1.
uzun süren yağışlar veya kar erimesi sonucunda görülen su baskını.
devamını gör...
'aşırı' anlamına da gelen sözcüktür.
devamını gör...
akarsuyun yukarı havzalarında* oluşan selin, arazinin düzleştiği yerlerde (aşağı havzalarda, vadi tabanlarında) hızının düşmesi, çevre araziye yayılması, kotunun yükselmesi ve taşıdığı sürüntü malzemeyi bırakmasıyla meydana gelen doğal afet.

yavaş hareket eden fırtına nedeniyle kısa sürede gerçekleşen yoğun yağış sonucu “ani taşkın”, düşük yoğunluklu uzun süren yağışlar sonucunda “uzun yağış taşkını” meydana gelir. yoğun yağışta, su toprak tarafından emilmeye fırsat bulamadan akar ve çok yıkıcı olan ani taşkını oluşturur.*

akarsuyun taşkın sırasında yayıldığı alana taşkın yatağı, bıraktığı alüvyonlar nedeniyle verimli hale gelen arazilere taşkın ovası denir.

taşkın riski altında olan alanlar tarım ve orman bakanlığının şu internet sitesinde görülebilir: buradan

linki tıklamadan önce kısa bir bilgi vereyim.

bir akarsuyun belirli bir kesitinde birim zamanda akan suya debi denir. örneğin bir akarsuda ortalama olarak saniyede 10 m3 su akıyorsa debisi 10 m3/sn olur. yapılan ölçümler, akarsu yatağının yapısı vb değerlendirilerek bu akarsuda oluşabilecek maksimum debi değerleri hesaplanır. q50, 50 sene içerisinde tekrarlaması muhtemel maksimum debi değeridir. bu akarsu için örneğin q50=26 m3/sn, 100 yılda gerçekleşecek maksimum debi olan q100=39 m3/sn olabilir. yerleşim yerleri, köprüler, santraller vb planlanırken bu debi değerleri, bu değerler neticesinde oluşacak maksimum su yüksekliği, suyun yayılacağı alan göz önüne alınır.

yukarıdaki linkten taşkın yönetimi portalına girelim.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

burada sol sütunda q50, q100 ve q500 için (50, 100 ve 500 yolda bir gerçekleşmesi olası max. debi değerleri) su derinliği, risk haritası, tehlike haritası vb görülebilmektedir.
q500 için su derinliğine bakalım:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

koyu renkler derin, açık renkler daha sığ alanlar. üzerinde gezinince derinlik değerleri de okunuyor.

ben konunun uzmanı değilim. sürç-i lisan ettiysem mesaj atarsanız düzeltirim sevgili inş. müh. arkadaşlar.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"taşkın" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim