1.
(552 - 630/659)
ilk göktürk hükümdarı bumin kağan, 552'de avarları yenerek kingan dağları ve maveraünnehir arasında ötüken merkez olmak üzere devleti kurmuştur.
bumin kağan, balkaş gölü civarında yaşayan türk kabilelerinin oluşturduğu birlik olan tölelesleri hakimiyet altına almış ve çinlilerle ipek yolu için mücadele ederek üstünlük sağlamıştır.
bumin kağan devlet yönetiminde ikili teşkilat sistemini uygulayarak, istemi yabgu'yu batı bölümünün başına getirmiştir.
istemi yabgu, sasanilerle beraber akhunları yıkmış, ipek yolu hakimiyeti için anlaşamadığı sasanilere karşı da bizansla işbirliği yapmıştır.
bizans elçisi zemarkhos akdağ'a giderek istemi yabgu ile görüşmüş ve seyahatini kaleme almıştır.
türk adını siyasal bir ad olarak kullanan ilk türk devletidir.
orta asya'da hunlardan sonra ikinci kez siyasi birliği sağladılar ve türkleri tek bayrak altında topladılar.
kendilerine özgü alfabe geliştirdiler (göktürk alfabesi)
çin entrikaları ve taht kavgaları sonucu, doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldılar(582)
630'da doğu, 659'da batı göktürkler çin hakimiyetine girerek yıkılmışlardır.
devamını gör...
2.
reddit'te "starklar'in avrasyali uzak akrabaları" gibi enteresan yorumlara sebep olmuş bir bayrağı olan devlet.
devamını gör...
3.
tarihte ilk defa türk adını kullanan ve taşıyan devlettir.
devamını gör...
4.
hüseyin nihal atsız'ın bozkurtların ölümü ve bozkurtlar diriliyor adlı tarihsel öyküsünü dayandırdığı kağanlık.
devamını gör...
son dönemde yapılan bir arkeolojik kazıda bulunan bir parayla asıl adının türük kaganlıgı olduğu kanıtlanmış bir türk devleti’dir.
devamını gör...
bildiğim kadarıyla çuvaşlar gibi birkaç türk boyu dışında hemen hem tüm türk boylarını egemenliği altına almış ve bıraktığı derin etki ile o zamana kadar sadece yönetici boya ait türk adını ve kurt sembolünü diğer türklerin de benimsemesini sağlamış benim gözümde gelmiş geçmiş en büyük türk devletidir.

mukan kağan devletin batı kanadını yöneten amcası isyemi yagbu dönemi ve hemen sonrasında sınırları kore yarım adasından karadeniz sınırlarına kadar ulaşmaktadır. ayrıca sasaniler ile ittifak olup ak hunlar trihten silinmiş sonra sasanilerle araları açılınca doğu roma(bizans) ile ittifak kurup sasanilerin gücünü önemli ölçüde kırmışlardır.

ikinci köktürk kağanlığı ise birincisi kadar siyasi ve askeri olarak güçlü olamasalar bile orkun yazıtlarını, kültigin, bilge kağan ve tonyukuk gibi önemli tarihi kişileri barındırmasıyla önemlidir.
devamını gör...
+ selam mete nasılsın ?
- idam.
devamını gör...
türk tarihi araştırmacısı kazım mirşan’a göre asıl adı türük bil olan devletin adıdır. tarihçilerin bu savları görmezden gelerek büyük hata yaptıklarını düşünmekteyim.
ya çürütün ya kabul edin.
kuruluş ve yıkılış tarihi d.ö. 879 - d.s. 580 olarak verilir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
merak edenlere h.nihal atsız-bozkurtlar adlı romanı önerebilirim. göktürkler güzel bir kurguyla anlatılmış. ötüken ormanlarını yazar gidip görmüş gibi tasvir etmiştir.
devamını gör...
türkler anadoluya giriş yapıyor.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
türk tarihindeki pek çok devlet gibi dışarıdan düşman istilası ile değil iç karışıklıklar sebebiyle yıkılan bir türk devleti.

bumin kağan'ın cücenlere baş kaldırdıktan sonra isyanda başarılı olmasıyla 552 yılında kuruldu. devlet ikili teşkilat adı verilen ve eş başkanlığa benzer bir sistem ile yönetiliyordu yani merkezi otorite kısmen vardı. devletin doğu kanadını bumin kağan batı kanadını ise kardeşi istemi yabgu yönetti. ancak bu durum çok sürmedi. 30 yıl içinde hazar denizinden japon denizine kadar tüm orta asya ve uzakdoğunun bir kısmına hükmeden göktürkler 582 yılında iki bağımsız ülkeye ayrıldı. batı göktürk kağanlığı'nın başkentleri navekat ve suyab'dı (günümüzdeki kırgızistan'ın sınırları içerisinde). doğu göktürklerin başkenti günümüzde moğolistan sınırları içindeki ordubalık idi. doğu göktürkler çin ile sürekli mücadele içinde olsa da çok üstünlük sağlayamamışlar ve 630 yılında çin'e biat etmek zorunda kalmışlardır. aynı dönemlerde bizim tarihte kürşad ihtilali olarak birliğimiz çılgın isyan baş göstermiş, göktürk şehzadesi kürşad (gerçek adı şu - tigin) 40 askeriyle çin sarayını basmış imparatorun kapısının önüne kadar gelmiş ancak sayıca az olduklarından ötürü bu isyan başarısız olmuştur. aradan geçen 50 yıl kadar bir süre ile çin'e herhangi bir isyan çıkmasa da 681 yılında kutluk kağan (ilteriş) önderliğindeki doğu göktürkler akıllıca bir ayaklanma ile diğer orta asyalı çin'e tabii olan halkları da yanlarına alarak çin'den bağımsızlıklarını kazanmışlardır. böylelikle kutluk devleti olarak da bildiğimiz 2.doğu göktürk devleti kurulmuştur. ancak bu devletin ömrü de çok uzun sürmeyecektir. 2.doğu göktürk kağanlığı sık sık kendi içerisinde çıkan isyanlar ile uğraşmak zorunda kalacaktır. bilge kağan döneminde iyi ilerleme kat etseler de ondan sonra gelen hakanlar başarılı bir hükümdarlık gösteremeyeceklerdir. bilge kağan öldükten sonra 744 yılında 2.doğu göktürk kağanlığı tamamen dağılacaktır.

batı göktürklere gelir isek 581'deki bölünme ile buyruk kağan tarafından batı göktürk devleti bizans ve sasaniler ile danışıklı dövüş halinde olmuş, çin ile zaman zaman iyi ilişkiler kurulmuştur. en parlak zamanlarını tong tabgu döneminde geçiren batı göktürk devleti bu dönemde bizans ile ittifak yapmış sasanilere karşı mücadele etmiştir. kafkasya için hakimiyeti mücadelesinde sasaniler ağır yenilgiler alarak zayıflamışlardır. ne var ki batı göktürkler tong yabgu döneminde iyi bir yükseliş gösterse de tomg yabgu'nun amcası tarafından öldürülmesiyle parlak devir son bulmuştur. tong yabgu'dan sonra gücünü yitiren devlet o öldükten yaklaşık 30 yıl sonra çin egemenliğine girdi (659) ve aradan geçen 52 yıl sonra yıkıldı. yıkılışına az bir zaman kala pek çok türk boyu da bağımsızlığını ilan etti ve yeni ülkeler kuruldu (hazarlar, karluklar, türgişler, oğuzlar).
devamını gör...
bumin kağan liderliğindeki göktürkler, türk siyasi adıyla kurulan ilk devlettir ve 552-745 yılları arasında yaşamışlardır. göktürk kağanlığı'nın başkenti ötüken'di ve göktürk kağanlığı, avar devleti'ne(juan-juan) son verilerek kurulmuştu. gök türk kağanlığı, yönetimde doğu-batı olarak federal iki bölgeye ayrılmıştı. gök türk imparatorluğu döneminde başkent ötüken, doğu'da kalıyordu. gök türk kağanlığı, asya/büyük hun imparatorluğu'ndan sonra orta asya'da türk siyasi birliğini sağlayan 2. türk devletidir. çin kaynaklarına ve diğer sağlam tarihi kaynaklara göre göre gök türk kağanlığı, hun türkleri'nin devamıdır ve "gök türk hun imparatorluğu" olarak geçer. orhun abideleri, bu dönemde dikilmiştir. göktürk kağanlığı, uygur devleti tarafından 745'te yıkılmıştır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
benim için kpss sorusu olması dışında önemi olmayan devlet. günümüz türkiye cumhuriyetinde yaşayan türk ile aynı ırktan olmak elbette güzel ama kımız içip demir
dövmüyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"göktürk kağanlığı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim