1.
asla gerçekleşmeyeceğini bildiğim rüya.
devamını gör...
sözlüğün ilk gününde yazım artsın diye açtığım ancak şimdi doldurmak istediğim başlıktır. turan rüyası milliyetçilik ile yanan her gencin içinde birazda olsa vardır. bu orta asyadaki türkler'in hepsini bir çatı altında toplamayı hedefler. temelinde türk'ün türk'ten başka dostu yoktur düşüncesinin yattığını düşünüyorum. maalesef türk ülkelerin dili kültürü her şeyi ile tamamen değişmesi ile beraber ütopik olamayacak kadar uzaklaşmış bir rüyadır. ancak ileride türkler güçlenirse. en azından dost olmak mükemmel olabilir. zira şimdi çoğu ile ilişkimiz bile yok.
devamını gör...
''turan rüyası'' adı üzerinde bir rüyadır ancak türk devletlerinin ''avrupa birliği'' benzeri bir uluslararası örgütün çatısı altında bir araya gelip ortak ekonomik bölge oluşturmaları fikri bir ''rüya'' değil sorumluluk sahibi her siyasetçinin ajandasında yer alması gereken siyasal bir projedir. allahtan geçmişte böyle politikacılar olmuş da bunun ilk adımları atılmış (bkz: türk keneşi).

avrupa birliği başlığı altında da yazmıştım: bundan yetmiş sene önce avrupalılar birbirlerinin şehirlerini napalm bombalarıyla haritadan siliyorlardı. bugün neredeyse ortak bir devlet altında bir araya geldiler. akılcı hiç bir düşünce ''rüya'' değildir. bizim artık ''rüyalarla'' kaybedecek vaktimiz yok. türk'ün de türk'ten başka dostu elbette vardır.
devamını gör...
(bkz: kızıl elma)
türkler öyle bir millet ki tüm ülkeleri çekemiyoruz ve kendimizi de çekemiyoruz.
güzel bir rüyadır.
görmesi bile hoş.
devamını gör...
(bkz: hasan'ın rüyası)
devamını gör...
islam imparatorluğundan bile daha hayalci bir rüyadır.
devamını gör...
elbet bir gün gerçekleşecek...
devamını gör...
ermenistan'ın bağımsızlık gününü kutlayan kazakistan'la gerçekleşir merak etme. veya semerkand'da beyaz ordu'yu güllerle karşılayan özbeklerle. bekle bekle.
devamını gör...
osmanlı imparatorluğu’nun yıkılması sonrası ne yapacağını bilemeyen türk aydının ortaya attığı romantik ve altı boş teoridir.

çok da şey yapmamak lazım.
devamını gör...
osmanlı imparatorluğu'nun yıkılmadan çok daha öncesine dayanan, dönemin karar alıcıları tarafından benimsenmiş bir ülküdür. enver paşa'nın da hedefidir. bu hedef gerçekçidir, rüyadır o kısım tartışılır elbet. ancak osmanlı'nın son yıllarında, turan orduları başkumandanı olarak nitelendirilir.
devamını gör...
kızı lelma diyolla. lelma’yı oldum olası sevmem.
devamını gör...
rüya olmayandır.
11 kasım deyip geçiyorum.
devamını gör...
(bkz: sedat peker)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"turan rüyası" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim