1.
30 haziran 1966 brooklyn doğumlu former dünya ağır siklet boks şampiyonu. tyson en genç ağır sıklet dünya şampiyonu unvanını da elinde tutan boksördür aynı zamanda. 58 maçın 44 ünü nakavtla alan mike tyson, boks tarihinin en saldırgan dövüşçüsudur. muhammed ali yi kendine idol bellemis onun hatri için larry holmes gibi bir efsaneyi ilk roundda nakavt etmiştir. bu saldırganlığın başka bir tezahürü, maç sırasında defaten mike a kafasıyla vuran evander ın kulağının kepçe kısmından bir parça ısırıp koparmış onu da tukurmustur. çocukluğu çok zor şartlarda geçen mike tyson ın ciddi psikolojik ve kişilik bozuklukları da mevcuttur. duygu devinimleri akıl alır gibi olmayan değişik bir insan. hayatının her dönemi rahatsız edici bir korkutuculuga sahip olmustur.
yıl sonunda roy jones jr ile gösteri maçı vardır.
devamını gör...
54 yaşındaki mike tyson 15 yıl aradan sonra tekrar ringte! karşısında 51 yaşındaki eski dünya şampiyonu roy jones var.
maç sabaha karşı 05:00'te bu gün.
devamını gör...
hapishanedeki zamanlarında müslüman olmuş boksör.
devamını gör...
iron (demir) lakabı ile anılan birleşik amerikalı siyahi boksör.1956'da brownsville, brooklyn'de doğdu.1985'te profesyonel boks kariyerine başladı.1986'da muhammed aliyi son maçında yenen boksör olarakta bilinen wbc ağır siklet boks şampiyonu trevor berbick'i 2.raund'da knockout!la yenerek tarihin en genç wbc ağır siklet boks şampiyonu olarak 21 yaşında tarihe geçti.tyson'ın kariyeri hızla yükselişe geçmişti.

1987'de wba ağır siklet ünvan maçı için yine muhammed ali'yi yenen bir boksör olan larry holmes ile ünvan maçına çıktı.holmes tyson'ın yumruklarına 3 raund dayandı.fakat 4.raund'da tam üç kez yeri öptü ve üçüncüde hakem maçı bitirdi.artık wba kemerinin sahibi'de tyson'dı.1985'ten 1990'a kadar çıktığı 37 maçın tamamını kazandı (33ko).


1990 yılında james douglas ile çıktığı maçı sayıyla kaybetti.ardından 1991'e kadar çıktığı 4 maçı knockout ile kazandı fakat 1991'de abd güzellik kraliçesine tecavüzden yargılanıp suçlu bulundu ve 3 yıl hapis yattı.hapishanede islam'ı seçti ve malik abdülaziz ismini aldı.hapisten sonra ünvanlarını bir süreliğine geri alsada eski mike olmaktan artık çok uzaktı ve maçlarından fazla olayları ile anılan biri haline geldi(barda kavga çıkarmak,rakibin kulağını ısırmak vs.)son maçına 2005 yılında kevin mcbridge isimli kendi klasından çok uzak bir boksörle çıktı ve 6.raund'da maçtan çekilip sonrasında boksu bıraktığını ve içinde boks yapmak için bir heyecan kırıntısı dahi kalmadığını belirtti.bokstan sonraki kariyeri ise boks kariyerine benziyor desem çokta yanılmış olmam herhalde.


3 haziran 2005'te usa today ile yayınlanan bir röportajda tyson, "tüm hayatım boşa gitti - başarısız oldum" dedi. şöyle devam etti: "sadece kaçmak istiyorum. kendimden ve hayatımdan gerçekten utanıyorum. bir misyoner olmak istiyorum. insanların beni ülke dışına kovduklarını bilmelerine izin vermeden onurumu koruyarak bunu yapabileceğimi düşünüyorum. hayatımın bu kısmını bir an önce bitirmek istiyorum. bu ülkede benden iyi bir şey gelmeyecek. insanlar beni o kadar yükseğe koydular ki; bu imajı yıkmak istedim." tyson çok para harcamaya başlamış, phoenix, arizona yakınlarındaki lüks bir yerleşim bölgesi olan paradise valley'deki 350 güverciniyle ilgilenmektedir.


şu sıralar abd'de yasal olarak marihuana yetiştiriyor ve tüm enerjisini bu işe vermiş durumda.tyson uzun zamandır bir içici olduğunuda son yaptığı roportaj'da itiraf etii.
devamını gör...
rakibinin kulağını ısırması çok iyi olaydi
devamını gör...
patron'un nakaratında --- alıntı ---

verse'ü iyi dinle ais'ın, bura boks ringi ais mike tyson

--- alıntı --- dediği bahsi geçen şahıs, başarılı boksör.
devamını gör...
bokstan aşırı anlayan, izleyen, takipçisi denecek biri değilim. dönem dönem içimdeki şiddet arzusunu bastırmak için mi bilinmez, maç görüntüleri falan izlerim. mike tyson tam da bu meslek için yaratılmış gibi. kalıbı, tarzı, karakteri, yüzündeki dövmesine kadar tam bir şovmen tam bir canavar. günümüz gladyatörü gibi. o geçmişte muhammed ali'nin gelmiş geçmiş en iyi boksör olduğunu söylemiş ama bence ikisi en iyi zamanında karşılaşabilse tyson kazanırdı. bana göre en iyisi tyson.
devamını gör...
sonradan ilginç şekilde müslüman olmuştur ve malik abdülaziz ismini almıştır.tyson diğer ağır siklet boksörlerine göre döneminde daha kısadır lakin tır çarpmış etkisi yaratan yumrukları sayesinde rakiplerinin amel defterini kapatırdı son maçını 54 yaşında roy jones jr ile yapmıştır yaşlı kurttur.
devamını gör...
bir dönem efsanesidir. boks'un geçirdiği evrimin baş aktörüdür. tyson ile birlikte boks, kurallarla icra edilen bir spor dalından, tamamen "dövüş" ve rakibi "dövme" felsefesi ve amacı güdülen bir branş haline gelmiştir. haliyle seyirci sayılarında ciddi artışa sebep olmuş ve endüstriyel manada boksu üst sıralara taşımış, sektörde dönen paralar neredeyse futbolla yarışabilecek ölçüde artış göstermiştir.

tyson, savunma yapmayı bilmeyen; tamamen rakibi dövmek üzerine ringe çıkan bir isimdi. boyunun görece kısa olmasına rağmen, kendisinden ve mevcut kütlesinden beklenmeyecek ölçüde hızlı olması, ani fırlamaları ve en tabii olarak patlayıcı yumrukları ile birçok tekniğin ve teknik adamın güzergahını değiştirmiştir. boks, hiçbir zaman elit bir spor olmadı; olmamalı da. insan dövmek üzerine para kazanılan bir aktiviteye ne kadar spor denilir tartışılır fakat talep gördüğü sürece de ahlaki değerlerden ziyade, ticari kaygılar gereği bu branş, ringlerdeki evrimine devam edecektir.

ahlaki tarafını bizler tartışaduralım; şayet boks denildiğinde, aklınıza direkt tyson ismi geliyorsa bilin ki, iyi bir boksör olduğundan değil, iyi bir dövüşçü olmasından ötürüdür.
devamını gör...
muhammed ali'den sonra en iyi boksördür.
devamını gör...
www.facebook.com/miketyson/...

bir daha böylesi gelmez.
muhammed ali başkaydı kabul. ama mike bir canavardı. onu ayrıcalıklı kılan özellikleri herkesinkinden daha göz kamaştırıcı daha heyecan uyandırıcıydı. bu bakımdan o emsalsizdir.
kendine daha iyi bakmayı ve kariyerini yönetmeyi bilseydi, onun için ağırsikletin gelmiş geçmiş en iyisi demek zorunda kalacaktı bütün dünya...
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"mike tyson" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim