1.
türkiye'de tam olarak ne yaptıklarını çözemediğim kavram. her türlü özgürlüğü savunuyorlar ve bu çekici gelsede korkunç
devamını gör...
2.
(bkz: laissez faire laissez passer)
devamını gör...
3.
ne olursa olsun bizim türk insanlarının bu ideolojiyi anlayamayacağı bireyin hak ve özgürlüklerinin savunulduğu efsane müthiş felsefe (yönetim biçimi de olabilir)
devamını gör...
ekonomik ve sosyal liberalizm'e dair tanımlamaların yapılması gerektiği, günümüzde ise hemen herkesin sadece serbest piyasa ile eş tuttuğunu düşündüğüm bir ideoloji. hakaret olarak kullanıldığını görüyorum, utanıyorum arkadaşlar yapmayın?

meraklısı için; dar koridor, tavsiyemdir. nacizane.
devamını gör...
türkiye'de pek taraftarı yoktur çünkü bireyin özgürlüğünü savunur.bizim ülkemizde özgür bireyler azdır.
devamını gör...
türkiyede sadece din özgürlüğü kısmı işledi diğer özgürlüklere tokat şeklinde.
devamını gör...
şimdi tayyip bir iki yenilik reform vs yapsa çoğunluğunun ağzının suyu akacak bireyler. ya da öne çıkanları bunu belli ediyor.

o yüzden çok da sevilmezler. kendileri için en çok kullanılan ve benim de kullanmayı çok sevdiğim tabir ise ılık oturma organlı liberallerdir.
devamını gör...
(bkz: liberal demokrat parti)
devamını gör...
türkiyede anlamıyorlar bizim öykümüzü esnaflar diyor ulan bunlara oy verelim diye sandıkta bas malum partiye kişisel silahlanma özgürlüğü ve esrarın yasal olması bunlara küçük örnekler
devamını gör...
yarı liberalizm kısacası (bkz: keynesyenizm) bence daha hoş. çünkü ben devletin piyasadan tam olarak el çekmesini doğru bulmuyorum.
devamını gör...
bir ideolojiye saplanmak yerine liberalizmin belli nimetlerinden yararlanabiliriz;vergi düzeni,adil ve hızlı hukuk sistemi,gümrük işleri ve serbest piyasa (gündemdeki en uygun örnek getir-yemek sepeti rekabeti) gibi gibi uzar gider liste,tabi her ideoloji gibi liberalizminde bize uygun olmayan yönleri var mesela bu sistemdeki en büyük sorun sağlık ve eğitim hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin azalması,daha çok zenginlere hitap etmesi.
devamını gör...
ülkeler gördüm vergileri yüksek, halkı fakir ve devletin kasaları boştu. ülkeler gördüm vergileri düşük, halkı zengin ve devletin kasaları doluydu” ibn-i haldun.
türkiye’de içinde bulunduğumuz koşullarla biz göremedik belki çocuklarımız görür belki.
devamını gör...
liberte yani özgürlük kelimesinden gelir. ilk kez fransız fizyokratların dönemin merkantilist anlayışına karşı manifesto niteliği taşıyan bu söylem 'bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler' , özel mülkiyet haklarının korunduğu bir ortamda alım-satım işlerinde devletin müdahaleci tavrını bir kenara bırakıp, piyasanın sübvansiyonlardan arındırılması anlayışına dayanır. aynı zamanda rekabette fırsat eşitliği talep eden küçük burjuvazi orta sınıf, avcı toplayıcı topluluktan, köleci ve feodal anlayışa kadar gelen tarihi adeta sil baştan yazacak, özgürlük eşitlik, rasyonalizm, bireycilik anlayışına dayalı liberal ideolojiyi ve onun ekonomik dinamiği kapitalizmi dünyaya dikta edecek ve üretim ilişkilerini sil baştan yazacaktı. liberal özgürlüğü benimsemiş olan dönemin aydınları rejime çeşitli atıflarda bulunarak kapıyı araladılar.
liberaller devletin temel bir takım görevleri dışında piyasa ilişkilerine sıfır müdahale anlayışına dayanır. devletin müdahaleci tavrını sergilemesi gereken hususlar iç güvenlik, sınır güvenliği, ve tam bağımsız müdahalesiz hukuk sistemini tesis etmede üzerine düşeni yapmasıdır. sağlık dahil herşey piyasanın girişimcileri tarafından halka arz edilecek, halk liberalizmin sözde tesis ettiği ulusların zenginliği sayesinde bunlardan yararlanabilecektir. endişelenmeyin haaa bu yaratılacak tam bağımsız hukuk sayesinde "tekelleşmenin" tekerine çomak sokulacak yani kafanız rahat olsun. ezen-ezilen diyalektiği kızılbaşların uydurduğu şeyler onlar siz bakmayın.

e afrika? e sömürtmeselermiş kendilerini kardeşim..çöpten kağıt toplayan çocuklar? valla inanır mısınız ben çöpten kağıt toplayan çocuklara çok üzülüyorum. evde plastiği ayrı, kağıdı ayrı poşetlere dolduruyorum gidiyorum çöpe bırakıyorum. her ideoloji özgürlükten bahsediyor... evet ama biz gerçek ifade özgürlüğünden bahsediyoruz. mesela siz benim anama sövseniz ben size ideolojim gereği, bu sizin özgürlüğünüz derim..

(bkz: cem toker)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"liberaller ve liberalizm" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim