1.
halk arasında kuyruklu da denilen zehirli hayvan. 12 burçtan biri.
devamını gör...
2.
burç
devamını gör...
3.
zehirli bir böcek türü
devamını gör...
4.
ısırdığında zehri yüzünden ölen insanlar bile varmıışş
devamını gör...
tank mürettebatı için üretilmiş tam otomatik rus yapısı tabanca. bir yerden sonra tüm smg lerin kağıt mendil - selpak gibi tür adı olmuştur.

devamını gör...
zehirli bir hayvandır. bazı türlerinin zehiri oldukça fazla ve etkilidir. aynı zaman da bir burç isimdir.
devamını gör...
zehirli bir hayvan türüdür. şimdilerde star tv de yayınlanan dizinin de adıdır. orada da insan versiyonu anlatılmaktadr.
devamını gör...
demet akbağ ve evrim alasyayı buluşturan star tv dizisi.
devamını gör...
osmanlı döneminde ''haşarat-ül zehr-i zıkkım'' olarak bilinen hayvandır.
devamını gör...
tek batırmada zehirli bir yara oluşturma gücüne sahip canlıdır. kavisli kuyruğunun ucundaki kıvrımlı iğnesini böcekler ve örümcekler gibi avlarını felç etmek ve öldürmek için kullanır.
devamını gör...
tehlikelidir görüntüsü tırstırır. katı bir kabuğu olan bu hayvan'nın kuyruğundaki zehir tehtidkardır ama bir o kadar da hayati bir sıvıdır şöyle: akrep zehiri kanser tedavisinde ve antibiyotik üretiminde kullanılıyor. sıvı, kanserli tümörlerin büyüklüğünü ve yerini belirlemekte çok yardımcı olan klorotoksin içeriyor. akrep zehrinden ayrıca sıtma tedavisinde de faydalanılıyor. gelelim bu esrarengiz hayvanın burç kısmına benim de dahil olduğum bir gruptur ki dışarıdan soğuk,savunması fazla olan ama içeriden vicdanlı,hassas ve gururlu bir insanların temsilidir akrep -çok uçlarını dahil etmiyorum-sevgilerimi gönderiyorum burçdaşlarıma yolunuz açık olsun(21 yüzyıl halen burç mu konuşuyoruz ,ne cahil insanlar var ya)
(bkz: konu neydi nereye geldi)
devamını gör...
indiana jones'a göre esas tehlikeli yani ölümcül olanlar boyu büyükler değil küçük olanlarmış ama bilemedim. bir de akrep kral var. daha önceki tanımda zaten smg olanından bahsetmiştim. akrep burcu erkeği genel olarak tutkuludur. bu nedenle libidosu hakkında efsaneler dilden dile dolaşır.

(bkz: yaz donunu kendi getirecek)

devamını gör...
eklem bacaklılar familyasından, yetişkinleri morötesi ışık altında parlayan ilginç, zehirli hayvan.

fobisi olanlar tıklamasın lütfen:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
(görsel, cdn.hswstatic. com'dan alıntıdır.)

bunun nedenine dair birçok tahmin var bilim camiasında. en çok kabul görenlerinden biri ise, geceleri avlanan bu hayvanın bu özelliği kullanarak morötesi ışığın varlığını saptamak ve onun var olduğu yerlerden kaçınarak kendisini gizlemek.
devamını gör...
her deniz kasabasının kaderidir, akrepler. o gördüğünüz mavi-beyaz şirin sahil kasabalarında pencerelerin ve kapıların maviye boyanma nedeni canlılardır. çünkü, mavi akrepler için ateşi temsil eder ve mavi rengi gördükleri her yerden uzaklaşırlar.
sineklerden korunmak için pencere önlerine konulan fesleğenler gibi.
devamını gör...
pinti insanlarin cebinde oldugu rivayet edilen zehirli bir bocek.
devamını gör...
bazı türlerinin zehirlerinin, ciddi anlamda ticaretini yapıyorlar.

hatta bazı ülkelerde bu sektör haline dönmüş durumda.
devamını gör...
son kurşunu kendine saklar; sıkıştığında, kaçamadığında, etrafı çevrildiğinde.
devamını gör...
tııııs sokar.
devamını gör...
eklembacaklıgillerden olan akreplerin yaklaşık olarak 1750 türü olduğu bilinir. yaklaşık olarak ömürleri 8 yıldır ancak doğada yaşayan akrepler doğal koşullardaki avlanmadan ve doğal şartlardan ötürü daha kısa yaşadıkları bilinir. örümceğimsiler sınıfına ait olup scorpiones adı konulan birime aittir. akreplerin vücut yapıları ise oldukça sert olmakla birlikte zehirli kuyruğuyla küçük ama tehlikeli olan bir hayvandır. yaşadıkları yerler ise nemi olan ve sıcaklığı yüksek olan yerlerdir.

akrepler sıcak ve nemli havayı seven yapıda olsalar da hemen hemen her mevsimde yaşayabilir. ancak bu hayvanlar istisna olarak karlı bölgelerde yaşamlarını sürdüremez. kurak yerlerde dahi yaşayabilirler. hava karardıktan sonra daha aktif olan bu canlıların avlanma becerileri azdır bu sebeple besinlerini yağmalama yolu ile elde ederler. avlarına aktif bir şekilde saldırmazlar ve uzun süre onları takip edip beklerler. aldıkları titreşimler sayesinde avlarını belirlerler. örümcek ve böcek gibi canlıları kendilerine av olarak seçerler.

eğer akrebin boyutu büyükse avı da daha büyük olabilir böyle bir akrep fare, yılan ya da kertenkele gibi canlıları avlayabilir. kıskaçlarının göz koyduğu canlıyı yakalamada etkisi büyüktür. kıskaçları sayesinde canlıyı tutar ve zehrini salarak avını etkisiz hale getirir. bazı büyük akrepler küçük canlılar için zehrini kullanmaya gerek duymaz ve sadece kıskaçlarını kullanarak canlıyı öldürebilir. akrepler yemek yemeden ve su içmeden uzun süre yaşayabilir.

yılda birkaç kere beslenerek uzun süre beslenmeden yaşayabilen canlılar oldukları için susuz ve kurak bölgelerde rahatça yaşamlarını sürdürürler. vücut şekilleri ise türlere göre fazla değişiklik göstermez ancak renkleri yaşadıkları yere göre uyum sağladığından değişebilir. bazı akrepler simsiyah bazıları ise sapsarı olabilir. düşman bir hayvan ya da avı yakınına geldiği zaman hemen kuyruğunu yukarı kaldırır ve herhangi bir saldırıda kuyruğundaki zehri karşı tarafındaki canlıya enjekte eder. akreplerin sert kabukları vardır ve üreme organları da sert yapı sayesinde korunur. yarık şeklinde açılıp kapanabilen bir kabuk sayesinde üreme organları doğadaki bir tehlikeye karşı kapalı durumda olur. üreme organı karşı cinslerde farklılık göstermekle birlikte farklı türlerde hemcinslerde de farklılıklar bulunur.

üreme dönemleri ilkbahar olarak bilinir ve oldukça kısa süren bir dönemdir. akreplerde erkekler dişileri cezp etmeye çalışır erkek akrepte spermler dışarıda bir kese olarak meydana gelir ve kıskaçları ile bu keseyi tutup dişi akrebi gördüğü anda onu kandırarak dişinin üreme organına koyar ve hemen kaçması gerekir yoksa dişi akrebin erkek akrebi yemesi an meselesidir. dişi akrep hamile kaldıktan sonra 7 ve 12 ay arası bir hamilelik yaşar. akrep hayvanının özelliklerinde 110 yavru doğurabilmesi de vardır. doğurduğu en az yavru sayısı ise 34 olarak bilinir.
devamını gör...
yaşadığımız bahçeli evde dünyanın en zehirli akrepleri vardı. babam biz küçükken onları elimize koyar ver bize derdi ki " siz onlara bir şey yapmazsanız o da size bir şey yapmaz"
hakkaten öyle yalnız taş duvarların içinde oluyorlardı.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"akrep" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim