bizim milletin aslında ümmetçi olmadığını, olamayacağını gösteren bir sorunsaldır.

akp'ye oy veriyorum diyen adam da din kardeşine sövüyor. chp'ye oy veren de..

toplumun genelinin buluştuğu ortak fikir din kardeşlerinden kurtulmak...

bu din kardeşimiz politikasının akp"ye kaybettirdiği gerçeği inkar edilemezse de din kardeşlerimizin türkiye'ye kaybettirdikleri ve kaybettireceklerini telafi edecek bir olay değildir.
akp gider başkası gelir. bu din kardeşlerimizle yaşayacak olan bizleriz. akp'liler ingiltereye, amerikaya taşınır, keyfine bakar ama milletimizin öyle bir şansı yok.
devamını gör...
bence sorun aynı dine inandığı için biriyle kardeş olma saçmalığında. aynı ananın karnından çıkanlar bile anlaşmazlık yaşayabiliyorken niye aynı dine inananlar mükemmel geçinmek zorunda olsun ki. bir müslüman bir ateistle de çok iyi dost olabilir. din etkisiz eleman, önemli olan insanların yüreğinin iyiliği.
devamını gör...
tanıdığım 100 din kardeşinden 99'u etik değerlerden yoksun; yalancı; para, güç ve menfaate tapan kişiliksiz tipler. kalan 1 kişi ise, özünden gelen, dinin bile bozamadığı temizliğiyle, dine rağmen iyi insan olarak kalmayı başarmış kişi.
devamını gör...
dinine göre adam seçmek ayrımcılık yapmaktadır. "herkesi sevmek zorundayız ya da sevgiyi hakedene vermek" şeklinde düşünmeyip bir çeşit faşizm yaşayanların, kendini tanımayan, geliştirmemiş olanların içinde bulunduğu ve sorununu daha tanımlayamadığından dolayı ikilem yaşamalarına yol açan fikir.
devamını gör...
nesini sevelim şu adına din/ümmet kardeşleri denilen sözde kardeşleri? bu arap, afgan, pakistanlı gibi ortadoğu yamyamları geldiği yere uyum sağlamak yerine gittiği yerin huzurunu bozuyorlar. suç onlarda da değil aslında, bu lanet bedevileri kardeş belleyen müslüman türk milletinde. bu ülkenin yüzde 99'u müslüman değil de hristiyan olsaydı; ülkede mülteciler, sınırlarımız da kevgir gibi olmazdı çünkü vatansız ümmetçi islamiyet'in aksine hristiyanlık, ulus devlet ve vatan dinidir. normalde bütün dinlere karşıyım, dinler bana göre koca bir yalandan ibarettir ama şu acı gerçek de var: uygarlığın dini hristiyanlıktır. bu millet, yüzyıllar önce kendi ata dinini bir başkasının kılıç zoruyla dininden vazgeçmiş, kendine silah zoruyla kabul ettirilen dinin asıl sahiplerine yaranmak için kraldan çok kralcılık yapmış, uluslara ulusçuluk fırsatı veren hristiyanlığa ise sebepsiz yere düşman olmuş. nasıl uygarlaşabilsin?
devamını gör...
din kardeşi hudut tanımayan bir kavramdır. biz ulus devletimizi savaşlardan sonra kurduk. egemenliği kayıtsız şartsız millete vererek. örnek olarak misak-ı milli belgesinde vurgu net bir şekilde ülke, vatan gibi hudutlarla çevrili toprağa.

ümmet deseler belki biraz anlaşılır çünkü o daha ziyade aynı hudutlar içinde yaşayanları ifade ediyor. peygamberin bir devleti, bir ülkesi yani yönettiği toprak ve bunları koruyan bir ordusu olduğu için bir ümmetten bahsediyordu. şimdi kıvırdıkları gibi salt iman esasıyla olmuyordu yani ümmet. ona mümin deniyor zaten. ümmet kavramında ordunun yanında tek yerde toplanan vergi diye bir şey var ayrıca. türkler uzun zaman cizye ödedi de ümmetten sayılmadı. mevali oldu en fazla.

lgbt ve küresel diğer akımlara milli değerleri ileri sürerek karşı çıkanlar, nasıl oluyor da küresel bir din kardeşliğine evet diyor ki datlum? küresel akımların alayı, hudutları belli bir vatan kavramında birleşmek yerine insan kimliği temelinde bir bütünlük kurmayı ön plana çıkarıyor oysa ki.
devamını gör...
anamın doğurduğunun dışında hiç kimse kardeşim değildir. bu kadar derin anlamı olan bir kelimeyi işi gücü kadın olan ve işi gücü yalan olan insanlarla aynı yerde kullanamam.

ben dine karşı bir insan değilim ama ne çok inançlıyım diyebilirim ne de hiç inanmıyorum diyebilirim. din kardeşi diye bir şey olduğuna inanmıyorum ve gerçekten dini kendi çıkarları doğrultusunda kullanan insanların sevemem ben. sapıklar, zihniyetsizler, geri kafalılar, korkaklar, kendi ülkelerini korumaktan acizler, vatan düşmanılar... böyle insanlara sevgi verilmez, saygı da duyulmaz ve o yüzden hepsinden nefret ediyorum.
devamını gör...
inanmıyorum. inanıyor olsaydım da aynı dindeniz diye kimse benim kardeşim olamazdı. aynı dinden olmak onları sevmek için bir neden değil.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"din kardeşlerimizi neden sevmediğimiz sorunsalı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim