dostoyevskininsuçune yazar profili

dostoyevskininsuçune kapak fotoğrafı
dostoyevskininsuçune profil fotoğrafı
rozet
karma: 5385 tanım: 1377 başlık: 67 takipçi: 46
karma: 5385 tanım: 1377 başlık: 67 takipçi: 46

son tanımları


friedrich nietzsche

tanrıyı öldüren adam olarak aklımda yer eden alman filozof. günümüzde çok popüler kendisi. ama yaşadığı dönemde pek tanınan biri değilmiş. hatta kitapları pek satmadığı için bu almanlar beni hiç anlamıyor dediği söylenir. gezgin ve yalnız bir hayat sürmüştür. köklerine bağlı kalmak istememiştir. ama öldüğünde doğduğu evden 30 metre ötede bir yere gömülmüştür. yani başladığı yere geri dönmüştür. beni üzen bir detay bu. ömrünü köklerinden kurtulmak için harcadı ama döndü dolaştı ve evine geri döndü.
devamını gör...

can sıkıntısı

beynimiz dünyaya ve yaşadığımız her şeye anlam üretmeye çalışır. ama bazen kısa devre yapar ve anlam üretemez. ve o anda can sıkıntısı başlar. can sıkıntısı yaşadığımızda yapılacak iki şey vardır. ilki birşeylerle uğraşıp can sıkıntısının geçmesini beklemektir. ikinci şey ise hayata yüklenen eski anlamları silip yeni bir anlam üretme çabasıdır. ikincisi daha sancılı ve zordur. o yüzden çoğumuz ilk yöntemi seçeriz. ikinci yöntemi seçenler genelde dünyanın tarihini değiştirmiş ve devrim yapmış insanlardır.
ayrıca can sıkıntısı için iki şey gereklidir. birincisi bolca düşünecek zaman ikincisi ekonomik bir kaygınızın olmaması ( tok olmanız) bu yüzdendir ki çok çalışan ve düşünecek zamanı olmayan insanların canı sıkılmaz. buna geçmişten bir örnek verelim: ortaçağda soylular, rahipler ve karın tokluğuna çalışan fakir bir halk vardı( burjuvalar gibi daha kompleks sınıfların ortaya çıkmadığı dönemden bahsediyorum). halkın canı sıkılmazdı. çünkü onlar için hayatın anlamı kilise tarafından belirlenmişti. bütün gününü çalışarak geçirdiği için düşünecek zamanı da olmazdı. ama rahiplerin ve soyluların canı fena halde sıkılırdı. o yüzden eğlenecek yeni şeyler üretirlerdi. örnegin kralların soytarı oynatması, olimpiyatlar, tiyatrolar... yada ikinci yöntem olan hayata yeni anlamlar üretmek. örneğin savaşlar, devrimler...
dünyanın gidişatını değiştiren tarihi olayların asil nedeni can sıkıntısı olabilir. kısaca böyle. eğer bu videoyu izlerseniz ufkunuz açılacak bence. yalın alpay: can sıkıntısı
devamını gör...

yazarların bugün kendilerinde fark ettikleri şeyler

kendimizle ilgili çok önemli şeyler farkedip daha sonra bunları unuttugumuzu fark ettim. ve daha sonra defalarca aynı şeyleri fark edip unuttugumuzu da fark ettim. eğer unutmasaydık şuan kendimizle ilgili daha çok şey biliyor olacaktık. ve yeni seyleri fark edebilecek zamanimiz olacaktı.
devamını gör...

z kuşağının siyasi tercihinin ak parti olması

hulk gerçek olabilir mi dediğim başlıktır. gözümle görsem inanmam
devamını gör...

diamond tema

üslubu, içerikleri ve objektifligiyle beni etkileyen youtuber. felsefe,din ve tarih üzerine videolar yapıyor. sorduğu sorularla sürekli farklı düşünmeye teşvik ediyor. ayrıca dinlerken aklıma gelen soru sanki onunda aklına geliyo gibi. video içerisinde anlattığı konu ile ilgili hemen her soruya daha biz sormadan cevap verebiliyor. kendisi tam bir diamond.
devamını gör...

din ve mitoloji

adından da anlaşılacağı üzere din ve mitoloji üzerine videolar yapan bir youtube kanalı. ama bu kanal tam kanserlik. adam tam bir islam düşmanı. üslubu berbat ve hakaret dolu. ızlenilecek biri değil asla. onun kanalından yeni şeyler öğrenemiyorsunuz malesef. sadece nefret etmeyi öğrenebiliyorsunuz. onu izleyenlerin yorumları da malesef iq düşürücü seviyede. her neyse benim gibi bu konular üzerine araştırmayı falan seviyorsanız (bkz: diamond tema) izleyin derim. çok daha kaliteli olduğunu düşünüyorum.
devamını gör...

ingilizce öğrenmek

şu yaz halletmek istediğim mesele. neden daha önce ciddi ciddi çalışmadığımı hala anlamadım. üstünde durulsa kısa sürede halledilebilir.
devamını gör...

sözlük yazarlarının ilgilendiği spor dalları

malesef yok. ama tenis oynayabilmek isterdim.
devamını gör...

yazarların en son okuduğu kitap

puslu kıtalar atlası- insan oktay anar. neden bu kadar geç okudum bilmiyorum. efsane bir kitap. okuyun, okutturun.
devamını gör...

tek kelime ile kendini anlat

hayal kırıklığı
devamını gör...

suudi arabistan'ın türk okullarını kapatması

eyy amerika, ey avrupa demeyi biliyorlar. birazda şu araplara sallasalar keşke.
devamını gör...

diyanet'in 100 milyon liraya saray yaptırması

artık hayatımızın bok gibi olması, köpek yerine bile konmamak koymuyor da açlıktan intihar edenlerin olması çok koyuyor be. böyle olayların yaşandığı bir ülkede böyle israf akıl işi degil. bunu yapanlar nasıl uyuyor acaba? benimkisi de soru mu? kulaklarını, gözlerini kapatmış saraylarında mis gibi yaşıyorlar. allahım sen büyüksün.
devamını gör...

türk milletinin gereksiz kutsallaştırdığı şeyler

errrkeklik efendim. vay evimin direğidir. vay erkek evladım olsundur. vay erkekler ev işi mi yapardır. erkekleri resmen kutsallık seviyesin yükselmişler.
devamını gör...

barış murat yağcı'nın kitap çıkaracak olması

elinizi atmadığınız bir şey olsun be kardeşim dediğim durumdur. yetkin olmadığınız alanlara bir şey katmadığınız gibi sadece basitleştiriyorsunuz. hani yazarlığa da özendiysen bizim gibi sözlükte yazmaya başlayabilirsin*)
devamını gör...

koronavirüs'ün evrimleşerek aşıları etkisiz hale getirmesi

bazılarındaki bu neslini devam ettirme inadı neden anlamıyorum. neslimiz tükense keşke. yoksa dünyadaki diğer canlıların neslinin yükleneceği kesin gibi.
devamını gör...

normal sözlük yazarlarından aforizmalar

sürekli ve mutlak bir düzen yoktur. düzen arayışımız birer kandirmacadır. kaosu yaratan biziz zaten;bilerek ve isteyerek.
devamını gör...

hiçbir siyasi görüşe sahip olmamak

aslında normal olandır. zamanla fark ettim ki bir siyasi partiden ülkenin bilmem kaç yıllık sorununu çözmesini beklemek fazla iyimser bir şeymiş. bu toorakların en büyük sorunu bu heralde;birinin gelip bizi kurtarmasını beklemek. ama bu gerçekci bir şey değil. her seferinde hayal kırıklığı yaşıyoruz malesef. ki zaten siyaset yalansız olmaz demişler. bizi kaldırmaları için birini seçmek çok ahmakça. ama üzerimize düşeni yapmaya mecburuz. her şeye rağmen ülkelerin kaderi bu aptal seçimlere bağlı olabiliyor.
devamını gör...

saçma türk adetleri

kız isteme. kadınların eşya muamelesi görmesi inanılır gibi değil.
devamını gör...

pdf kitap bulabileceğimiz siteler

uzun aramalarımın sonunda elle tutulur bir şey bulamadığım konudur. böyle bir başlık da sözlükte yokmuş onu farkettim. şuna bir el atalım arkadaşlar. varsa alırım bir tavsiyenizi*)

edit: tabi ki kul hakkına karşıyız ama ülkede bu denli kul hakkı yenerken bu derece usulsüzlük dönerken bir kere de kitap okumak için hak yiyelim. zaten bizim hakkımız yenmeseydi burda pdf kitap arayışına düşmezdik.
devamını gör...

hatıra olsun diye saklanan garip nesneler

dedem öldüğünde cebinden çıkan son 50 tl. şu acıdan garip: para olduğu için herkesin eli değmiştir yani dedeme özel bir şey olsa daha mantıklı olurdu saklamam. saklamaya devam ediyorum hala.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.