türkiye'deki üniversitelerin dünya başarı sıralamasındaki bugünkü yeri ile doğru orantılı olduğuna inandığım değişimdir.
--- alıntı ---

1973 - profesörlük için 2 yabancı dil şartı.
1981 - tek yabancı dil şartı getirildi.
1983 - dil sınavında 100 üzerinden 70 alma şartı.
2000 - dil sınav barajı 65'e indirildi.
2018 - dil sınav barajı 55'e indirildi.

--- alıntı ---

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kaynak
devamını gör...
ıleriye, daha yükseğe gitmeyi amaç edinmemiz gerekirken,
geriye, her geçen yıl biraz daha geriye gidişimizin belgesi olan durum.
devamını gör...
araştırma yaparken kullanılan kaynakların, makalelerin büyük çoğunluğunun ingilizce olduğu gerçeği varken akademisyenlerin artık ingilizce bilmiyor oluşu önemli bir problemdir. (2., 3. dilden bahsetmiyorum bile)
öncelikle puan sınırı getirildi ama barajı aşabilen az akademisyen adayı olduğu için bu sefer de yds’ye kıyasla yökdil gibi oldukça basit bir sınav üretildi. bu ve bunun gibi nedenlerden nitelikli akademisyen/üniversite sayısı ne yazık ki azalmakta.
devamını gör...
binlerce mensubu olan türk akademisinin bugün ki içler acısı haline dönüşmesine denen olan değişimdir. liyakatsizlik, adam sendecilik, kapılardan bacalardan dolup taşan intihal dolu yayınlar bu değişimin bazı sonuçlarıdır. bırakın bundan hicap duymayı, dil şartının ne kadar manasız olduğunu, dilin mi onları hoca yaptığını, bilgisini ingilizce yeterliliğin mi ölçeceğini savunan profesörler gördü bu gözler. ülkesine, dünyaya, insanlığa, bilime, evrensel bilgiye hiçbir katkısı olmayan bu güruhun elinde milyonlarca liralık kaynak çar çur olmaktadır. olmasalarda olur.
devamını gör...
yakında dahi anlamındaki de'yi ayrı yazmak yeterli olacaktır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"türkiye'de profesörler için yabancı dil şartının yıllara göre değişimi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim