my new home, balıkesirin marmaradaki sahil ilçesi, bol bol zeytin yerim artık.
devamını gör...
istanbul'a feribotla gidilebilen güzel bir balıkesir ilçesidir. sevilesi ve tatlıdır. yaşanılabilir.
devamını gör...
ekmeği yemeğin suyuna daldırıp çıkarma işi.

futbol müsabakasında bandırmaspor taraftarlarının "bandırma! bandırma!" şeklindeki tezahüratına denizlispor taraftarlarının "bandırcez! bandırcez!" diye karşılık verdiği güzide bir ilçenin adıdır da.
devamını gör...
memleket gibi memleketim. marmara denizi kıyısında kapıdağ yarımadası karşısında kurulmuş liman şehridir. rakım 20m olduğu için deniz seviyesinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. ayrıca (bkz: hinterland)ı geniş olduğu için işlek bir limandır. önemli bir uğrak noktasıdır. özellikle ege'den karadeniz'e geçen gemiler için uygun bir dinlenme alanıdır. bunun yanında demiryolu ile izmir bağlantısı bulunur. (bkz: ido) ile istanbul'a bağlantısı da önemlidir. bir dönem (bkz: budo) ile deniz ucağı seferleri de vardı ama gerekli talebi görmediği için kaldırıldı. kara yolu ile de bursa, balıkesir, çanakkale gibi merkezlere de oldukça yakın ve merkezi konumdadır.
geçmişine bakıldığında rum kökenli bir şehir olarak kurulmuş ve daha sonrasında rumlarla birlikte ermeni nüfusun da çokça yaşadığı bir şehir olmuştur. bilinen en eski ismi aslında daha çok bir bölge ismi olan (bkz: belkıs)dır. ama bu bölge bugün tam olarak bandırmayı karşılamaz. bandırma ile birlikte erdek ve kapıdağ yarımadası da vardır.
memleketimin en önemli özelliğinden bir tanesi kurtuluş savaşı döneminde (bkz: son kurşun) un atıldığı yer olmasıdır. bandırma-erdek karayolu üzerinde (bkz: son kurşun anıtı) görülebilmektedir.
coğrafi olarak yerleşmeye müsait bir alana sahip olan ancak öngörüsüz bir şehir planlaması nedeniyle bir bölgeye sıkışıp kalmış ve bu nedenle bol göçün de etkisiyle şehir merkezi park, trafik sorunu ile insanları zorlasa da, sokakların denize çıkması, sahili, feneri, meydanı, sevgi yolu ile yaşayan kişilerin sıkıntılarına deva olmaya çalışır.
memleket güzellemesi yapacak değilim elbet. ama merkezi bir konumda olduğu için ulaşım imkanları fazla olduğu için iş kolları birbirinden farklı olduğu için gelen insanların çok beğendiği ve sonradan mutlaka gelip yerleştiği bir ilçedir.
balıkesir ile oldum olası bir sürtüşme içindedir. genellikle balıkesirliyim demeyen sorulduğunda bandırmalıyım demeyi tercih eden bir yapıya sahiptir. (bkz: 10.5) sırf bu nedenle her on mayıs tarihinde dünya bandırmalılar günü fener alayları ile kutlanır. kortej düzenlenip eğlenceler yapılır.
gel gelelim üniversitenin gelmesi ve açılan bölümlerin çoğalması ile bir öğrenci şehri olma yolunda ilerlerken malesef pahalılık konusunda büyük şehirlerle başbaşa gelmiştir.
tarih meraklılarına, kültür ve doğa turızmı meraklılarına tavsiye olarak; (bkz: kyzikos antik kenti) (bkz: manyas kuş cenneti milli parkı), (bkz: son kurşun anıtı), (bkz: arkeoloji müzesi) görülmeye değer yerleridir.
devamını gör...
askerliğimi yaptığım ilçe.
devamını gör...
trakyalılık felsefesine bağlı alkolizm hastalığına bağlı olarak görülen genetik problemler kimi bireylerinde kişilik bozukluğu oluşturduğu için bulguları gözlemlemek gerekir.
devamını gör...
nerden olduğunu bilmiyorum ama benim dilime şu dizeler geliyor;
balıkesir bandırma
sakın beni kandırma
çok hoşuma gidiyor
sahildeki dondurma
devamını gör...
insanların sırf denize kıyısı var diye sevdiği çirkin bir balıkesir ilçesi.
devamını gör...
b.k gibi bir ilçe.
devamını gör...
insanların sırf denize kıyısı var diye beğendiği çirkin ve sevimsiz ilçe.
devamını gör...
balıkesir iline bağlı ilçelerden biri.
devamını gör...
kastamonu ve karabük (eflani ilçesi) civarına özgü, o yörede çok sevilen yiyecek. banduma diye telafuz edilir. esasen kz eti ile yapılır ancak kaz eti bulunmadığı zaman tavuk eti ile de yapılır.
devamını gör...
denizlispor taraftarlarının "bandırcez bandırcez" diye tezahürat yaptığı kıyı ilçesi. hikmeti hüda, şimdi bandırmaspor taraftarı denizlispor için bandırcez diyorlar.
devamını gör...
bir şehir değil, balıkesir'in bir ilçesidir.
devamını gör...
balıkesir'den bile daha çok tanınan balıkesir ilçesi.
devamını gör...
atatürk'ün ülkemizi kurtarmak için samsun'a giderken bindiği vapura neden isminin verildiğini merak ettiğim ilçe.
devamını gör...
(bkz: bez bebek nana)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bandırma" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim