anatomi terimi yunanca “ana+tome” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. ana=içinde,ayrılmış; tome=kesmek anlamı taşımaktadır. keserek ayırma, parçalama anlamına gelir. latince kökenli “dissection” anatomi ile aynı anlamda olup dissection günümüzde kadavranın bölgelere ayrılması ve bu bölgelerin kesilerek incelenmesi yöntemini ifade eder.
devamını gör...
canlıların ve organların birbirleri ile bağlantısını, ilgililiklerini inceleyen bilim dalı.
devamını gör...
anatomi saf ezber değildir. çoğu siniri, kası, damarları isimlendirirken benzediği şeye, bulunduğu yere yada kendine has özelliğiyle isimlendirilmiştir. bu isimlendirme için ölü bir dil olan latince kullanılmıştır.
devamını gör...
bir zulümdür, işkencedir. özellikle nöroanatomi bölümü, anlamadığınız şakaya gülme hissi verir.
devamını gör...
tommy'nin anası diye de evrilebilir
devamını gör...

yunanca'da çıkarmak anlamına gelen ana ile, kesmek anlamına gelen tome kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuş olup, yapı ve biçim bilimi olan morfoloji'nin bir alt dalıdır.

zootomi ve fitonomi olmak üzere 2 alt dala ayrılır.

insan anatomisi; organların tanımlanmasını, biçim ve işleyişini, büyüklük ve birbirleriyle olan ilişkilerini konu edinir.

anatominin alt bölümleri

topografik anatomi
sistematik anatomi
karşılaştırmalı anatomi
nöroanatomi
klinik anatomi
gelişimsel anatomi
patolojik anatomi
radyolojik anatomi
mikroskobik anatomi

morfoloji hakkındaki ilk çalışmalar, aristo tarafından başlatılmıştır.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

görsel/ vikipedia.
devamını gör...
ölülerin dirileri eğittiği en eski beden bilim dalıdır.
kelime anlamı ile kesip parçalamak anlamına gelen anatomi yunanca ana ve tome kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir.
ana: baştan sona toma ise: kesip parçalara ayırmak demektir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
anatomi canlıların vücut yapılarını, normal şeklini, organları ve bu organlar arasındaki bağlantıların tanımlanması, gözlem yoluyla ana vücut hatlarının incelenmesi ile ilgili bir bilim alanıdır.
anatomi tarihi antik yunanistan’da başlayıp, orta çağ ve de rönesans boyunca gelişmiş, çarpıcı bir şekilde ilerlemiştir. genel olarak üç temel bölümde incelenir bunlar; normal anatomi, patolojik anatomi, adli anatomi'dir. ancak bunların incelenmesinde de anatomi'nin alt dallarından faydanılmaktadır. makroskobik anatomi, mikroskobik anatomi, gelişim anatomisi, patolojik anatomi, fonksiyonel anatomi, radyolojik anatomi, karşılaştırmalı anatomi anatomi'nin alt dallarını oluşturur. anatomi biliminin en temel yardımcısı kadavralardır. kadavra üzerinde ise incelenenler; kaslar, kemikler, eklemler, kıkırdaklar, dokular ve canlı bedeninin işleyişindeki sistemlerdir.
anatomi'nin gelişmesi için bir çok bilim adamı katkıda bulunmuş ve öncülük yapmıştır. mesela hippocrates bir kaç kitap yazmış, galenos hayvanlar üzerinde anatomik çalışmalar yaparken leonardo da vinci de galenos’un yaptığı anatomik çalışmaları resimlemiştir .
devamını gör...
eklemleri ve hastalığın bulunduğu yönünde şüphelenilen bölgeleri x ışınlarıyla inceleyen anatomi, organ ve dokuları şekil, yapı ve gelişmeleri açısından inceliyor. hastalık ve travmalar neticesinde dokularda ve organlarda oluşan değişiklikleri araştıran anatomi bilimi patoloji, radyoloji, klinik biyokimya, diyet polikliniği, fizik tedavi ve rehabilitasyon üniteleri gibi tıbbi branş ve birimlerle birlikte çalışıyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"anatomi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim