi bizden evvel..
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"tarikat" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim