ali erbaş efendinin aklına gelen bir yöntem. çünkü tek eksiğimiz sela. battaniye falan lazım değil.
twitter.com/DIBAliErbas/sta...

not: diyanetin 2023 bütçesi 35 milyar lira-cık-.
devamını gör...
konumuz bu mu şimdi? akışı korumak için bence yeni tanımlar girmemeliyiz. bir süre sonra hep birlikte format dahilinde din ve devlet işlerini ayırt edemeyen bu tiplere söveriz.
devamını gör...
dahiyane bir fikirdir(!).
umarım afet bölgesinde yapılmaz, en azından o kadarcık kafaları çalışır da kurtarma çalışmaları sırasında ses çıkarılmaz. kurtarma çalışmaları için sessizlik oldukça önemli.
devamını gör...
sela da lazım, battaniye de lazım ama önce battaniye lazım. sen önce bütün önlemleri al, sonra rabbine elini aç dua et.

fiili dua sözlü duadan önce gelir.
devamını gör...
yemin ediyorum baştan aşağı gerizekalılar var bu ülkede. ulan arama kurtarma çalışmaları sessiz ortamda yapılır sela ne alaka ?
devamını gör...
milyar dolarlık bütçelerin afet gibi zor zamanlarda sunabildiği maksimum hizmet. verimli para kullanımı.

burada eleştirdiğim sela okunması değil bu arada. dinen gereği ne ise o yapılır elbette. sıkıntı, bu ve bunun çok da üstünde pratik fayda sunamayan (varoluşu gereği) düzenlemelerden sorumlu kurum ve kuruluşlara ayrılan paranın başka organizasyonların başka planlarında/tahkikatlarında çok ama çok daha verimli kullanılmış olabileceği.
devamını gör...
evet şu an okutuluyor ve camı açıp utanmazlar riyakarlar diye camı açıp avaz avaz bağırdım. deprem bölgesinde yaşamıyorum. ama bu riyakarlık çok canımı sıkıyor. sen doğru düzgün yardım yapma, insanlar toprağın altında soğuktan donarken alay eder gibi camilerden yayın yap.
devamını gör...
burada öncelikle sela ne onu anlamak lazım. diyanete göre selanın tanımı:

bazı özel günlerde ezandan önce veya kılınacak cenaze namazını haber vermek amacıyla camilerde; “es-salâtu ve’s-selâmu aleyke ya resûlallah, es-salâtu ve’s-selâmu aleyke ya habîballah, es-salâtu vesselâmu aleyke ya seyyide’l-evvelîne ve’l-âhirîn, ve selâmun ale’l-murselîn, ve’l-hamdu lillahi rabbi’l-âlemîn” şeklinde okunan salâ (salavat) şu anlama gelmektedir: “salât ve selâm (allah’ın rahmet ve esenliği) sana olsun ey allah’ın elçisi, sevgili kulu, geçmiş gelecek bütün insanların hayırlısı! salât ve selam bütün peygamberlere olsun. hamd (övgü ve şükür) de âlemlerin rabbi allah’adır.” salâ, hz. peygambere (s.a.s.) selam ve övgüdür. kur’an-ı kerim’de ve hadislerde hz. peygambere (s.a.s.) çeşitli durumlarda salât-ü selam getirilmesi tavsiye edilmiş (ahzâb, 33/56; tirmizî, deavât, 66; ebû dâvûd, vitr, 23) ise de ne asr-ı saâdette ne de ilk dönemlerde câmilerde salâ okunmuştur. bununla birlikte kitap ve sünnet’te hz. peygamber ve diğer peygamberlere salât getirilmesi örneklerine binaen örfümüzde değişik kalıplarda pek çok salâ metni var olagelmiştir. sonuç itibarıyla dinî açıdan özel önemi olan gün ve geceleri hatırlatmak, meydana gelen bir vefatı ve kılınacak cenaze namazını haber vermek amacıyla salâ okunması, kültürel bir değer olarak kabul edilebilir ve bu yönüyle de dinî açıdan herhangi bir sakınca taşımadığı söylenebilir.


kaynak

sela bir dua ya da kur’an suresi olmadığı için afet sonrasında okunmasının ne yaralılara ne enkaz altındakilere ne kurtarma ekiplerine faydası yoktur. ayrıca ben enkaz altında sela duysam bu yaşama ümidimi de kırar muhtemelen. nereden baksan şov harekettir.
devamını gör...
altın varaklı tahtta oturup açlıktan ölenlere dua edenlerin müslüman versiyonuna yakışır hareket.
makam araçlarınızı tahsis edin orada arama kurtarmaya katılanlara işlerini görsünler. bütçenizi yollayın ihtiyaçları karşılasınlar. dua okuyacağınıza kurtarma ekiplerine katılıp iş yükünü azaltın. madem oraya gidebiliyorsunuz bari bir işin ucundan tutun.

çalışan bir çift el dua eden binlercesinden daha çok iş yapmış olur.
devamını gör...
he şimdi sela okununca her şey çözüldü di mi !!.

çürük evler, kaybolan deprem paraları, ulaşılamayan enkazlar vs.

yazık cidden.
devamını gör...
ne işe yarıyor lan şu an sela?

hatay a yardım gitmemiş, yardım gitmemiş yerler var derdinizi silkeyim ben sizin!....
devamını gör...
arama kurtarma çalışmaları devam etmiyor mu? enkazdan gelecek en ufak bir sesi duymak için ekipler seferber olmuyor mu? minarelerden gümbür gümbür sela mı okutacaksınız?

koronavirüs salgınında denediniz işe yaramadı. işi bilime mi bıraksanız bu sefer?
devamını gör...
enkaz başına ekskavatör, depremden kurtulanlara sıcak yemek, sıcak konaklama, yaralılara acil sağlık ve bölge genelinde güvenlik hizmeti gönderilmesi olması gerekiyorken sela okutmak nedir?

enkaz altında kurtarılmayı bekleyen, soğuktan açlıktan kurtarılmayı bekleyen insanlara sela dinleterek nasıl bir destekte bulunuyorsunuz?

ilgili kurum da hiç kimse "aga biz ne yapıyoruz" demedi mi? sela okuyana kadar gidip bir enkazda kurtarma çalışmalarına yardım edin daha fazla hayra geçer.
devamını gör...
(bkz: sela şirktir)..
devamını gör...
sms ile yardım toplayan diyanetin yaptığı iştir.
eğer siz de sms ile yardım yapmak isterseniz "deprem" yazıp 5601'e göndererek 25 tl bağışta bulunabilirmişsiniz.
açın öğrenin.
çünkü tek eksiğimiz sela idi.
bir şey yazmayayım, kirliliğe sebep olmayayım, zaten istanbul'da elimiz kolumuz bağlı, orada canlarımız canıyla uğraşıyor diyoruz.
adam sela okuyor...
az yukarıda değerli bir yazar tam da kaynağından sela nedir neden okunur içerikli bilgiyi aktarmış.
okuyun öğrenin.
sağa sola salça olmayın.
zaten yanan canımızdan bezmişiz!
devamını gör...
insanlar enkaz altında beklerken bu tür tartışmalara sürüklenmek gerçekten bana acı veriyor.
devamını gör...
psikoloji bilmezler yine iş başındadır.
devamını gör...
sela birlik beraberlik anlamına gelir, sadece cenaze olmadığı için normal olan bir durum.

ulan bir kere de bilmediğiniz konular hakkında konuşmayın be! ne kaybedersiniz? hani çok samimi diyorum kimse mütedeyyin olmak zorunda değil, ama bilmiyorsan sus adam sanalım be! kötülemeyin her şeyi.
devamını gör...
çok ilginç. ne kadar video izlediysem kurtarma amaçlı, enkaz altında kalan, can çekişen, kurtarılan vs tek sığınak bir yaradana sığınma şeklinde. kimi besmele çekiyor, kimi şehadet getiriyor. bilinmezlik içinde enkaz altında can pazarı. kimileri de sela derdinde. yerin dibinde olanların teslimiyetini veya sığınma psikolojisini hissetmesem, görmesem, ben de belki selalara söverdim. kim bilir.
devamını gör...
saçmalığın daniskası. a. koduğumun malları hayatta kalma çabası veren insanların da bu selayı duyacağını nasıl göz ardı edebiliyorsunuz!! mal mısınız siz? dininizi de,siyasetinizi de ….
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"deprem için sela okutmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim