roman / edebiyat
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

bir mark twain kitabıdır.

mark twain benim için dünya edebiyatının en büyük yazarları listesinde çok yukarılarda yer alır. tom sawyer'ı okuduğum zamandan beri kendisine karşı büyük bir saygı, hayranlık ve sevgi duyarım.

bu roman da mark twain'in en sevdiğim romanlarından biri. elbette bu sıralamaya tom sawyer'ı ve huckleberry finn'i dahil etmeden söylüyorum.

ahmak wilson ismini başına konan bu lakabı çok anlamsız bir olay sonucunda kazanır. bir gün kasabaya daha yeni geldiği zamanlarda durmadan havlayan bir köpek için "keşke şu köpeğin yarısı benim olsaydı, benim olan yarısını öldürürdüm" der. söylediği bu sözü tam olarak anlamayan kasabalılar ise hiç vakit kaybetmeden wilson'ın ahmak olduğuna hükmeder.

ahmak wilson bir avukattır ama ahmak olduğuna hükmedildiği için bu konuda başarılı olamaz. uzun bir zaman kaldığı bu kasabada bir gün yaşanan hırsızlıklardan sonra bir de cinayet işlenir ve bu işleri çözmek de ahmak wilson'a kalır.

polisiye diyebilir miyiz, bilmiyorum ama kesinlikle çok ama çok zekice yazılmış ve okumaya doyulmayacak güzellikte, eğlenceli bir kitap.

mark twain'in yazdığı her şey tartışma götürmeyecek şekilde güzeldir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ahmak wilson'ın trajedisi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim