olaya düz bakan sıradan bir insanın alamayacağı, olaya daha derin ve felsefi olarak akanların ise hak vereceği ve onaylayacağı acı bir gerçektir. insanlık, çoktanrılı dönemde daha hoşgörülü ve her yönden ileriydi. tektanrılı ataerkil düzene geçişle birlikte bu olumlu nitelikler, olumsuz şeylere dönüştü. bu pek doğaldı çünkü tektanrıcılıkta yalnızca tek bir tanrı'ya tapılır ve mantıken diğer tanrılar yok sayılır. hatta bu tektanrı için kendi ebeveynlerinden ve diğer sevdiklerinden bile vazgeçebilirsin. işte böyle de ahlaksız ve vahşi şeyler de vardır tektanrıcılıkta. ayrıca en büyük ateist allah'tır çünkü allah'tan başka ilah yoktur. :)
çoktanrılılığın mantıklı ve faydalı olmasının başka bir yanı antik uygarlıkta bilim, sanat, edebiyat, düşünce özgürlüğü gibi pozitif şeylerin olmasıdır. tektanrılı dinler, uygarlığı 10.000 yıl geriye atmışlardır ve ahlakı yozlaştırmışlardır. bugünkü filmlere bakıyoruz; mesela thor bir pagan tanrısıdır. onun tasvirleri yapılıyor ama allah'ın, yehova'nın tasvirleri yapılamıyor. pagan tanrıların ve mitolojilerin tasvir edilmesi sayesinde marvel gibi şeyler de çıkıyor ortaya ve harika bir sanat eseri oluyor. tektanrılı dinlerde özellikle islamiyet ve yahudilik, insan tasvirini yasaklayan yasakçı ve ilkel bir zihniyete sahiptir. hayliyle yahudi ve müslüman toplumlarda ikonoklast yasakçı zihniyetin sebebiyle sanat gelişmiyor.
özetle, çoktanrıcılık, tektanrıcılıktan her yönden üstündür. çokçuluk iyidir, çünkü çokçulukta hiç değilse kurumlar birbirini denetler ve demokrasi vardır; tekçilik(tevhid) zararlıdır, yaptıklarından dolayı kimseye hesap vermez ve totaliterizm vardır.
bu konu hakkında yuval noah hararinin 21. yüzyıl için 21 ders adlı kitabını okuyun.
devamını gör...
mesela hinduizmde birçok tanrı vardır. ancak bütün bu tanrıcıkların tek bir tanrıyla bir olduğunu fark etmezsek olmaz. ne kadar tanrı rütbesine çıkarsa çıksın varlık her zaman güç aldığı bir ana tanrı vardır.
devamını gör...
kör saatçi argümanına uygun olan tanrı modeli aslında budur. "bir resim bile ressam olmadan ortaya çıkmıyor, dünya hiç çıkamaz" argümanı, başka arızalarının yanında, deniz için deniz yaratıcısı, dağ için dağ yaratıcısı gerektirdiği için putperesttir. lakin resimi ressam, saati saatçi yapar. bir usta tüm kompleks ürünleri yapmaz.
devamını gör...
bir kadının birden fazla kocası ne kadar mantıklıysa o kadar mantıklıdır.
devamını gör...
doğru, ya birisi tutar ise diyip hepsine inanabilirsiniz, hatta bütün inançlara da inanın ki cennet garanti olsun.
devamını gör...
abi dur allasen biz biriyle uğraşamıyoruz birde muhalefet tanrıları felan çıkmasın nolur ya.
iyi böyle iyi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"çoktanrıcılığın aslında mantıklı olması" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim