istanbul fener'de yer alan rum okuludur. 1880-82 yılları arasında inşa edilen okul binasının yapımında marsilya'dan getirilen kırmızı tuğlalar ve granit kullanılmıştır. mimari olarak oldukça görkemli bir yapıdır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
sanılanın aksine fener rum patrikhanesi değildir, kırmızı mektep olarak da bilinir. geçen yıl pandemiden dolayı yapılamasa da önceki sene yılbaşı kermesi olmuştu. bu güzel mimari yapının içini de görmek isterseniz bu günleri kollayabilirsiniz.
devamını gör...
balat'ın yokuşlu yollarında kaybolunca jeolojiye kadar küfür ede ede gezerken karşıma çıkan güzel bir yapı.
devamını gör...
1881 yılında temeli atılan okul. o zamandan beridir de klasik lise olarak eğitim veriyor. 15 ve 19. yüzyıllarda birçok rum patrik ve despotu, eflak ve boğdan voyvodaları yetiştiren okul, cumhuriyet'in ilanından sonra fener rum erkek lisesi ismini almış. bugünkü geliri rum cemaatinin taşınmazlarından karşılanan kiralar ve zenginlerin hibeleri ile karşılanıyor.
3 bin metrekare civarında bir alana sahip olan okul 19. yüzyıl eklektik mimari tarzının izlerini taşıyor. mimarı da konstantinos dimadis isimli istanbullu bir rum. cepheye rengini veren kırmızı marsilya tuğlası ve granit taşı ile inşa edilen tarihi okulun mimari planlaması simetrik bir düzene oturtulmuş. antisismik özelliği sayesinde de geçmişte yaşanan depremlerden zarar görmeden ayakta kalabilmiş. halk arasında kırmızı okul diye de bilinen bina, adeta harry potter büyücülük okulu havası ve heybeti taşıyor. binanın dış yüzeyinde geometrik kıvrımlı meander motifleri, iç yüzeyi de süslerken, antik dönemlerden bu yana zeka timsali olarak bilinen baykuş motifi de tören salonu kısmındaki kabartmaları süslüyor. fener semtinden gökyüzüne uzanan o kırmızı şato, asırlar boyunca istanbul'da varlığını devam ettiriyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"fener rum erkek lisesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim