istanbul'da ortalama konut fiyatı yine rekor seviyede artarak 4 milyon 750 bine tl’ye çıktı.

yıllara göre istanbul’da ortalama konut fiyatları:

• 2023: 4 milyon 750 bin tl

• 2022: 903 bin tl

• 2020: 577 bin tl

• 2016: 427 bin tl

• 2014: 296 bin tl

• 2012: 215 bin tl

• 2010: 169 bin tl

-cumhuriyet
devamını gör...
istanbul, boşaltılmalı.
deprem...
devamını gör...
2015 yılında kentsel dönüşüme giren istanbuldaki dairemizi 1969 yılında 65 bin liraya almıştık. babamın emekli ikramiyesi ve bir yıllık senet.
devamını gör...
almayın kardeşim herkes ev alacak diye bir şey mi var.
devamını gör...
5 milyon türk lirası hiçbir şey değil. şuan ki ekonomi de konut fiyatları oldukça düşük. şanslı bir milletiz ki 2023 yılında hâlâ ucuza ev alabiliyoruz.
devamını gör...
1 milyonluk ev bir sene içinde 5 milyona çıkmış. hükümet kanadına sorarsan enflasyon çift hanelerde, tek haneye doğru ilerliyor. asgari ücret, emekli maaşı gibi şeyler bir senede 5 katına çıktı mı? alım gücü hergün düşüyor, millet sabah işe giderken rahatça simit alamıyor ne evi.

bankadan kredi çekerek ev almaya kalksan vermezler de hadi verdi diyelim 2 milyonun 10 yıl vadede geri ödemesi en uygun bankada bile geri ödemesi 7.5 milyon, aylık taksit 65 bine yakın. ülkenin geneli asgari ücretli ve asgari ücret 11500 lira. bu şu demek, bir hanede 6 kişi çalışıp ay sonunda maaşına el sürmeden üst üste koysa taksiti anca ödüyor. ne yiyip ne içecekler, faturalar ne olacak, 10 sene aralıksız hiçbir aksilik olmadan çalışabilecekler mı, hangi hanede çalışan 6 kişilik nüfus var falan varın siz hesap edin.

eğer karı kocadan oluşan 2 kişilik bir aileyseniz ikinizde çalışsanız bile, hadi asgari ücret de değil 15'er bin lira alsanız daha taksidin yarısı anca ortaya çıkıyor. kalanı tamamlamak için her ay 30 bin lira borç isteyebileceğiniz biri var mı. olsa bile o parayı geri nasıl ödeyeceksiniz. peki tüm maaşı krediye koyunca neyle geçineceksiniz. bir ev alacağım diye kredi boyunca ki bu 10 sene yapıyor hiç mi çocuğunuz olmayacak. çocuk olursa maliyet artar, anne işten çıkar o zaman ne olacak. en az 3 çocuk diyen beyfendi o çocukların başını sokacağı bir ev olsun diye ne yapıyor?

türkiye'de şuan ev almak hayal bile değil artık. hayalin bile bir sınırı var. olsa olsa fantastik bir rüya olur. tek hedef hayatta kalmak. kirayı öde bir şeyler bulup karnını doyur ne âlâ. hayatta kalma temalı filmlerden beter durumdayız. esas walking dead türkiye'de çekiliyor şuan.

aç gözlü zenginlerimizi doyuramadığımız için milyonlarca insan açlık çekiyor. soran olursa dünyayı yönetiyoruz ya da imtihan dünyası de geç..
devamını gör...
(bkz: yıllara göre istanbul'da ortalama midye dolma fiyatları)

7 liraya sınırsız yiyordun mesela, 2010'da..
şimdi tanesi 7 lira..
100 tl'den fazla bırakırsın tezgaha, adamakıllı yesen..

13 kattan fazla artmış.
ev fiyatları da o kadar artmalıydı mesela..
28 kat ne demek?
2-2,5 milyon falan olmalıydı ortalama..

bu noktada bir balondan bahsedebilir miyiz?
fakat sağlam bir balon!
zeplin gibi mübarek...
devamını gör...
akbank 5 milyon liraya 175 bin tl aylık mevduat faizi veriyor.
artık konut işi bitti, kimse tutup da 5 milyonu aylık 20 bin lira kira getirisi için boca etmez. ev değerlenecek desen, 175 x 12 kadar değerlenme imkanı yok.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yıllara göre istanbul'da ortalama konut fiyatları" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim