nisa suresi/3. ayet:
eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin.

yani diyor ki; evlatlık aldığın kız ile evlenebilirsin seks falan yapabilirsin. zihniyete bak. eğer yok diyorsan yetmez 3-4 tane falan alabiliyorsun. zaten kurulu bir haremin de var içersinde cariye kaynayan. yani diyor ki kısaca herkesi düdükleyebilirsin.

ondan sonra teyzeler amcalar bu ayetleri okurken ağlıyor sızlıyor duygusallaşıyor kendilerinden geçiyor, peki açıp bir kere baktınız mı mealine kutsal kitap size ne diyor?

edit: bazı yazar arkadaşlar sinirlenmiş kızmış yerine göre dönemselmiş yerine göre evrenselmiş, kur'an'da evlatlık diye birşey yokmuş kaldırılmış falan. hepsi birşeyler yazmış ama bir tanesi de bu yüzden böyle bundan ötürü şöyle diye mantıklı bir açıklama yapmamış. bir tanesi bir çıkarımda bulunmamış.

yazıyor kardeşim işte açık seçik hepsi yazıyor daha neler neler yazıyor da buraya satır yetmez.

ben ayet alıntılıyorum yazan neyse onu paylaşıyorum adam dönemsel diyor bazen evrensel diyor o zamanda öyleydi diyor.
devamını gör...
olmayan ayettir. kuran allah kelamıdır, sorun ayetlerde değil, insanların zihniyetindedir.

komik olan durum, islam'da evlatlık diye bir şey yoktur, ve yazar evlatlığımızla evlenebileceğimizi iddia ediyor! ulan bu dinde evlatlık denen şey yok ki! kaldırıldı.
devamını gör...
tamam topluca ateist olalım.
amacını anlamadığım başlıktır. art niyetlidir. herkesin inancı kendine.
devamını gör...
turan dursun ve meal okuyan ekşiye, uluya, buraya gelip cahillik saçıyor. bu yüzyılın cehaletinden allah'a sığınırım.
devamını gör...
saçma ayetler demek sorunlu bir ifadedir. inanan bir kişi için ağır bir ifadedir. lakin inançsız bir kişi söylemişse kendi bileceği iştir. ayetlerin tümü o günkü arap yaşantısına uygun, onların kültürüne benzer, onların hayallerini ve korkularını anlatan, onların yargılama sistemine benzeyen ifadeler mevcuttur. o dönemde, allah'ın 21.yy mantığıyla yazılmış bir kuran göndermesi düşünülemezdi. allah bir çok ayeti o günkü şartlara uygun olarak gönderdi, bazı ayetler evrenseldir, bazıları ise, dönemseldir. bazılarının geçerliliği sadece içinde bulunan toplumla ilgilidir. bazıları ise tüm insanlığa hitap eder. böyle ifade edilirse daha anlaşılır olur.
devamını gör...
"sığırın bir parçası ile öldürülene vurun" dedik. (denileni yaptılar ve ölü dirildi.) işte, allah ölüleri böyle diriltir, düşünesiniz diye mucizelerini de size böyle gösterir." (bakara/73)

kur'an-ı kerim'i ilk okuduğumda bu ayet bayağı bir kafamı karıştırmıştı. "ne demek lan bu, niye ki?" gibisinden söylenmiştim içinden. ama yalan yok, islam inancından çıktıktan sonra da hiç üstüne düşmedim bu ayetin. herhangi bir tefsire de göz atmadım. o yüzden bilmiyorum, vardır belki mantıklı bir açıklaması.
devamını gör...
ego kokan başlık .bir şeyi anlamıyorum o halde saçmadır çünkü ben dünyanın en akıllı insanıyım. demez ki hiçbir şey göründüğü gibi değildir belki ben anlamamış olabilirim ama yok. ister ateist ol ister deist ister müslüman ister budist ama şu kafa var ya aslında yok.
devamını gör...
3 ay önceye kadar 5 vakit namaz kılan dinin gerekliliklerini yerine getiren bir insandım. kendimle yüzleşmek bile zor geliyor ama ayetleri okudukça soğudum dinden. benim aklım yetmiyordur, yanlış anlıyorumdur diye yorumları okudum videolar izledim ama hep bir çelişki de kaldım. gerçekten bu ayetleri mantığıyla açıklayan bir insan varsa bende öğrenmek isterim. inançlı arkadaşlardan rica ediyorum.
devamını gör...
olmayanları yazsak daha kolay olur dediğim ayetler. birinde allah diyor ki sizden 100 kişi düşmandan 1000 kişiyi yener, sonra bir ayet daha geliyor diyor ki vazgeçtim sizden 100 kişi düşmandan 200 kişiyi yener.

enfal 65-66 olması lazım. 65’te gaza geliyor 1 e 10 oran veriyor, sonra yemiyor herhalde 66’da 1 e 2 ye çekiyor*
devamını gör...
nisa suresinin miras ile ilgili olan 12. ve 13. ayetleri. hesaplama yaparsanız yanlışlık olduğunu anlarsınız. tanrının matematiği pek iyi değil galiba.
devamını gör...
ya yeter vallahi yeter ya! bi bitmediniz avk.
devamını gör...
bunu beyan eden arkadaşlar genelde kur'an-ı kerim'in ayetlerini tesfirleriyle beraber okumadığı için kıt aklıyla kendini haklı sandığı durumdur. birde kuran okuyan amca ve teyzelere laf atmış. kur'an-ı kerim'i tesfiriyle beraber okuyan biri olarak beyan ettiği şekilde olan hiçbir ayete rastlamadım. inen ilk ayet ne diyordu 'ikra' yani 'oku' diyor. ilk önce oku sonra gel burda inanmadığın bir şey hakkında konuş.
bahsi geçen ayetin meali ve tefsiri
devamını gör...
ya harbiden aduket çekesi geliyor adamın. oğlum inanmıyorsan, inanmayın lan. salın ulan şu kitabı. ben sorgulayarak müslüman oldum, ben bu kadar kitabı okumuyorum artık. (4 kez türkçe meal ile hatmettim, azıcık da ondan.)

hayır kusur aramaya debelenmeyin yani bu kadar. gidip krem peyine tapabilirsin aslan, önünde engel yok. her seçimin ve her eylemin, bu hayatta olduğu gibi diğer hayatta da ödülü de var, cezası da. ceza alınca mahallenin ispikçi ve mızıkçı bebesi gibi ağlamak niye? ödül olsa eminim ki zerre ses çıkartmayacaktınız. neyse, ayete gelelim.

yetimler konusunda adaleti koruyamayacağınızdan korkarsanız, sizin için temiz kılınan kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. eğer bu durumda adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız, bir tek kadınla yahut yeminlerinizin/sağ ellerinizin sahip olduklarıyla yetinin. işte bu, haksızlığa sapmamanız için en uygun yoldur." - nisa 3

ama aynı surede bu da var ;

"tutkunluk derecesinde isteseniz de kadınlar arasında adaleti sağlamaya asla güç yetiremezsiniz. o halde tam bir eğilimle bir yana yönelip de öbürünü askıdaymış gibi bırakmayın. barışı esas alıp sakınırsanız, allah çok affedici, çok merhametli olacaktır." - nisa 129

ayrıca yetim kız yani "üvey" ile evlenmenin nesinde sakınca var? aynı kan bağın mı var, hayır yok. yaş farkı? iki insan ve bu insanlar 18 yaşlarından büyükse, özgür irade ile yapıyorsa sana mantıklı gelmese bile itiraz edemezsin. gelelim nelerin "asla olamayacağına"

"geçmişte kalanlar hariç, babalarınızın nikâhlamış olduğu kadınlarla evlenmeyin. böyle bir şey açık bir edepsizlik, nefret gerektiren bir kötülüktür. çirkin bir yoldur bu. size, şu kadınlarla evlenmek haram kılınmıştır: analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle birleştiğiniz hanımlarınızdan doğmuş olup evlerinizde oturan üvey kızlarınız -eğer anneleriyle birleşmemişseniz o takdirde sizin için bir günah yoktur- ve sulbünüzden gelen oğullarınızın karıları. iki kız kardeşi birlikte almanız da haram kılınmıştır. eskide kalanlar müstesna. allah çok affedici, çok merhametlidir." - nisa 22 ve 23

bunlar çok açık bize haram kılınmıştır. üvey kızlarımızı da ancak dışarıdan evlat edinirsek ya da o kadının önceki eşinden olmuş bir kızsa, ancak o şartla mehirini vererek nikahlayabiliriz. 2 kız kardeşi de aynı anda alamıyoruz.

ben bu kadını beğendim, bir de baldızı alayım yok yani. bu ayetlerle bakıp yine "siz de çok eşlilik var bir kereğğğ tağam mığğ" diyeceklere de aynı sureden bu ayetle cevap vermiş yüce allah. öyle tüm sülale düdüklenemiyor yani duydun mu düdükleyen bekçişi kardeş? do you hear me? duyamazsan, megafon modumuz da var. ona göre yani. az önce attım, yine atıyorum.

"tutkunluk derecesinde isteseniz de kadınlar arasında adaleti sağlamaya asla güç yetiremezsiniz. o halde tam bir eğilimle bir yana yönelip de öbürünü askıdaymış gibi bırakmayın. barışı esas alıp sakınırsanız, allah çok affedici, çok merhametli olacaktır." - nisa 129

allah diyor ki, erkek nefsi bir "harem" ister kendisine mutlaka ama siz buna güç yetirecek ve onları eşit sevecek konumda asla değilsiniz. görünüşte adil olsan da, içten içe bir tanesine kayacaksın gönlünde mutlaka. o zaman bırak da seni seven diğerlerine yazık etme ve çok eşli olma, tek eşli ol! barışı esasdan kasıt da, tek eşli olmaktır. zaten kilit nokta burada çok net olarak veriliyor.

ama sen de haklısın. neticede "bakmak" ile "görmek" aynı şeyler değil.

edit ; 600'li yılın sosyolojisini göz ardı edip, 2021 kafasıyla sorgulama da olmaz. yapacaksan o devrin koşullarını, şartlarını da göz önüne alacaksın ve artık "üvey evlat" almak da kalkmıştır günümüzde ama ben yine de senin kafandan sorgulama yaptım.

gerçeklerin hep ortaya çıkmak gibi iğrenç bir huyu var, sivilce gibi işte. n'apcan yani di mi bebek?
devamını gör...
çok sevdiğim bir şiir vardır..
hepimiz onu "güneşin oğlu" filminde haluk bilginer'in sesinden dinledik.

orada der ki ..

ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci?
hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten.


ne alakası var şimdi di mi ? işte ben de onu diyorum..

sorgulamayı ve anlamaya çalışmayı, yargılamak sanan ba"ğ"zı beyinler var.. cımbızcılar..
devamını gör...
her ayeti üzerine alan, sanki kendisine söylüyormuş sanan, tarihten, kültürel yapıdan bi haber olan ve 2021 yılını 600 yıl ile kıyaslayan zihniyetin açtığı başlık. ne güzel ya, anlamadığımıza saçma diyelim. quantumu anlıyor musun birader, ona da saçma diyelim. hı?

çok gerekli edit: her çeviriyi kuran ayeti, allahın sözü vs sanmakta ayrıca garip ve acınası.
devamını gör...
ataları uydurma demiş bunlar da saçma diyor:

yoksa kurân’ı "peygamber uydurdu" mu diyorlar? onlara de ki: "o halde, eğer iddianızda samimi iseniz, uydurma olarak, siz de onun (sûreleri) gibi on sûre getirin ve gücünüzün yettiği allah'tan başka kimseleri de yardıma çağırın". (hûd: 13)

ey muhammed!) de ki: "insanlar ve cinler, bu kurân’ın bir benzerini getirmek üzere bir araya gelseler, birbirlerine de yardım etseler, onun bir benzerini yine getiremezler". (isrâ: 88)
devamını gör...
ayeti okudum.
sonra başlığı açan yazara baktım.
anlatmaya kalksam, anlar mı diye kendimi yokladım.
açıklama getirmek yerine, başlığı terketmenin daha doğru olacağına karar verdim.

tanım: kuran-ı kerim in bir ayeti hakkında, metodolojik hiçbir kanıt getirilmeden, küstahça ayet yorumlama çabası.
devamını gör...
olm bu çok faydasız başlık gerek yok. tespiti yok bişeyi yok. yazarların en sevdiği ayetler desen onu bile anlarım.
devamını gör...
kuranda saçma ayet bulunmaz. tüm ayetler birbirinden güzeldir. islam düşmanının birinin açtığı başlıktır.
devamını gör...
okunmadan, anlaşılmadan körü körüne inanılması neticesinde varılacak sonuç.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kur'an'daki saçma ayetler" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim