tüm okuma zevkini bitirmektir kişide.
devamını gör...
son derece zararlı kötü bir davranıştır. birine zorla bir şey yaptırmak öyleyken kitap okutmak kişinin okumaktan soğumasına neden olur. kitap okumanın faydalı taraflarını anlatarak okutmaya çalışmak daha yararlıdır. elbet bir kişi kendini kitapların sonsuzluğunda bulacaktır acele etmemesi gerekir.
devamını gör...
okumak ve anlamak birbirinden farklı şeylerdir. özellikle sesli okuma alıştırmaları yaparken bu dediğimi daha iyi anlamışsınızdır.
kitap okumak zorunda kalmak da buna benzer. yalnızca gözleriniz kelimeler üzerinde gezinir.
bir işe yaramayacağı kanısındayım.
devamını gör...
genel olarak herhangi bir şeyi "zorunlu" olarak yaptırmak kişiyi söz konusu aktiviteden soğuttuğu için, yersiz bir çabadır.
devamını gör...
zorunlu olarak yapılan her şey, kişinin yapmaktan zevk aldığı bir şey dahi olsa, yılgınlık ve bıkkınlık etkisi yaratır. bu nedenle zorla yaptırılmaya çalışılan her şey aksine dönüşür. bir şeyin iyi veya kötü yaptırılması değil, sevdirilmesi ve teşvik edilmesi gereklidir.
devamını gör...
okullarda öğretmenler tarafından sıkça dayatılan durum. çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandıralım derken hiç ilgini çekmeyen, yaşına uymayan, ağır kitapların okutulması sonucunda çocuk kitap okumayı bırakın, kitap görünce çığlık atarak kaçacak hale geliyor. doğru bir yöntem kesinlikle değil.
devamını gör...
genelde başarısız sonuçlanan bir girişimdir. bunun yerine yaşantılar kitaplarla ilişkilendirilerek aktarılırsa, kitaba dikkati çekmek daha da kolaylaşacaktır. zorla kitap okutulan birisi sevdiği türü bulamaz. kitap sevmenin önündeki en büyük engel de budur zaten. keyif almamak.
devamını gör...
beklenen sonucu asla vermeyen girişimdir. defalarca denenmiş ve her iki taraf da başarılı olamamıştır.
devamını gör...
kitap okumaktan nefret ettirme egzersizi.
devamını gör...
çocuğunuz kitap okusun istiyorsanız ona zorla kitap okutmak yerine karşısına geçin ve kitap okumaya başlayın çocuklar anne babalarını taklit ederler bu yüzden o da kitap okumaya başlayacaktır okumasa bile kafasında kitap için iyi düşünceler oluşacaktır.
devamını gör...
okulda olan kitap okuma yarışında en çok kitabı okuyarak birinci olan öğrencim, türkçe sınavda 20’de 13 yapmıştı. mesele çok kitap okumak değil anlayarak okumak. önce bu öğretilmeli.
devamını gör...
ilkokulda kitap okuyup özetini çıkarıp getireceksiniz derlerdi yapana ödül yapmayana ceza. mecbur yapardık yalan yanlış başını sonunu okur özet çıkardım işte der verirdik. ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum. çünkü biraz olsun kitap okumaya teşvik ediyordu ama bir zorunluluk bir dayatma olduğu için uzaklaştırma ihtimali de vardı.
devamını gör...
ceza olarak kitap okutmak diye bir olayın olduğu ülkedeyiz. kendiliğinden merak eden insan profilimiz biat eden, okumayan tayfaya göre az olduğundan gerek ilkokul gerek farklı kurum, isyeri vb mecrada ödev gibi verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
devamını gör...
en büyük aşklar nefretle başlar.
devamını gör...
bu sayede belki sadece 1-2 çocuğa kitap sevgisi aşılayabilirsin. peki ya diğerleri? daha da nefret edecektir kitaptan, "okumuş gibi yapayım da bari ses etmesin." diyecektir. böyle olmamalı. kitap okumayı sevdirmenin daha başka çok yolu var!
devamını gör...
çocukluğunda bu gibi bir duruma maruz kalmış çok arkadaşım var ve maalesef çoğu kitapların yüzünü bile görmek istemiyor. işin ilginç yanı bizimkiler bana okuma! niye okuyorsun? derken ben okumayı sevdim ve okudum. hayat ne kadar garip...
devamını gör...
ilkokulda zorlama olabilir evet, ağaç yaşken eğilir sonuçta. fakat ortaokuldan itibaren kitap okumaya zorlamak aksine daha da uzaklaştırmak, nefret ettirmek olacaktır. zira çoğu temel alışkanlık 0 - 12 yaş arasında kazanılır. bu yaştan sonra zordur. kişinin kitap okumaya karşı ufacık bir hevesi varsa bile çıt diye kırmış olursunuz.
devamını gör...
çoğu çocuğu kitaplardan ve kitap okumaktan uzaklaştıran etkinlik. küçük yaşlarda zaten odaklanma süreleri düşük oluyor özellikle de istemedikleri bir şeyi yaparken. bir de bunu zorunlu hale getirip, kitap üzerinden ödevler vermek ve sınavlar yapmak durumu daha da kötüleştiriyor. zaten sıkıldıkları bir şeyden iyice uzaklaşıyorlar. kitap okumayı eğlenceli hale getirmenin yolları düşünülmeli ve bunlar uygulanmalı çünkü mevcut teknikler çocukları kitaplardan uzaklaştırmaktan başka bir şey yapmıyor.
devamını gör...
bir konuda faydası, doğrusu, yanlışı her ne olursa olsun tavsiye verebilirsin. bir konuda örnek olabilirsin. ama her ne olursa olsun baskı ve zorlama ( bunu sadece kitap okutmak için söylemiyorum, genel..) insanı soğutabilir. uzaklaştırabilir.
devamını gör...
(bkz: endoktrinasyon)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"zorunlu kitap okutmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim