nazım hikmetin kendi hayatından izler taşıyan romanıdır. 170 sayfalık kusursuz bir eserdir.
yazıma başlamadan önce nazım hikmetten esinlenerek şunu demek istiyorum bazı insanların kulağına küpe olması gerekir. “siyasi kafayla kitap mı okunur be kardeşim” evet siyasi kafayla kitap okunmaz eser hiç okunmaz ister sevin ister sevmeyin nazım hikmet çok büyük bir yazı adamıdır.
öncelikle nazım hikmetin şiirlerine alışmış bir okur olarak kitabı elinize alıyorsunuz ve çok güçlü bir yazıyla karşılaşıyorsunuz çok güçlü çok dolu bir yazı. bu kadar karmaşık bir kurguyu bu kadar yalın ve rahat bir şekilde ortaya çıkarmak ancak nazım hikmete yaraşır bir şeydir.
büyülendim şaşırdım hikâye arasında geçmişe gidiyor başka ülkeye gidiyor başka karakter oluyor ama hepsini son derece rahat ve kusursuz şekilde yapıyor.

--! spoiler !--

o kadar güçlü bir yazı icra etmiş ki işkence ve zulüm gören insanların çektiği acılar çok gerçek tasvir edilmiş.
anuşka adlı karaktere duyulan sevgi ve şefkat büyüleyici güzellikte. sevgi denen kavramı o kadar güzel ve insancıl şekilde aktarıyor ki neden nazım hikmet olduğunu gösteriyor bizlere.

--! spoiler !--

kısa ama dolu bir roman okunması tavsiye edilir.
yaşamak güzel şey be kardeşim. konuklarım kocamamış. onları son görüşümde kaç yaşındaysalar o yaştalar, ama ben altmışın içindeyim. beş yıl daha yaşayabilsem.
evet bu kadar acı çekmiş bir yazı adamından böyle bir söylem yaşama umutla bakmamıza sebep olacaktır şüphesiz.
yaşamak güzel şey be kardeşim.
devamını gör...
bir nazım hikmet romanıdır, okumanızı tavsiye ederim.
devamını gör...
siz de okuyun, nazım'ı yakından tanımak güzel şey be kardeşim!

enfes otobiyografi tadında roman. nazım hikmet’in ahmet ve ismail karakterleri aracılığıyla anlattığı yaşamından kesitlerle döneme ilişkin; sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik bilgiler edinmenin yanı sıra nazım’ın hayatına tanık olup olaylar hakkındaki duygu ve düşüncelerini okumak büyük bir ayrıcalık. şiirlerini yazmasına neden olan birçok şeyi şimdi daha iyi anlayabiliyorum.

ve ben yıllarca hep merak etmişim; insanlar işkencelere, soğuk hapishane duvarlarına maruz kalacağını, hatta bu uğurda ölebileceğini bile bile neden bu mücadelenin içinde bulunur?
kitabın bir bölümünde geçen cümle sanırım tokat gibi cevap verdi bana; “atlı nereye koşuyor? çoğu kere ölüme. ama yaşamak için, daha güzel, daha haklı, daha dolgun, daha derin yaşamak için.”"devrim," dedi, "denizi öyle bir dalgalandırır, öyle bir fırtına koparır ki, dipteki yosunlarda yüze çıkar, dolar bizim limana."

devamını gör...
ne güzeli yav? doğmadan hayatımız çalınmış üstüne her gün eşşek gibi mecburiyetten çalışıyoz ne güzeli kardeşim?
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"yaşamak güzel şey be kardeşim" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim