1.
(552 - 630/659)
ilk göktürk hükümdarı bumin kağan, 552'de avarları yenerek kingan dağları ve maveraünnehir arasında ötüken merkez olmak üzere devleti kurmuştur.
bumin kağan, balkaş gölü civarında yaşayan türk kabilelerinin oluşturduğu birlik olan tölelesleri hakimiyet altına almış ve çinlilerle ipek yolu için mücadele ederek üstünlük sağlamıştır.
bumin kağan devlet yönetiminde ikili teşkilat sistemini uygulayarak, istemi yabgu'yu batı bölümünün başına getirmiştir.
istemi yabgu, sasanilerle beraber akhunları yıkmış, ipek yolu hakimiyeti için anlaşamadığı sasanilere karşı da bizansla işbirliği yapmıştır.
bizans elçisi zemarkhos akdağ'a giderek istemi yabgu ile görüşmüş ve seyahatini kaleme almıştır.
türk adını siyasal bir ad olarak kullanan ilk türk devletidir.
orta asya'da hunlardan sonra ikinci kez siyasi birliği sağladılar ve türkleri tek bayrak altında topladılar.
kendilerine özgü alfabe geliştirdiler (göktürk alfabesi)
çin entrikaları ve taht kavgaları sonucu, doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldılar(582)
630'da doğu, 659'da batı göktürkler çin hakimiyetine girerek yıkılmışlardır.
devamını gör...
2.
reddit'te "starklar'in avrasyali uzak akrabaları" gibi enteresan yorumlara sebep olmuş bir bayrağı olan devlet.
devamını gör...
3.
tarihte ilk defa türk adını kullanan ve taşıyan devlettir.
devamını gör...
4.
hüseyin nihal atsız'ın bozkurtların ölümü ve bozkurtlar diriliyor adlı tarihsel öyküsünü dayandırdığı kağanlık.
devamını gör...
son dönemde yapılan bir arkeolojik kazıda bulunan bir parayla asıl adının türük kaganlıgı olduğu kanıtlanmış bir türk devleti’dir.
devamını gör...
bildiğim kadarıyla çuvaşlar gibi birkaç türk boyu dışında hemen hem tüm türk boylarını egemenliği altına almış ve bıraktığı derin etki ile o zamana kadar sadece yönetici boya ait türk adını ve kurt sembolünü diğer türklerin de benimsemesini sağlamış benim gözümde gelmiş geçmiş en büyük türk devletidir.

mukan kağan devletin batı kanadını yöneten amcası isyemi yagbu dönemi ve hemen sonrasında sınırları kore yarım adasından karadeniz sınırlarına kadar ulaşmaktadır. ayrıca sasaniler ile ittifak olup ak hunlar trihten silinmiş sonra sasanilerle araları açılınca doğu roma(bizans) ile ittifak kurup sasanilerin gücünü önemli ölçüde kırmışlardır.

ikinci köktürk kağanlığı ise birincisi kadar siyasi ve askeri olarak güçlü olamasalar bile orkun yazıtlarını, kültigin, bilge kağan ve tonyukuk gibi önemli tarihi kişileri barındırmasıyla önemlidir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"göktürk kağanlığı" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim