korku / gerilim / gizem
9 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1.
oyuncak bebek, annabell, karanlık, eski ev, merdivenler, birbirinden güzel masum kızlar, çocuk oyunları, el çırpmalar, beyaz eldivenler, uyurgezer küçük kız, her gece aynı dolap, her gece aynı şeytan, dindar olmak ya da olmamak, şeytanla savaşmak, kabuslu geceler.
devamını gör...
sonlara doğru çok fazla atraksiyonun olduğu, takip ederken insanı yoran film. gerilim olarak güzel olsa da tam tarzım değil. daha çok scream tarzı serilerle büyüdüğümden midir bilmem, onlar daha keyifli geliyor.
devamını gör...
patrick wilson abimizin muazzam oynadığı ve genelde korku filmlerinin benim açımdan asla olmazsa olmaz oyuncusu olma sebeplerinden biridir insidious serisinde de harika bir iş çıkaran bu abimiz conjuring serisinde de harika iş çıkardı fakat hepimizin yanıldığı bir nokta var ki insidious serisi ve diğer seri birbirinden ayrı o yüzden beklentileri buna göre ayarlamak lazım.
devamını gör...
lorraine, iblisi kadının başını okşayarak kovdu yahu! madem öyle oluyordu neden exorcism ile falan uğraşıyorsunuz yıllardır?!
“the power of christ compels you!” - out
baş okşamak - in!

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
2013 yapımı bir korku filmi ve aynı zamanda serinin de ilk filmi. filmin yönetmeni testere serisinin de yönetmeni olan james wan. film korku yönüyle birlikte gerilim ve psikolojik unsurları da barındırıyor.

hikayemiz gayet bilinen bir şablondan ibaret. yine bir taşradayız, yine çok katlı gıcırdayan eski bir ev var, yine burada daha önce ölen veya öldürülen lanetli insanlar var, yine cadı, hayalet, hortlak ve türevi yaratıklar var ve yine korkusuz bir asıl oğlan ve kızımız var. obje olarak da yine müzik kutuları, oyuncak bebekler, piyanolar mevcut. ayrıca hikaye gerçek bir olaydan uyarlama imiş.

film bu tip filmlerin çoğunda olduğu gibi bir kez daha oldukça muhafazakar bir bakış açısı sunuyor. din felaketlere karşı sığınılan tek yer olarak gösteriliyor. ayrıca aile kurumu da filmin işlediği ana temalardan birisi. sanırım bu yüzden cadı direkt olarak annenin içine giriyor çünkü ailenin çöküşünün kadından yani anneden başlayacağı öne sürülüyor. ayrıca filmde kilise aileye doğrudan yardım etmiyor çünkü aile kiliseye gitmiyor. ve çocuklar vaftiz edilmemiş. bu yüzden de cadılar onlara daha kolay musallat olmuş.

filmin diğer hikayesini oluşturan cadı ve öldürülmüş insanlar hikayesi de yine bu tip filmlerin başlıca öğelerindendir. nitekim evin lanetli olması ve sürekli elden ele satılması ile buraya yerleşen herkes bu lanete bulaşır ve ölür. burada yaşananlar da genelde kimse tarafından umursanmaz ve hep yeni birileri gelir. böylece klişe bir kapitalizm eleştirisine ulaşırız. sürekli dönen para ve imkanlar insanlara mutluluk getirmemektedir. tersine yabancılık ve yabancılaşma ve değişim tarihe karşı bir saygısızlık olarak görülür. insanlar maddi şeylerden çok maneviyata yönelmelidir.

film oldukça klişe bir hikaye ve klişe objelerden kurulu. yani popcorn. ama yine de derli toplu ve iyi bir korku filmi olduğu söylenebilir. korku derecesi ve gerilim seviyesi de bazı anlar da oldukça yüksek seyrediyor. oyunculuk açısından da performanslar gayet yerinde. zengin bir alt metin aranmıyor ve amaç gerilmekse bu film doğru bir tercih olabilir.
devamını gör...
hikayesi şablondan ibaret değil paranormal araştırmacılar edward warren ve lorraine rita warren çiftinin üzerinde çalıştığı polis kayıtlarına da yansımış gerçek vakalardır.
devamını gör...
üfffffff.... başına; gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir, gülseren budayıcıoğlu eklenseymiş iyi olacakmış dediğim, demekten geri duramadığım, ilki 2013 yılında vizyona girmiş, şimdilik * 3 filmlik bir korku filmi serisi; adından da anlaşıldığı üzere...

türkçe'ye korku seansı olarak çevrilmiş. korku filmi literatüründe klasikler arasında yer alır. onu, bu kadar önemli ve bilinir kılan da, budur. haa, bir de testere filminin yönetmeni, james wan'ın korku seansı 1 ve 2'yi yönetmiş olmasıdır. yapımla ve kast direktörüyle iyi anlaşmış olmalı, çünkü testere'de kullanılan birçok korku figürü ve inanış, burada da söz konusu... beni yanıltmadı. bazen yönetmenlerin ruh dünyaları, yaptıkları işleri de etkiliyor, hatta birbirinden bağımsız ürünler ortaya koymaktan çok; bağımlı bir ruh dünyasının da etkilerini sunuyor, derlerdi de, inanmazdım. buna, bu filmde ikna oldum...

seriye başladığımda, keşke james wan yönetmeseydi diyordum, bitirdiğimdeyse: ,keşke sonuncusunu da, o yönetseydi, iyi olurdu diyorum. çünkü ilk ikisini, ustalıkla yönetmiş, hatta senaryoya katkı sağlamış ancak üçüncüsünde, yönetmen; michael chaves oluyor. bu da elbette ki son filmin, tam anlamıyla amerikan kültürü korkmasına sebep olmuş. koksun, kokmasına da, alt metinde daha derin mesajlar verilebilecekken metin, hafif kalmış hatta metin, yok bile!..*
eğer üstlerden bir müdahale olmadıysa...*

filme başladığınızda, sık duyduğunuz bir ifade vardı, şeytan çıkarma ayini için kilise onayı... hatta daha önemli konularda, doğrudan vatikan'ın onayı... bunlar olsun diye hipotezleri üzerine video ve ses kayıtları alınıp gerekli araştırmaların eklendiği belgelerle birlikte kiliseye başvuruluyordu. bu da haliyle izleyiciyi, nasıl ya? kilise ile 1900'lerin sonunda bile hala işbirliği içinde mi çalışıyorlar? gibi bir meraka sürüklüyordu. çünkü laiklik her alanda kabul edilmiş hatta kilise sisteminin, kökünden sarsıldığı yıllar çoktan geride kalmıştı ki filmin başındaki ibare based on true stories* ifadesi ve seri sonlarına eklenen kanıtlar, bunu akla getirir nitelikteydi. neticede aklımıza kilise ile hukuk sistemi karşı karşıya gelse nasıl bir öykü çıkardı? fikri geliyordu. tam da son filmde yani katil şeytan filminde, bu konu işleniyordu. ancak alt metin kesinlikle yavan kalmış. dolayısıyla insan, bi düşünmeden edemiyor acaba yine james wan yönetseydi, nasıl bi sonuç ortaya çıkardı?..*

işte şimdi yukarıda bahsettiğim konuya geldik: 4. filmi yolda olduğu söyleniyor. peki bu filmi, kim yönetecek?.. işte bu da, yukarıda saydığım gaye ve konular bağlamında izleyici ve hukuk - din araştırmacıları açısından, ciddi bir merak konusu.
...
bu arada uzun zamandır söz verdiğim ve bir türlü yapamadığım bir tanımdı bu. başlığa onlarca tanım taslakladım. ancak bu, en içime sinen tanım oldu ve nihayet (!) * yayına alabildim.
...
bu arada filmi izlemenizi öneririm özellikle ilk film, korku öğelerine ek; psikolojik öğeler de içerdiği için daha korkunç ve araştırılası gelebilir ki bazı nöropsikolojik sunuları var. bu konuya ilginiz varsa hiç kaçırmayın, değerlendirin derim.*
devamını gör...
#film
the conjuring

yönetmen james wan
senarist chad hayes, carey w. hayes
oyuncular: vera farmiga, patrick wilson, ron livingston
orijinal adı :the conjuring

the conjuring türkçe adi ile korku seansi. perron ailesi gözlerden uzak bu eve taşınir, aile gayet uygun fiyata evi alirlar ama evin asil sahibi kötü ruhtur ve bunun farkinda değildirler.basta gece resimler düşer
onemsemezler eski evdir sonuçta. sonra ailenin annesinin basina tuhaf olaylar gelsede umursamaz.ummadik bir gunde camasir toplamak icin cikan anne pencerede tuhaf birsey gorur ve birden kuvvetli ruzgar eser.kadin iceri kosar odasina bakar kimse yok .yatağına uzanir cok yorgun hisseder kötü ruh anneyi ele gecirir ve olaylar ortaya çıkar. anne kızlarına tuhaf davranmaya başlar baba bir anlam veremez sonunda olanlarida goz önünde değerlendirip . ed ve lorrain warren çiftini ailenin babasi bulur. paranormal olaylarin pesinde koşan ve çozum bulan cift.bu sefer akillarinin alamayacagi kadar karanlik bir ruhun pesinde olduklarini geç anlarlar..aileye yardima koşar ed ve lorrain çifti.izlediğimde cok korktugum bir filmdi 10 defa izleyince korku gitti .izlemediyseniz muhakkak izleyin derim .bakalim sizde filmin içinde yer alan bazi yazilari gorebilecekmisiniz.
filmin başrollerini vera farmiga ve patrick wilson paylaşıyor. oyuncular joey king, ron livingston ve lili taylor
yönetmeni :james wan...şimdiden iyi seyirler dilerim..
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"the conjuring" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim