öne çıkanlar | diğer yorumlar

kemal sunal'ın 1981 yapımı yağmur yağdıran evliya sanılan filmi. buradaki rol ismi rıfkı.

filmde bir de imam rolü var, köyün gerçek imamı. imam, düzgün karakter olarak rol alıyor. yağmur duasına çıkan şarlatanın peşine düşen köylüleri uyarmasına rağmen kendisine kulak vermiyorlar diye eleştirisi vardı. hatta bu konuda rıfkı ile diyalog sahnesi var.
devamını gör...
filmde bariz montaj hataları vardır. aceleye mi geldi acemiler mi yaptı bilinmez.

ayrıca kemal sunal ın 20 senelik bavul hazırlama müsaadesi, gerçek hayatta da tamamlandığı esnada melekler ziyaretine gelmiştir.
devamını gör...
üçkağıt oyununu oynatan kişiye verilen addır. dolandırıcı insanlara da bu sıfat verilir ayrıca.

aynı isimle bir de kemal sunal'ın başrol oynadığı bir film de vardır.
devamını gör...
kemal sunal'ın unutulmayan filmler serisinden birisi. 1981 yılında çekilmiş olan yine o zamanın usta oyuncu kadrosuna sahip film de kemal sunal ile birlikte ülkü özen, turgut özatay, nizam ergüden, ali şen ve reha yurdakul oynamaktaydı.

ölen babasının servetini satmak için köye dönen rıfkı'nın aslında romatizması olması ve dizlerindeki ağrı sebebiyle yağmur yağacağını bilmesi onun üfürükçü ya da evliya olduğunun sanılmasıyla gelişen kahkaha dolu olayların kemal sunal'ın ustalığıyla anlatıldığı unutulmaz film. tabii olaylar bu kadarla kalırmı rıfkı belediye başkanı olması için köylü tarafından ikna edilir seçilir ve evliya olmadığı da burada ortaya çıkınca dolandırıcı olduğu düşünülür böylece rıfkının adı üç kağıtçı'ya çıkar. ancak rıfkı halka bir ermiş olmadığını anlatır , halk onun yaptığı iyilikleri bilir ve çok sever bu yüzden belediye başkanı olarak başlarında kalmasını isterler rıfkı kazanır ve halk tarafından sevilen bir başkan olur. böylece üçkâğıtçı olmadığı da halk tarafından anlaşılıp kabul edilir.

her filmi mi sevilir bir adamın her filminde mi biraz saflık, biraz gerçek, biraz eğlence olur. filmin çekilmesinden bu yana 40 yıl geçmiş olmasına rağmen her izlediğiniz de aynı tadı alabilmek nostaljinin en güzel tanımı sanırım.

not :bu başlık neden film etiketi altına alınmadı merak ettim doğrusu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim