1.
bıkmak, sıkılmak, nefes alamamak.
devamını gör...
2.
gün içinde beni dört beş kere ziyaret eden duygu.
devamını gör...
3.
peşimi bırakmayan hissiyat
devamını gör...
4.
dolduramadığımız boşlukların, cevap veremediğimiz soruların, alkış tutamadığımız kutlamaların esansı mahiyetinde bir hissiyat.
devamını gör...
5.
doğadan uzak yaşam şeklinde sıkça başa gelen ve gelecek olan şey.

insanlığın kodları hala ilkel ataları gibi çalışmakta aslında: doğaya uygun, dingin, hızdan, gürültüden, aşırı tüketimden, nevrotizmden uzak...

lakin geldiğimiz şu nokta, insan doğasına uygun değil. ancak insanlar da farkında değil... iç hissiyatlarımızı, bilinçaltı dünyamızı bastırdığımız, kendi içimize dal(a)madığımız, sorunları görüp çözemediğimiz için sürekli bunalmak ve ötesi depresyon halleri kaçınılmazdır.
devamını gör...
6.
olur arada. bulanmaktan iyidir dediğim.
devamını gör...
insanların insan olmaları gereği yaşadığı duygulardan biri.bazen bu duyguyla çekip gidesin gelir uzaklara...
devamını gör...
son zamanlarda inanılmaz derecede yaşadığım şey. bezdum da.
devamını gör...
hayatın tüm sorunları hakkındaki düşünceleriniz ve duygularınız tarafından, etkililikten yoksun olduğunuz ve donmuş veya felç olmuş gibi hissettiğiniz noktaya kadar gömülmektir. üzerinizden şiddetli bir dalga geçmiş ve siz o dalganın altında kalmışsınızdır adeta.

korkunç bir deneyimdir, hangi yön sizi yukarıya çıkaracaktır veya ne tarafa yüzmeniz gerekmektedir bilemeyebilir, sersemlemiş hissedebilir ve tepki veremeyebilirsiniz. mantıklı veya işlevsel olarak düşünemeyebilir veya hareket edemeyebilirsiniz ve bu durum ilişkilerinizi veya profesyonel yaşamınızı etkileyebilir.


bu durumla baş etmek için ilk başta bu duygunun son derece doğal olduğunu kabullenmek gerekir. genellikle bu duyguların üstesinden gelmenin kolay olması gerektiği hissine kapılabiliriz, ancak bunalmış hissetmek, aynı anda çok fazla şeyin devam etmesine karşı doğal bir tepkidir. daha sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsanız, zihninizin size yavaşlamanız gerektiğini söyleme şeklidir.

bunalmanın vücudunuzun zor zamanlarda size yardım etme yöntemi olduğunun farkına varmak, bu duygu ile olan ilişkinizi değiştirmenize yardımcı olabilir. onun ne olduğunu anladığınızda ve onunla savaşmadan davet ettiğinizde, duygularınızı sağlıklı bir şekilde geliştirmek için bu duyguyla çalışmaya başlayabilirsiniz.

bu durumun hayatın değil sadece duygu ve düşüncelerimizin kırılma noktası olduğunu unutmamalıyız. ve hayatımızın, ilişkilerimizin, yaşadıklarımızın her an tam tersi bir yönde değişebileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

bunun dışında daha önce de böyle hissettiğimizi kendimize hatırlatmakta her zaman fayda var. ve o süreçlerde aynı durumla nasıl baş ettiğinizi, neleri yanlış neleri doğru yaptığınızı değerlendirip ona göre aksiyon almakta fayda var.

son olarak, aklımızdan çıkarmamamız gereken bir diğer konu ise problemlerimizin muhtemelen düşündüğümüz kadar kötü olmadığı. elbette hayatta başımıza çok kötü şeyler gelebilir, ama çoğunlukla çok da büyük olmayan sorunlarla uğraşırız. onlarla uğraşırken bunun farkına varmak zor olsa da, daha sonrasında 'bunun için mi üzüldüm' ben deyip şaşırdığımız çok olur. o yüzden sakince oturup, yaşadıklarımızı bir akıl süzgecinden geçirmek bize yardımcı olabilir.


kaynak 1, 2
devamını gör...
sıcakta ateş gibi yanıp, soğukta donmak. geceleri uyku tutmayıp, sabahları uyanamamak. zamanın içinden geçmek ama bir türlü kaybettiğiniz o şeyi * bulamamak. yolda yürürken takıldığın tümseklerin, düşüncelerin tarafından yalınca sana uygulanması. bıkmak. bıkkın hissini aşamamak. bıkmaktan bıkmak. yorulmak. yorulmak ama yorulacak hâlinin bile hâlinin kalmaması. boşluğa kapılmak, dolamamak.
devamını gör...
değişiklik aramak.
devamını gör...
can sıkıntısına alternatif bir kelime. ayrıca yöresel (bkz: boğaldim)
devamını gör...
boğulmak gibi kullanılan bir kelimedir. dumanda kalmak, nefessiz yaşamak gibi bir anlam taşıdığı biliniyor.
devamını gör...
bunaldım lan bu hayattan bu sıcaktan..
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim