drama
7 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

türk sinemasının biricik ismi reha erdem'den bir film değil bir şiir, bir masal hatta belki bir şarkı. ama film değil.
ya da siyah beyaz bir öykü; şiir kokan.

sevim burak, william blake, john donne okumaları toplamı. münir özkul'un finaldeki "sen bir çocukla bilmediği dille konuşursan, al bakalım ben de sana konuşurum" gibisinden italyanca tiradı, çocuk başlı martı ve ikaros, yusuf peygamber ve bilal, iğne korkusu, kediler, manastır, ada vapuru, ada kokusu, nuran, ezanın karşısında vivaldi, doğu'nun karşısında batı.

" göstermek daha mı önemli? her gördüğünü gösterebiliyor musun? söylesene her gördüğünü gösterebiliyor musun? rüyalarinin fotoğrafını cekebiliyor musun? ışığın yetiyor mu? netliğini ayarlayabiliyor musun? görmeyi sadece görmeyi biliyor musun? hem ne göstereceksin? haberlesmek icin mi? kimlerle? kendinle habersiz kaldin mi hic? gösterilemeyen seyler görüyorum hep. gör! sadece gör! ne olursun, o fotoğraflara görmek icin bak! görüyor musun? görüyor musun nuran? "
devamını gör...
yazan ve yönetenin reha erdem aslında hiçbir şey anlatmadığı ama entel dantellerin alakasız anlamlar çıkardığı filmlerden. reha erdem izlerken o anki gerçekliği bir kenera bırakacaksınız. anlam aramayacak sadece estetik tat almaya odaklanacaksınız. aslında amaç bu değil ama reha erdemin tercihi bunu gerektiriyor. size ne oldu bu filmde, hangi kafayla çekildi anlatayım: birçok edebi metin okundu, birçok film izlendi, birçok felsefeci okundu, imge nedir öğrenildi ve filmde de bunların hepsi birbirine gelişigüzel karıştırılarak birbirinden kopuk bir "şey" oluşturuldu. filmdeki tüm metaforları anlayabilecek donanımda olmak imkânsız. filmde kullanılan sanat eserleri ayrı ayrı güzel ve duygulu, bir şeyler anlatan nitelikte ama filmde olduğu gibi kendilerinden bir bütün oluşturulmaya çalışılınca çok zorlama ve bir o kadar anlamsız oluyor.

yönetmenine şimdi filmi sorduğunuzda; büyüsü kaçar açıklayamam, herkes kendi anlamını çıkarır, ben de bilmiyorum aslında gibi romantik cevaplar alacağınız filmlerdendir.

yönetmenin çekerken her şeyi kafasında oturtmuş olduğu ama aradan yıllar geçince onun da ne anlattığını hatırlamayacak kadar zayıf alegoriler kullandığı filmlerdendir.

bu, sanatçı açısından bir tercih meselesidir, kendi çapında bir sanatsever olan benim de nefret etmeyi seçtiğim bir şeydir.

kimi, burjuvazi ve aristokrasi arasında sıkışan kızın dramı demiş, kimi dine dair bir sorgulama (bkz: her gördüğünü gösterebilir misin, rûyanın fotoğrafını çekebilir misin?), kimi psikolojiden dem vurmuş, kimi demiş ki hz isa, kimi demiş doğu batı (bkz: bir tarafta ezan bir tarafta vivaldi)...

hiçbiri. bu film hiçbir şeyi anlatıyor. sinematografisi ve deneyselliği hatrına, yedi verdiğim film. filmden hiçbir şey anlamayacak kadar yetersiz olduğunuz hissiyatına kapılmayacak ve hiçbir şey anlamamanıza rağmen zevk alabilecek ve vakit kaybı gözüyle bakmayacaksanız izleyin. ha bir de reha erdemin filmi çektiği dönemde kullandığı eserlerin hepsini en iyi şekilde biliyorsanız adeta paralel bir evrendeki bir reha erdem iseniz.
devamını gör...
türk işi sanat filmi.

film kapalı ve yer yer soyut bir anlatımla sürüp gidiyor. başrolde küçük bir kız çocuğu. ada, adada bir köşk, içinde yaşayanlardan, eşyasına kadar buram buram bir melankolizm. ve neden olduğu ortaya konmayan bir arayış. meczup rolünde münir özkul, ayrıca soğuk ve disiplinli bir hala da var. ortada net bir konu yok. ancak sürekli bir duygu gelgiti de gerçekleşiyor.

film ayrıca bir çok sembolik anlatımı, göndermeyi, objeyi de seyirciye sunuyor. bir çok önemli eserden alıntılara da sahne oluyor.

bana göre a ay dozajı biraz fazla kaçmış bir sanat filmi. film oldukça durgun ve anlatımı katmanlardan ibaret olduğu için izlemesi ve bitirmesi zor oluyor. mekan ve atmosfer yönünden film izleyiciye anlatmak istediğini ve duygusunu aktarıyor. peki ya gerisi? gerisini ben anlamadım veya anlayamadım.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim