baş belası bir durumdur. belki de insanın hayatı boyunca üstünden atamayacağı ağır bir yüktür. insan yetersizlik hissettiği için yaptıklarını asla yeterli görmez. kendisini ve yaptığı işleri başkaları ve onların yaptıkları işlerle kıyasıya kıyaslar. çoğu zaman bu his nedeniyle yeni bir faaliyete başlayamaz. başarısız olacağına inancı çok güçlüdür çünkü. bu durumdan asla memnun değildir, değişmek ister ama değişemez. "başkalarının" ne düşündüğü çok ama çok önemlidir bu hissi yaşayanlar için. bu yüzden hiçbir zaman özgür değildir.
devamını gör...
kimseye hatta kendinize karşı bile yetersiz hissetmemek gerekir. kimin ne kadar yettiğini ölçen bir sistem olsaydı dünyada bu kadar kaos olmazdı.
devamını gör...
en çok annelerin çocuklarına karşı hissettikleri duygu. doğduğu gün sütüm yetiyor mu sorusuyla başlar ve ömür boyu devam eder. önemli olan en mükemmeli olmak değildir. her anne çocuğu için en iyi annedir, anı yaşayın ve onları bol bol öpün, sarılın, sevdiğinizi hissettirin.
devamını gör...
en sık içine düştüğüm durumdur. hayır aslında yetersiz olmadığımı da biliyorum ama engel olamıyorum bu hisse.
devamını gör...
ilerleyen yaşlarda özellikle de uzman olduğunuzu düşündüğünüz bir konuda hata yapınca yaşarsınız bu hissi.
ben bu durumlarda kendime çok kızıyorum çünkü çoğu zaman, bilmediğim şeyin aslında uzun süre önce öğrenmem gereken bir şey olduğunu fark ediyorum. dolayısıyla kötü bir his olsa da yetersizliğinizi fark etmeniz sizi geliştirir ve kararında yetersizlik hissi faydalıdır.
devamını gör...
baş belası bir durum değildir. hatta özel bir durumdur. herkes kavrayamaz yetersizlik hissini. bunun farkına vardıysan çözüme de ulaşırsın. önce hastalığı teşhis etmek gibi düşün. tedaviye daha yakınsın. ha ne yaparsan yap, istersen astronot ol bu his hep var olacaktır. o da hayatın cilvesi.
devamını gör...
karşında ki insana göre hissiyatı arttıran bir durum bence. zamanında bir sevgilim vardı ve en kendini öyle üstün tutup öyle de görürdü ki onun yanında hep kendimi yetersiz ve ezik hissederdim.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"yetersizlik hissi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim