komedi / yerli
9 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

kemal sunal'ın 1981 yapımı yağmur yağdıran evliya sanılan filmi. buradaki rol ismi rıfkı.

filmde bir de imam rolü var, köyün gerçek imamı. imam, düzgün karakter olarak rol alıyor. yağmur duasına çıkan şarlatanın peşine düşen köylüleri uyarmasına rağmen kendisine kulak vermiyorlar diye eleştirisi vardı. hatta bu konuda rıfkı ile diyalog sahnesi var.
devamını gör...
filmde bariz montaj hataları vardır. aceleye mi geldi acemiler mi yaptı bilinmez.

ayrıca kemal sunal ın 20 senelik bavul hazırlama müsaadesi, gerçek hayatta da tamamlandığı esnada melekler ziyaretine gelmiştir.
devamını gör...
üçkağıt oyununu oynatan kişiye verilen addır. dolandırıcı insanlara da bu sıfat verilir ayrıca.

aynı isimle bir de kemal sunal'ın başrol oynadığı bir film de vardır.
devamını gör...
kemal sunal'ın unutulmayan filmler serisinden birisi. 1981 yılında çekilmiş olan yine o zamanın usta oyuncu kadrosuna sahip film de kemal sunal ile birlikte ülkü özen, turgut özatay, nizam ergüden, ali şen ve reha yurdakul oynamaktaydı.

ölen babasının servetini satmak için köye dönen rıfkı'nın aslında romatizması olması ve dizlerindeki ağrı sebebiyle yağmur yağacağını bilmesi onun üfürükçü ya da evliya olduğunun sanılmasıyla gelişen kahkaha dolu olayların kemal sunal'ın ustalığıyla anlatıldığı unutulmaz film. tabii olaylar bu kadarla kalırmı rıfkı belediye başkanı olması için köylü tarafından ikna edilir seçilir ve evliya olmadığı da burada ortaya çıkınca dolandırıcı olduğu düşünülür böylece rıfkının adı üç kağıtçı'ya çıkar. ancak rıfkı halka bir ermiş olmadığını anlatır , halk onun yaptığı iyilikleri bilir ve çok sever bu yüzden belediye başkanı olarak başlarında kalmasını isterler rıfkı kazanır ve halk tarafından sevilen bir başkan olur. böylece üçkâğıtçı olmadığı da halk tarafından anlaşılıp kabul edilir.

her filmi mi sevilir bir adamın her filminde mi biraz saflık, biraz gerçek, biraz eğlence olur. filmin çekilmesinden bu yana 40 yıl geçmiş olmasına rağmen her izlediğiniz de aynı tadı alabilmek nostaljinin en güzel tanımı sanırım.

not :bu başlık neden film etiketi altına alınmadı merak ettim doğrusu.
devamını gör...
oyuncu listesinde kemal sunal, ülkü özen, nizam ergüden, ali şen, zeki alpan, turgut özatay, reha yurdakul, hakkı kıvanç, necdet kökeş, celal yonat, yadigar ejder, kudret karadağ, süheyl eğriboz, renan fosforoğlu, baki tamer ve muhteşem durukan gibi bir çok oyuncunun olduğu 1981 yapımı komedi türündeki bu filmin yönetmenliğini ise natuk baytan yapmıştır.

babası öldüğü için babasına kalan mallar için köye gelen rıfkı kendisini arabasına alarak köyü götürmekte olan adam ile bir iddiaya girer ve bu iddiayı kazanması ile film başlar. daha filmin başında filmin neyin üzerinden gideceği belli olur ve köye geldiğinde ise amcasının kendisine kalan tüm mallarının babasının kendisine sattığını söyleyince inanıp geri dönme kararı alır ama geceyi geçirmesine bile izin vermeyen amcası onu kapı dışarı edince kahvecinin yanına giden rıfkı kahvecinin amcası ile ilgili söylediklerinden sonra köyde kalmaya karar verir. o arada köylüler bir tane şeyh ile yağmur duası peşindedirler rıfkı onları görünce yağmur falan yağmayacak boşa gitmeyin deyince köylüler rıfkı'ya takarlar şeyh ile birlikte. bir gün yine kahvede otururken sinirli köylüler rıfkı'nın karşısına dikilip köyden gitmesini yoksa yağmur yağmayacağını söylerler rıfkı ise hemen atılıp bugün yağmur yağacak der. şeyh havaya bakıp bu havada mümkün değil yağmur yağmaz diye inat edince iddiaya girerler söylediği süre içinde herkes yağmur yağmayacak diyerek rıfkı'nın üstüne oynarlar. bu kumarı oynanamaması gerektiğini söyleyen kahveci bile son anda bahis yapar ve aniden gök gürüldemesi ile yağmur başlar. herkes şaşkın şaşkın rıfkı'ya baka kalır herkesin parasını alan rıfkı'nın namı büyür ve adı üfürükçüye çıkar. bu sayede hem köyün tamamını elinde tutanı hem de babasının mallarına çöken amcasını dımdızlak bıraktıktan sonra belediye reisi bile olur ama en sonunda bir şekilde doğruyu bulur.

çok anlamlı ve bir o kadarda komedi unsuru barındıran bu filmi izlemeyen olduğunu sanmıyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"üç kağıtçı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim