1.
neden arkadaşım neden? tamam izmirlisin ve simite gevrek diyorsun ama neden? simite gevrek demenin kime ne yararı var dostum? hadi ama simit bu kabul et
devamını gör...
2.
çaba demek yanlış olur ama kendilerini bir marka olarak ön plana çıkarma çabaları yok denilemez ki bu da sanırım hala istanbulu kıskanmaları yüzündendir. hem nolmuş yani yıllarca izmirin köylerinde yaşamış insan izmir merkeze gelince kendini başka bir dünyada sanıyorsa! hoş görün sizde azıcık.
devamını gör...
3.
medeniyet kelimesini yanlış tanımlamaktan gelir
devamını gör...
4.
laik onlar?!?!?
devamını gör...
burada da mı izmir karşıtlığı baş göstermiş. şaşırtmayan durum.
devamını gör...
üstünlük değildir o , farklılıktır.
sen bilinç altında nasıl tanımlarsan o şekilde görürsün karşındakini .

evet, farklıdır izmir ve izmirli , hayata oldukça farklı bir pencereden bakar.

anadolunun o köhne düşünce yapısı yoktur, tabularla yaşamaz, hiç bir şeyi de kendi düşüncesinin, aklının üzerine koymaz .
ama ezbere yapmaz bunu , izler, gözlem yapar , düşünür ve sorgular .
bodoslama gitmez hiçbir şeyin peşinden.
özgürlük en önde yer alır izmirlinin hayatında. kimseye karışmaz, kimseyi de karıştırmaz tercihlerine .
ali amca ne der , ayşe teyze ne düşünür derdine düşmez, yani başkası için değil, kendine ait olan kısacık hayatı, kendi için yaşar.

buna benzer başlıkları açanların da , altına eleştirel yorum yapanların da aslında yaşamayı arzu ettikleri bir modeldir izmir, ama herkese de nasip olmaz, kimilerine sadece tv'lerden gösterir o aydınlık yüzünü...

edit: son dönemde ülkenin genelinde yaşanan eğitimsizlikten, cahillikten , yozlaşmadan, izmir'de nasibini almıştır. bu inkar edilemez bir gerçek, kaldı ki , ülkede yaşanan iş aş kökenli göç sorununun çaresi olarak görülen yerlerin başındadır izmir .

böyle olunca elbette izmir için %100 aydınlıktır, moderndir , saftır temizdir denemez.
ancak her şeye rağmen, ülkede yaşanan bu yozlaşmadan, bu geriye gidişten nasibini en az alan yerlerden biridir izmir . bir anadolu şehriyle kıyaslanmayacak kadar korumuştur kendini bu manevi çöküşten.
devamını gör...
beğenmeyenler için izmir’den otoban yapılmış. sağdan sağdan gidiniz...
devamını gör...
madem ki izmir gibi özgür bir şehirde yaşamıyorum neden çamur atmayayımcı kafileden çıkan fikir.
devamını gör...
10.
öyle bir şey olduğunu sanmıyorum.
devamını gör...
11.
bir izmirli olarak kendimi farklı (üstün değil, aman dikkat) görmek için bir sürü haklı sebebim var ama ben ne söylersem söyleyeyim karşımdaki “izmir goğkuyooğv yav” diyeceği için susuyorum.
devamını gör...
12.
biz dersimliler kadar değildir ve olamazlar.
devamını gör...
13.
bu sorunlu bir tanımdır, çünkü izmirliler kendilerini üstün görmek için hiç de özel bir çaba sarf etmezler, doğrudan üstün olduklarına inanırlar. doğru tanım, 'izmirlilerin kendilerini üstün görmesi' olmalıdır.

bu 'kendini üstün görme'nin, diğer tüm 'kendini üstün görme'lerde olduğu gibi, hiçbir nesnel dayanak noktası yoktur. çekirdeğe çiğdem, simide gevrek demek vd. sadece kültürel bir farklılığı işaret eder, daha fazlasını değil... hatta o kültürel farklılık durumu bile sorunludur, çünkü o zaman birileri de çıkıp 'biz gevreğe simit, çiğdeme çekirdek deriz' diye övünme aptallığına kalkışabilir.

chp'ye oy vermek de bir üstünlük kaynağı olamaz, çünkü akp kötülüğünün karşısında chp ile durulamayacağı ortadadır.
devamını gör...
14.
yıllardır gidip gelirim adamların zerre umrunda değildir.
devamını gör...
15.
izmir dışında yaşayanların uydurduğu bir zırva. belli bir kitle izmir'i karalamak adına sistematik olarak sürekli izmir ile ilgili başlıkları sözlüklerin gündemlerine taşıyorlar, bunlar hiç uygun olmadığı gibi etikte değil yapmayın böyle şeyler kimsenin kendini üstün gördüğü yok.
devamını gör...
16.
sen kendinden üstün gördün diye olmasın ?
devamını gör...
17.
çaba değil gerçektir.yorma kendini.
devamını gör...
18.
yalan ve salakça bir iddia, hezeyan.
devamını gör...
19.
bir sivaslı gibi yiğido olamadıklarından dolayı alçaklık psikolojisiyle kendini tatmin etmelerinden dolayıdır.
devamını gör...
20.
izmir, türkiye standartlarında, bazı bölgeleri itibarıyla fena olmayan bir şehirdir. ama dünya standartları göz önüne alındığında, türkiye'nin bütün şehirlerindeki kötülük izmir'e de bulaşmıştır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"izmirlilerin kendilerini üstün görme çabası" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim