bizans imparatorluğu'nun gerçek adıdır. batılıların doğu roma'ya bizans demesinin nedeni doğu roma'nın yunanlılaşması ve avrupa milletlerinin kendilerini roma'nın mirasçısı olarak görmeleridir. böylelikle doğu roma'ya yunanca olan byzantium adını vererek onu yunan devleti olarak gösteriyorlar. ayrıca doğu roma'nın ortodoks, avrupa'nın çoğunun katolik olması ayrı bir nedendir.
devamını gör...
395 yılında ikiye bölünen roma imparatorluğu'nun uzun yıllar boyunca ayakta kalmayı başaran, fatih sultan mehmet'in istanul'u fethi ile yıkılan imparatorluktur.

trabzon imparatorluğu, yıkılan doğu roma imparatorluğunu yani bizans'ı tekrardan canlandırmak istemiş ancak yine fatih sultan mehmet tarafından bozguna uğratılmıştır.

bir diğer yarısı ise 476 yılında yıkılan (bkz: batı roma imparatorluğu)dur.
devamını gör...
(bkz: rum suresi)
devamını gör...
fatih sultan mehmed han ünvanlarını sayarken roma imparatoru olduğunu söyler.
devamını gör...
iki parlak dönemi vardır. birincisi ı. jüstinyanus dönemidir. m.s.527-565 yılları arası hüküm sürmüştür. ayasofya'yı yaptıran imparator budur. ikinci dönemi ise ıı. basileous'tur. (ya da ıı. basil). bu adam kendini askerliğe adamıştır. bulgarkıran lakabıyla anılır.
devamını gör...
göçebe kayılara çok şey öğreten imparatorluktur aynı zamanda. öncülleri selçuklular gibi fars asimilasyonuna uğramayan osmanlılar devlet organizasyonu kurumsallaşma, yerleşik hayat ve mimariye dair pek çok şeyi doğu romalılardan görüp almıştır.
devamını gör...
günümüzdeki mirasçıcı doğrudan doğruya türkiye cumhuriyeti devleti olan imparatorluk.
devamını gör...
bizans'ın gerçek ismiymişmiş.

türkler doğu roma'yı yıktı demesinler diye bizans ismi verilmişmiş.

o yüzden fatih'in madalyonunda bizantinisti imperatoris yazıyormuş.
devamını gör...
atillanın hezimetine uğramış imparatorluktur. doguyu fethederken 2 tane antlaşma ile vergiye bağladı atilla
bunlar morgoz barısı ant. ve anatalyus antlaşmasıdır.
devamını gör...
mimariden (camiler, anıtkabir-parthenon- hamamlar..vs) sanata; yemekten giyime.. hatta bayrağa kadar türkleri büyük oranda etkilemiş ultra medeni devlet. kısmen de olsa, arapların etkisi de yadsınamaz.

günümüzde aynı topraklarda yaşayanlar birbirlerini "anadolu çomarı- anatolian chomar" olarak yaftalıyor olsalar da, bu bakış açısı roma asaletinin dışındadır.
devamını gör...
bizans'ın gerçek adı dense de "bizans" diye bir kelime zaten o dönem devletin adı değil . doğu roma yıkıldıktan sonra alman bir tarihçi ve filolog hieronymus wolf tarafından megaralı sömürgecilerin lideri ve şehrin (istanbul) kurucusu byzas’tan ilham alarak "bizans" adını verir. dönem halkı kendini romalı olarak gördüğü ve tanımladığı için romalı anlamına gelen "rumi" sözcüğünü kullanırlar.
devamını gör...
doğu roma, ii. mehmet (fatih sultan mehmet) tarafından fethedildikten sonra mülkün sultanları, "kayser-i rum" unvanını da kullanmaya başlamıştır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"doğu roma imparatorluğu" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim