sosyal medya hesabından 'bir kukla hikayesi' başlığıyla video paylaşan genç kız, "ben gençliğimi yaşayamıyorum. çünkü ben bir kuklayım" dedi.

*sosyal medya hesabından ailesinden gördüğü baskıyı anlatan genç kız, "21 yaşındasınız ve hayatınız boyunca anı biriktirememişsiniz, bir yere gidememişsiniz, arkadaşlarınızla eğlenememişsiniz. sadece evdesiniz. sadece ihtiyaç olduğunda dışarı çıkıyorsunuz. baba buraya gidebilir miyim diyorum, hayır diyor. neden diyorum, istemiyorum diyor. ama ben istiyorum. benim isteklerimin, fikirlerimin bir önemi yok mu? ben insan değil miyim? artık yalan söyleyerek bir şeyler yapmaya başlıyorsunuz. çünkü bu yalanı nefes almak için söylüyorsunuz.'' dedi.

link
devamını gör...
böyle olan çokça kız var ve onların ebeveynlerinin yumuşatılması ve iyileştirilmesi için yapılan bir şey yok gibi ama?
21 yaşında ve eve hapis?
lise öğrencisi ama okumasına izin yok.
ortaokul ama gönderilmiyor vs.
okula şeytan gözüyle bakan ebeveynler o istekte bile şiddet uyguluyor?
sosyal medyada binlerce örneği var. hiç o sosyal medya hesabının baz alınıp o kızlara ve ailelerine ulaşılmaya çalışıldığını düşünmüyorum.
fesatlıkla ve yobazlıkla kaplı zihniyetlerinden ötürü böyle davranıyorlar.
sözde baba, sözde anne, sözde müslüman vs.
eğitime "çocuğun bozulduğu yer", "şeytan yuvası" gibi bakanlar ilk ayetin 3 kez "oku" olduğunu bilmiyor mu?
okumayan veya okutulmasına izin vermeyen ne kadar müslüman?..
"bana bir harf öğretinin kırk yıl kölesi olurum." deyip öğrenimin önemini ve değerini ortaya koyanlar aynı dinden ha? sizin ki nasıl bu kadar farklı?..
devamını gör...
kesinlikle instagram vb uygulamaların açtıkları yaralar bunlar.
anı biriktirmek, eğlenmek derken?

ben niye onlar gibi olamıyorum?
ben neden onlar kadar gezemiyor, eğlenemiyorum?
dert bu arkadaş.
aslında anlattığı kadar baskı altında bir arkadaşa benzemiyor...

bence bu arkadaş
başkalarının yaptıklarını yapmak istiyor hepsi bu.
gezse de onu tatmin etmiyordur, tozsa da yetmiyordur..
istediği şeyler, başkalarından gördükleri şeyler.
ona dert olan asıl şey de isteklerini başkalarının hayatlarının belirliyor oluşudur.

sosyal medya mutsuzluk yaratır!
devamını gör...
oturun evinizde arkadaş. size ne başkalarından yahu ?

o dışarda her gün gezenler story çekenler binbir türlü haltı yiyen tipler, onları örnek alacağına git öl daha iyi alüminyum.

ev huzurdur.
devamını gör...
tam artı oyları leblebi gibi toplatacak başlık.

son sigapurun kuzeni galiba. bence öyle.
devamını gör...
tek videodan kadını gömmek de yüceltmek de çok kolay, taraf tutmak niyetiniz olduktan sonra sonu açık bir video.

reşit bir kadın, ama türkiye gerçekleri nedeniyle maddi olarak ailesine bağlı, bu yüzden onların kurallarına uymak zorunda. bu noktada kusura bakmasın haksız. ben de bir yetişkinin yükünü çekeceksem hayatına karışırım.

diğer yandan ailesiyle diyaloğu kopmuş. ana baba olsam kahrolurdum. kızımın istemediğim yerde partilemesinden daha ağırıma giderdi. canından bir parça ama ortak noktan kalmamış. "çocuğum" diyemezsin artık. güven bitmiş, senin de ebeveyn olarak tek kimliğin -ama haklı ama haksız- onu hayattan korumak haline gelmiş. hayata hazırlamak, hayatla tanıştırmak değil, sadece korumak.

bunun diğer ucu da tiksinç. yaşı tutmayan kızını mini etek giydirip çeşme'ye club kapısına bırakan ana baba da gördüm modern olacağım diye.

insanlar uçlardan etkileniyor, sağolsun sosyal medya da bunu doğru gösteriyor ama hayatta en zor şey makul noktada, ortada durabilmek.

umarım tekrar birbirlerini dinlemeye başlarlar. pis bir çukura batmışlar.
devamını gör...
bir aile büyüğümün bir sözünü aklıma getiren trajedidir.

''kız evlat avucundaki jöle gibidir. ne kadar sıkarsan sık bir yerden dışarı sızacaktır. o yüzden çok sıkmak iyi değildir, kararında tut ki avucunda kendi formunu da bulabilsin. ''

kız çocuklarını sıkmak çözüm değildir. bütün o koyduğunuz yasakları hayatı boyunca kırmak isteyecek ve bir gün geldiğinde ''bu kıza ne oldu '' sorusunu sorarken bulursunuz kendinizi. o kıza bir şey olmadı, o tamamıyla sizin eseriniz aslında.

ailesi, kız evlatlarının üzerindeki bir kara bulut olmak yerine onların yeşereceği vadi olmalı.
devamını gör...
doğruyu, yanlışı, sevgiyi, hayatı ve insana kattıklarını göstermek varken; hiçbir gelişim göstermeden anne ve babalarının izinden giden, yeniye ve gelişime kapalı düz duvar ebeveynler... bir de bunun üstüne atalar, adetler, miraslar, komşular... teheeey, allah türk gencine sabırlar versin.
devamını gör...
bu kız 21 yaşında hala bu tarz durumlara maruz kalıyor ve yalan söylemeden evden dışarı çıkamıyorsa burada bir problem vardır.

daha 21 yaşında, gençliğinin en güzel yılları ve anı biriktirmek istemesi, sevgilisi olması, arkadaşlarıyla takılmak istemesi en doğal hakkı.

ebeveynler bir yerden sonra çocuklarının artık kendi başına bir birey olduğunu öğrenmek zorunda. insanın psikolojisini bozarak koruyacaksanız korumayın daha iyi.
devamını gör...
serbest olsa her şey daha kötü olacakmış gibi bir hava sezdim.
devamını gör...
sebebi entrylerle de görüleceği üzeredir. sosyal medya olmasa hede höde. iyi ki var da kimlerin ne imkanı olduğunu olduğunu görüp sorgular olduk. sorgulamak, merak etmek hatta arzulayıp bunları gerçekleştirmek neden kötü olsun ya hu? eşçinsel içeriklerin özendirdiği düşüncesi kadar saçma sapan bir düşünce. birinin gezdiğini görmeyince gezmek istemeyecek, herkes evden çıkmasa evden çıkmak istemeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? bu kızın ne demek istediğini tipik orta-düşük sosyoekonomik seviyede bir türk ailesinde yaşayan her genç kız anlar. onlardan biri olarak dışarıdan bakıldığında her türlü imkan sağlanan bir kız çocuğu olarak büyütüldüm. ancak kendi memleketimde şehir merkezini ilk kez 16 yaşında gizli saklı ve deyim yerindeyse kaçarak gidip gördüğümü çok iyi hatırlıyorum. ailenin bir konuda izin vermesinin nedenlerinin gerçek anlamda hiç bir şey olduğunu büyüyünce bile çok net görebiliyor olmak kadar kıran bir şey yok.

şimdilerde bile açık açık "neden izin vermediniz" diye sorduğumda "aman gitsen ne olacaktı" "yapsan ne olacaktı" gibi gerçekten akıl almaz cevaplar alabiliyorum. o zamanlar büyük bir olgunlukla "ailemin bir bildiği var" diyip kabullenirdim, sızlanmazdım. dönüp bakınca gerçek bir neden olabilecek (bkz: parasızlık) durumunun bile yalnızca sağlam bir bahane olarak uydurulması çok çok kırıcı.

gerçek anlamda onlardan bir şeyleri istemekten vazgeçtiğim gündür ki yalan söylemeye başlamıştım. ve kendi şehrimi görmek istemiştim.

yalan, doğrulara katlanamayan insanlara söylenir. o yüzden birinin size yalan söylediğini öğrendiğinizde, o kişinin kendisini olan haliyle size paylaşamamış olduğu gerçeğiyle yüzleşin. aileler çocuklarını kafalarındaki imaj dışında görmeye katlanamadıkça çocuklarından yalan duymaya devam edecekler.

pekiştirmek üzere de anlatmak istediğim bir anı daha var. örneğin 17 yaşımda lise son sınıf öğrencisi olarak ortaokul ve lise boyunca hiç bir okul gezisine izin vermemiş ailemin bahanesi daima "para yok" olmuştu. dershaneye gidememiş, aldığım her üniversite kitabı için laf yemiş, yiyip içmeyip harçlığımdan biriktirip aldığım romanların sayısı çoğalınca harçılığımı yarı yarıya düşürmüş oldukları bir dönemdeydik ve yine bir okul gezisi planlanıyordu. durumları bildiğimden ve yılların tecrübesiyle ne gezinin olduğunu aileme söyledim ne de artık kendim merak ediyordum. (oysa her yıl gidilen tüyap kitap fuarıydı ve her sene giden arkadaşlarımın anılarını dinler, aldıkları kitapları uzun uzun konuşurken içim giderdi)

sonra ne oldu? aynı okula gittiğim komşumdan öğrenildi durum. annesi her yıl olduğu gibi yine kızını göndereceklerini anlatıyor. annemin geziden haberi bile yok. annem "bize niye söylemedin güzel kızım" diye tüm gece bana dargınlıkla ağlaşıyor ve zorla fuara gitmem isteniyor??

elalem ne der düşüncesi, onun çocuğunun benim çocuğundan ne eksiği var tedirginliği sarıp sarmalıyor evi ve bana izin veriliyor.

o kadar "hayır, olmaz" ve "bakarız" ile büyümüş biri olarak ne hissedeceğini şaşıran benim için zaten hayırlı bir şey olmuyor, gece 4'te tüm çevre okullarla beraber otogarda kalkışı beklerken bizim okulun eksik otobüsü sebebiyle gezimiz iptal oluyor. anam babam nasıl içten içe istemediyse, gönülsüzce git demişse valla helal olsun gezi bile iptal oldu *
devamını gör...
bu guzel kizin ellerindeki ojeden, giydigi kiyafetten anlasilacagi uzere mesele muhafazakarlik degil. muhafazakar bir ailede yetisen bu sekilde disari cikamaz.
icinde olan bir insani eve zincirleseniz de yapacagini yapar. astral seyahate cikar yine yapar. ve cozum yapimini engellemek icin kisitlamak, bagimli hale sokmak degil. bu, yapilmak isteneni daha cok arzulama sebebidir hatta.

21 yas bir insanin kaninin en deli aktigi zaman dilimlerinden biri. icindeki potansiyel enerjisini ve merakini kendisinde hapsederek hatta eve hapsederek yok edemezsiniz ancak biriktirirsiniz. bu da ilerleyen gunlerde sonucu daha hasarli patlamalara neden olur.

peki ne yapilmali? mevcut enerjiyi dogru yere aktarma bilinci gence empoze edilmeli. zamanini enerjisini kendini sekillendirmek icin kullanmasi gerektigi ogretilmeli-ydi. (21 yas bunun icin aslinda cok gec bir yas)
anne baba cocugu akillica yonlendirmeli. dogru/ yanlis muhasebesini otutturmali. ve aile kendini sevdirmeli. aile siginak olmali. aile kacilmasi gereken bir alan degil, aile tum hayallerin bittigi o durak degil,
olmamali.
gecen muhtesem bir tespite denk geldim şöyle diyor; aile butun kotuluklerin iyi niyetle yapildigi yerdir, iste bu olay travmali bireylerin, hasta toplumlarin en temel nedenidir.
umarim kiz biraz bilinclenir, umarim ailesi de biraz akillarini baslarina alir.
devamını gör...
kızın tırnaklarına takılan var, tırnakları ojeli? ki anlattığı olaylardan çok neden tırnakları ya da giyimi ön planda?
aile baskısının sadece tesettürlü olanlarda olduğu bir kesinlik mi var?
kızın ağzından çıkanlardan ve gözlerinden çok kıyafetine, sözde ojeli tırnaklarına bakanlar videoya girmese de olurmuş.
iğrenç olaylardan sakınma yolları bu belki? ya da gerçekten amaç kısıtlamak.
o yaşlarda olupta hâlâ da aileden geçinmek çok zor. meslek sahibi olsan da bu ekonomide durum değişmiyor. sen yine ailene bağımlı yaşıyorsun. tek kişi çalışıp sadece kendine bile yetemiyorsun? hayatta bu yüzden mi o kadar okuyoruz?..
ayrıca etraf g.tlerle dolu olabilir, bunlar bazen aile içinde ya da çevrede çıkıyor? kızını korumak istiyorsan ilk olarak onunla iletişimini düzeltmek zorundasın. sana yalanlarla değil kabul edileceğini bildiği doğrularla gelmesini sağlamalısın.
dışarıdan korumaya çalışırken bazen kendinizden koruyamıyorsunuz...
bastırılan insanlar açılırken dengeyi sağlayamıyor çoğu zaman. bu onun suçu mu peki? o kadar zaman bastırılmış. en son patlaması kadar olağan bir durum olamaz.
ne sıkmak ne de boş bırakmak, ortayı bulmak o kadar zor mu?..
bu kızdan daha da daha da beterleri var. bu olayın şükürlük olması da iğrenç ama maalesef durum bu. aşırılık var, seyreklik değil...
devamını gör...
5 sn zor dayandığım video
devamını gör...
aşırı korumacı bir aileye sahiptir.
devamını gör...
y kuşağının aptalca argümanlarını okudukça, anne baba olmamaları gerektiğini bir kez daha anlıyorum. sizi kısırlaştırmak lazım, gerekirse zorla. y kuşağı anne babaların çocukları ile kahve içiyorum, sohbet ediyorum,arkadaş oluyorum çünkü z kuşağıyım. ve emin olun o videodaki şeyler size ''ufak'' ''şımarıklık'' geliyorsa, siz ne bir birey olmayı biliyorsunuz, ne de sizden çıkan bir çocuğun başka bir hayatı olamayacağını düşünüyorsunuz. bu iki düşünceniz bile mümkünse kısırlaştırılmanıza yeter. gece dışarı çıkması yasak olan (8 de evde olmak bile dayak sebebi) olan aileler, baskıdan telefonlarına binbir türlü şifreleme yöntemi geliştiren çocuklar, her şeyi gizli saklı yaşadıkları için yaptığı yanlışları bile gizli gizli acısını çeken çocuklarla dolu çevrem. tırnaklarına takılmışsınız, kızın belki evde durmaktan kendiyle ilgilenmekle kafayı kırabileceğini düşünmüyor musunuz? yok ''ayfon 17 pro'' bilmem neymiş. sanki nokia 3310 falan çıktığında siz ailenize halıda tepe taklak ağlayarak aldırmadınız o telefonları. bunları yazanlar da erkekler ha. 5 yaşından beri geceden sabahlayıp eve giren şımarık erkekler. ben bile daha rahat bir aileye sahip olmama rağmen, hala yalan söylüyorum zaman zaman. kahve içmeye gitmesi, oje sürmesi bile dayak sebebi olan arkadaşlarım var. siz ne hadle, ne bilmişlikle konuşuyorsunuz? sizden çıkacak çocuk da böyle ucube olur zaten. üremeyin kardeşim siz. o çocuklar illaki kopup hayattan her korktuğunuz ne varsa, hepsini yapacaklar. sizin gibi. bunu bile göremeyecek kadar d*ly***k olmanız içler acısı.
devamını gör...
yaşamak istiyorum diye haykırmaya çalışan kızın ağzını ojeli parmaklarıyla kapattık mı. tamam sorun çözüldü. tırnağında boya var objenin daha ne kadar özgür olacak! çıkar telefonunu diyen dayılardan ne farkınız kaldı şimdi? oje olmasa mı kötü olacaktı içinde bulunduğu durum. oje sürebilen ama mutfak robotuna dönüştürülen, kocası tarafından karnı doyurulan ama kulübedeki köpek gibi evine hapsedilip sokağı çıkarılmayan evli kadınlar var mesela. arkadaşlarınla bir çaya çıkmak istediğinde motor mu oluyor onlarda?

siz hiç mi sokağa çıkmak istemediniz. gezmek, eğlenmek, tatil yapmak, konsere gitmek istemediniz. anadolu irfanı adı altında bunların hepsini musibet görüp evladına herşeyi kısıtlayan ailelerle dolu bu ülke. biz o yollardan geçtik neler olabiliyor gördük argümanıyla. bu mantıkla okullarda da taciz olabiliyor, kavga olabiliyor okula da göndermeyin diyeceğim de zaten bu kafa özellikle kızlarını okula da yollamıyor. çocukların başına en çok pislik kur'an kurslarında geliyor ama ona zorla bile olsa gönderir bu kafadaki özellikle muhafazakar olan aileler.

videodaki kız 21 yaşında özgür bir birey farkında mısınız. şimdi hemen ailesinden ayrılıp ayaklarının üstünde dursun fikri gelebilir akla. ülke ve ekonominin tek kişinin kolay kolay ayakta kalamayacağını bir yana koyarsak bu tip aileler buna da izin vermez zaten. dışarıya bırakmayan ailenin aa ayrı eve mi çıkacaksın tamam o zaman diye güzel güzel kabulleneceğine inanıyor musunuz? anca gizlice kaçarak ayrılır evden. onda da sonu mutlu biter mi çok düşük ihtimal. müge anlı böyle senaryolarla dolu.

bu ülkede şuan genç olmak her bakımdan çok zor. sırtında enflasyon, işsizlik, kötü maaş koşulları gibi bir ton yük varken boğazında da sana ve yaşam tarzına savaş açmış bir hükümet, elalem ne der kafasındaki ebeveynlerin eli, çağdışı kalmış örf adet gibi şeylerin pençeleri var. gençler de kafayı suyun üstünde tutup nefes almaya çalışıyor işte.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ailesinden gördüğü baskıyı anlatan 21 yaşındaki kız" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim