tıpta uzmanlık sınavıdır. bazılarınca dünyanın en zor sınavlarından biridir.
devamını gör...
benimlen tus body olmak isteyenler mesaj kutuma çökebilir
devamını gör...
sinir, stres, yorgunluk, daha çalışmalarına yeni başlamaya rağmen hayat enerjisini sömürme gibi yan etkileri olan sınav. hayat törpüsü resmen
devamını gör...
tus, teknik uygulama sorumlusu'nun kısaltmasıdır. bir yapının fenni mesuliyetini ayrı ayrı üstlenen serbest çalışan mimar, inşaat mühendisi, makine mühendisi ve elektrik mühendisinin her biri tus'tur.
devamını gör...
dünyanın en zor sınavı.
devamını gör...
az kaldıkça insanda hem yılgınlık hem tırslınlık hem bitkinlik hislerini uyandıran sınav.
devamını gör...
her geçen yıl zorlaşan, bir an önce kazanılması gereken haşin imtihan. çok yuvaya ateş düşürür, çok ilişkiyi bitirir, çok insanı derbeder eder.
devamını gör...
şu anda 2.sınıfım, tus'a girmek gibi bir planım da yok. tusa hazırlanacağanıza usmle çalışın. hem amerika'da hem ingiltere'de geçerliliği var. üstelik tustan çok daha kolay. (tus abartılı derecede zor bir sınav hatta dünyanın en zor 2.sınavı seçilmişti). artık 35-40 yaşındaki uzman doktorlar bile ülkeden gitmek için bu yaşta almanca, ingilizce kurslarına gidiyor. özellikle almanca kursu revaçta. türkiye'de uzman doktor olmanın bir önemi de kalmadı artık. emeğinize değmeyeceğinize bile bile kendinizi bu kadar yıpratmanın anlamı yok. tus yerine usmle çalışın bin kat daha fazla faydası olur.

eğer uzman doktor ya da olmayı düşünen varsa sözlükte dinlemek isterim.
devamını gör...
çalıştığım sınav. sevgilim uyudu ben de romantik bir şeyler yazıp yatacaktım. çocukluk çağı lösemilerine dair spotlar çıkarmışım. iyi geceler yazacağıma 40 dakika boyunca yok prognostik faktörler bunlar tedavi protokolleri şöyle… öyle bir sınav ki en ufak konuda bile boğulabiliyor insan.. bir yandan bu kadar fazla bedel istediği için kızıyorum; öte yandan beni dönüştürdüğü adamı seviyorum.

sonuç olarak romantik bir mesaj yazmayı beceremedim ama günün tekrarını yapmış oldum.
devamını gör...
dünyanın en zor sınavlarından biridir.
devamını gör...
2022 2. oturuma giren bir yazar olarak kısaca açıklayayım;

insanlara malign, bana benign gelen hoş bir sınavdı.

teorik dersler sırasıyla;

-anatomide nöroanatomi yoktu denebilir. olağanüstü detaysız. çekirdek eğitim programına uydurulması için içi tamamen boşaltılmış denebilir. bir klinisyenin karşılabileceği olguları anatomik perspektiften irdelemek her ne kadar düşüncede hoş bir fikir gibi görünse de pratikte olağanüstü basit, ''cevap benim'' diye bas bas bağıran ve seçicilikten uzak sorular doğuruyor...

-fizyoloji, histoloji ve embryoloji üçlü branşı seçici sayılabilecek 2-3 soru dışında her zamanki gibi barkod yapıştırır gibi soru çöz geç kısmıydı sınavın. ben bu branşın çok çok zor sorular sormaya gebe olduğunu, ancak bu potansiyelinin kullanılmadığını düşünüyorum. eğer bu ''teorik bilimler kısmı'' ise verilen sınavın daha ''bilimsel'' olmasını beklerim. belki hiçbir dönemdaşım düşüncelerime katılmıyor ama faydacı düşündüklerini düşünüyorum.

-biyokimya ortalamaydı. çalışıp emek veren bir kimsenin zorlanmadan gülümseyerek çözebileceği, ancak pek emek vermemiş kimselerin 8-9 netleri anca bulabileceği tipik bir biyokimya sınavı. yine çok zor sorulabilecek konular, soruların çep'e uyması kaygısı ile kolaylaştırılmış. bu da böyle kıymetli ve zorlaşabilme (dolayısıyla seçicileşebilme) potansiyeli yüksek bir branşı vasat bir kısım haline getirmekte.

-mikrobiyoloji diğer senelere göre daha kolaydı. elbette atipik ve insanı duraksatan soruları yok değildi; ancak genel itibariyle yapılabilir seviyelerdeydi. açıkçası parazitolojiden beklediğimden az soru geldi. insanların genelde unutup ihmal ettiği bu branş, soru soran hocaların belki ilgisi belki de insafı ile göz ardı edilmiş gibi geliyor bana.

-patoloji yine eh'ti. 2-3 soru dışında 18-19 soru rahat işaretlenirdi; nitekim işaretledim. preeklempsi sorusunda görülen fibrinoid nekrozun aynı hastalıktaki malign hipertansiyondan geliyor olduğunu düşünmek gibi bazı nüanslar oldukça ilginçti. ama zaten bu ilginçlikler yüzünden herkes patolojiyi çok seviyor. paradoksikal emboli gibi kliniği daha fazla ilgilendiren fenomenler ele alınmış. ben özellikle yanlış olduğunu düşündüğüm bir soru olduğuna inanıyorum (onkonöral paraneoplastik sendromlar sorusu; bence cevap aynı zamanda meme - dipnot: datanın patoloji fasikül 1'inde paraneoplastik sendromlar ve ilgili neoplazımlar tablosunda cns/pns semptomları için meme diyor. ben sınavda sclc dedim önce; sonra kitabıma güveniyorum diye meme yaptım. üstelik anti hu, yo vs tuhaf antibodyleri bile araştırmıştım daha 1 hafta önce. tusdata üzdün beni...)

-farmakolojinin anca yarısını yapabildim. bu yine de farmakolojinin ne kadar eleyici ve güzel bir ders olduğu gerçeğini değiştirmez; aksine pekiştirir. immünoterapiler üzerine eğilmeleri gayet pozitif. monoclonal antibodyler/tirozin kinazlar/jak stat inh'ler sorulmadı ve bence bu çok kötü. farmada en az 2 soru böyle olmalı ve ben ''ulan böyle bir ilaç mı varmış'' demeliyim. bunu bana dedirtmeyen farma, farmadan az bir şeydir. yine de temel bilimlerin en eleyici branşı (hatta tek eleyici branşı) bence buydu.

klinik dersler oturumuna gelecek olursak;

-dahiliye ve pediatri ikisi de ayrı ayrı zorlayıcıydı. pediatride metabolik hastalıklara yeterince değinilmemiş. (sol, wnt/apc beta catenin pw kullanan) kolon kanserinde k-ras mutasyon sorgusu, aslında dahili dersler için de patolojinin değerini gösterir nitelikte. pediatrideki anti-nmdar sendromu (çok ender bir tip 5 hipersensitivite) harikaydı. pediatride bakarat gibi, sanjat sakati gibi, landau kleffer(ki cevap buydu) gibi çok güzel ve bilmeyen insanın maneviyatını yıkıcı sorular mevcuttu yine. ben bu özgüven yıkıcı soruları çok pozitif buluyorum. tus bir psikoloji sınavı aynı zamanda; ''sen o hastalığı bilmesen bile aklıselim kalıp doğru yolu bulabilecek misin bakalım'' sınavı... ama cevabı digeorge olan soruda parathormon'un hala yüksek kalması kafamı karıştırdı; çok emin hissetsem de boş bıraktım. bildiğim soruyu yapmamış oldum. yine dahiliyede pnömoni tedavisini ve yoğun bakım endikasyonunu irdeleyen ve bunu patojene özgü vaka ile sunan harika bir soru vardı, cevabına ikna olmuş olmasam da sorunun felsefesi harikaydı.

-dahili ve cerrahi küçük stajlardaki soru dağılımı da çok enteresandı. göğüs cerrahiden 3 soru gelmesi çok garipti özellikle (belki bir sorusu radyoloji olarak geçiyordur; bilemedim). ilk bakışta adeta yapılamasın diye konmuş dedirtse de biraz uğraşınca yapılabiliyor olması hoşuma gitti. son birkaç sınavdır çocuk psikiyatrideki sorular ''ben geliyorum, dikkat dikkat'' diyordu ve dershanelerin böylesine ''spesifik'' bir konuyu kitaplara ekleyemiyor olması bir zaafiyet yarattı ve psikiyatri gibi bir ders için olağanüstü sınayıcı bir soru sordular. bunun dışında erişkin psikiyatri her zamanki gibiydi; güldük geçtik. anesteziyolojideki iki soruyu da özellikle beğendim. birini yapamamış olsam da bu soruların güzelliğinden bir şey eksiltmez.

-genel cerrahi çok hakim olduğum bir alan olmasa da çok fazla sorusuna kalem oynattım. bazı soruları tıp 1. sınıf düzeyindeydi (inflammasyonun 5 hallmarkı falan soruldu şaka gibi) ama aynı branşta gist'in c-kit pozitif olsa da imatinible tedavi edilmeden önceki endikasyonları falan da soruldu. ben yine de teferruatlı bir iki tnm sorusu beklerdim. yine terleten 1-2 risk faktörü sorusu vardı, ama dönüp bakınca çok zor diyemiyorum.

-kadın doğumda ciddi ciddi kolposkopide endometrial premalign lezyonlar görülür mü diye soruldu. okurken güldüm. ama bunun dışında 12 soruda 6-7 boş bırakarak kendimi 6-7 yanlıştan kurtardım. açıkçası kadın doğum gerçekten de bilmiyorsan dokunmaman gereken bir branş. özellikle olağanüstü zor bir kadın anatomi sorusu vardı; onu yazanı hakikaten allah'a havale ediyorum. tüm sınavın en zor anatomi sorusu kadın doğumdan çıktı. kadın doğum 5-6 sorusu çok kolay, geri kalan soruları tipik sinir bozucu kadın doğum sorusu, 2 sorusu yapılamasın diye sorulmuş soru.

sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından edit: t: 67.2, k: 64.2 ile analizini doğru yapmış olduğum sınav.
devamını gör...
26 mart 2023 tarihinde yapılacak olanının başvurularının başlamış olduğu sınav.
devamını gör...
2023 1. oturuma giren bir yazar olarak kısaca açıklayayım;

eylül 2022'nin çok benzeriydi kafa yapısı olarak. biyokimyası eski biyokimyalar gibiydi, tek textbook bile 15-16 referans verir. anatomisi ve farmakolojisi de çalışmayı hak ediyordu, hiç acımamışlardı. bunun dışında diğer üç temel ders de çok kolay değildi; atipik sorular barındırıyorlardı.

klinik çok daha keyifli idi ancak gerçekten hangi durumda hangi istem, hangi durumda hangi tedavi gibi klinik davranış biçimlerini benimsemeyi gerektiriyordu ve kimi zaman insan iki şık arasında kalabiliyordu(daha doğrusu sorular bu ikili ayrımlardan sıyrılmayı sınayacak şekilde dizayn edilmişlerdi). dolayısıyla çok kolay da diyemiyorum. küçük stajlar soruları özellikle seçiciydi, cerrahi branşlar ise yüz güldürdü.
devamını gör...
tıpta uzmanlık sınavı olarak bilinir. ülkemizde dünyanın en zor sınavı olduğu söylenir.

tus'a girmeden doktor olunamaz.
devamını gör...
iki kere girdiğim sınav.

insani değildir, bir şeyleri ölçmez, tamamen insan eleme sınavıdır. eskiye nazaran puanlar fırlamış olup çok fantastik bir içeriğe sahiptir. dersaneler de aynı oranda fantastik olup kayıt ücretleri de bir o kadar astronomiktir.

herkes üçüncüye girmeye ikna etmeye çalışıyor beni ama bu insan evladı artık istifa etmeden bir yerde sebat edebilir mi lütfen. lütfen.
devamını gör...
tıp fakültesini bitiren ve uzmanlık eğitimini amaçlayan pratisyen doktorların tabi oldukları sınavdır. adaylar, önce ingilizce dil sınavına girerler, sınavı başarıyla geçtikten sonra da bilim sınavına girmeyi hak ederler.
devamını gör...
#822438 entrymi güncelliyorum. üstünden 2.5 yıl geçmiş ne kadar değişmişim.

şu an 5.sınıfım , evet başta ingiltere,amerika gibi hayallerim vardı ama bu kadar koklu bir değişim için hayat bence kısa ve o kadar çabalamak için enerjim de yok.

şartlar en azından bu şekilde devam ederse uzmanlığımı alıp burada görece iyi bir hayat yaşayabilirim.

haftaya çalışmaya başlayacağım, dershaneye yazıldım ama günde 13 saat ders varmış ve hiç gitmedim . burayı bir nevi günlük olarak kullanmayı planlıyorum. tus çalışan ya da başlayan başkaları varsa bilgi alışverişinde bulunabiliriz umarım denk gelir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"tus" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim