1.
sırp asıllı hırvatistan doğumlu abd vatandaşı mucittir. kendisinin dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük mucidi kabul ediliyor. geliştirdiği "alternatif akım" sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. öldüğünde araştırma notları fbı tarafından alınmıştır ve bugün hala inceleniyordur. "yıldız savaşları" filminin fikir babasıdır. birçok buluşu da başkaları tarafından sahiplenmiştir. (bkz: edison)
devamını gör...
2.
dünya üzerinde yaşamış en zeki insanlardan biri.
devamını gör...
3.
sözümona istersem dünyayı bir elma gibi ikiye bölerim demis sahis, buluşlarının çoğunu da kendi yok etmis. fizik hocasi yalan söylemiyorsa tabi.
devamını gör...
4.
*the prestige filminde david bowie tarafından tam bir karizma abidesi olarak canlandırılmıştır. tesla, westinghouse sayesinde new york sosyetesinde çok popülermiş, öyle ki zamanın zenginleri kızlarını kendisiyle evlendirmek için biribirleriyle yarışıyormuş. ancak hayatına girecek olan bir kadının kendisine ayakbağı olacağını düşünen tesla hepsini elinin tersiyle itip projelerine yoğunlaşmaya devam etmiş.
devamını gör...
5.
yalnız başına bir otel odasında ölü bulunduğu söylenir
devamını gör...
6.
ismi araba markası olan ve ayrıca edison a buluşunu kaptıran adam.
devamını gör...
7.
kablosuz elektrik iletimini ve yüksek gerilim ile boyut atlamanın yanın da bir de cisimlerin yerlerini değiştirmeyi keşfettiği için harcanmış zeka.
eğer bilime kattıklarından %5'ini imha etmeselerdi dünyada değil farklı bir gezegende değil bildiğiniz ayrı bir galakside yaşıyor olurduk.
not: alternatif akımı bulmasaydı şu an elektrik faturamız ayda 5 trilyon geliyor olurdu.
devamını gör...
8.
zekasına hayran kalınan bilim insanı. parasız ve çalınan buluşlarıyla hayata gözlerini yummuştur.
devamını gör...
ticari zeka ya da ileri derecede kurnazlık ile yüksek analitik zekanın farkını ortaya koymuş örneklerden biridir.
devamını gör...
10.
büyük bir kitle-imha silahı yapabileceği korkusuyla amerikan hükümeti tarafından hayatı boyunca gözetim altında tutulmuş, obsesif bilim insanı. "pes etmek" denen şeyin sözlüğünde olmadığı bir insan. amacı elektriği atmosfere dağıtıp, herkesin bedava yararlanabileceği bitmek tükenmek bilmeyen elektrik enerjisi üretmektir. kablosuz kısmını da gayet rahat başarmıştır. günümüzde kullandığımız birçok aletin de temellerini atmıştır. bilgisayarlar, mikrodalgalar, elektron mikroskobu ve daha niceleri... diyebilecek pek bir şey kalmamış; müteşekkiriz.
devamını gör...
11.
daha iyi bir dünya hayal eden kişidir. yaptıkları ve planladıkları ile insanoğlunun yaşayış tarzını büyük bir oranda değiştirmiştir.
devamını gör...
12.
hakkında pek çok yazılabilir ancak dünyanın gördüğü en büyük dahidir, kablosuz elektrik iletiminden, iklim değiştirmeye kadar pek çok düşüncesi vardı bu denli bir zekayı desteklemeyip önünü kesenler utansın.
devamını gör...
13.
tarihin en büyük mucidi, zamanın ötesindeki deha. hayatını insanoğlunun yaşamını kolaylaştırmaya adamış, tüm parasını deneylere yatırmıştır. insanın imkansızın ötesine dahi ulaşabileceğini söylemiştir. şayet philadelphia deneyi bir efsane değilse, tesla bunu başarmıştır. nikola tesla 1943'te hayata gözlerini yumdu, bizler 2020 yılındayız ve dünya hala onun hayallerinin çok uzağında.

“bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.”
devamını gör...
14.
a.ka. elektriklerin tanrısı. elinde imkanı olsaydı ve türlü politik baskılara maruz kalmasaydı belki şuan ki teknoloji daha o yıllarda elde edilebilirdi ve bugün geldiğimiz nokta onun verdiklerinden öteye geçememiştir. tesla yalnızca bir dahi değildi yalnızdı hiç evlenmedi gerçi otel de kalırken güvercinlere sevgilim diye hitap ettiği söylenir. hayatı hep parasızlık içerisinde geçmiştir artık buna sebep olarak edison'un şeref yoksunluğu mu dersiniz? tesla'nın olan parasını deneylere yatırmasımı dersiniz? yada tesla daha doğar doğmaz düz taban olarak mı doğdu dersiniz bilemem. yıl 2020 tesla daha ilkokul kitaplarında dahi geçmiyor bir çok şeyi ona borcluyken oysa.
bazı fikirlerini kötü insanların eline geçmesinden korktuğu için yok ettiği yada yazıya geçirmediği söylenir.

peki bu adama neden politik baskı yapılmış? görünür sebep her ne kadar edison'un yukarıdan tanıdıkları olduğuyla ilgili olsada bence asıl sebep tesla'nın icatlarını insanlık için yapmış olmasıdır zira tesla dünyaya bedava elektrik dağıtım fikrindeydi. bu da insanların üzerinden para kazanan, onları sömüren insanların işine gelmiyordu.
philadelphia deneyi ile alakalı ise kanıtlanmış bir şey yok ama sırf eğlence yada şehir efsanesi de değildir. kimine göre gerçekten başarmıştır tesla, kimine göre yapamamıştır. ne yazık ki bunu şimdilik bilemeyeceğiz.

edison ile olan çekişmelerini işleyen bir film olarak (bkz: the prestige)
devamını gör...
15.
hem dünyadaki en zeki insan olup hem de çalışmalarını çaldırabilecek kadar saf şahıs.
devamını gör...
16.
belgrad’da çok güzel bir müzesi bulunan efsane kişilik.
devamını gör...
17.
nikola tesla açıkça aşırı kilolu insanlardan iğrendiğini ifade etmiştir. bir keresinde sırf kilosundan dolayı sekreterini işten kovmuştur.
devamını gör...
18.
epifiz bezi en çok çalışan insandır.
devamını gör...
19.
bütün belgeleri abd'nin elinde olan sırp asıllı amerikalı fizik profesörü.
devamını gör...
20.
dahiligine soylenecek soz yok. bundan farkli olarak "dost kazigi" denince aklima gelen ilk isimdir...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"nikola tesla" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim