gumilöv, esasen tarihçi olmakla beraber etnojenez (ırkların oluşumu ve karışımı) alanındaki öncü çalışmalarıyla da dikkat çekmiş bir bilim adamıdır. 1912 petersburg doğumludur. babası n. s. gümilov rejim muhalifi suçlamasıyla stalin döneminde kurşuna dizilmiştir. annesi meşhur tatar şairi anna ahmetova'dır. gümilov leningrad üniversitesi almamater tarih enstitüsü öğrencisi iken rejim muhalifi olarak defalarca göz altına alınmış; 8 yıl kadar tutuklu kalmıştır. gümilov'un "hazar çevresinde binyıl", "etnojenez ve dünyanın biyosferi", "muhayyel hükümdarlığı ararken", "avrasya", "hunlar", eski ruslar ve büyük step", "tarihi boyunca coğrafi etnos" adlı eserleri vardır.


hunlarla ilgili olarak bir sovyet tarihcisini dinlemek isterseniz, gumilöv aranan adam.hunların neden türk kabul edilemeyeceğini , yaygin kanının aksine hem antropolojik , tarihi ve hem de sosyolojiden de faydalanarak açıklamış.okuyun ve okutun.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"lev nikolayeviç gumilöv" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim