sevgili sözlük yazarları ve minnoş çaylaklarımız, bu başlığımızda sizler için ufak bir mobil uygulama rehberi hazırlamak istedik.

öncelikle uygulamayı kullanmak için elbette mobil uygulamamızı app store ve play store'dan indirmeniz gerekmekte. indirdiyseniz başlayalım, her bir kısmı ayrı tanım içine yazdık, siz ihtiyacınız olan bilgiye tanım numarasına tıklayarak aşağıdaki listeden hızlıca ulaşabilirsiniz:

giriş yapma ve sözlüğe kayıt olma -#2537478
gezinti çubuğu, akış, arama, radyo, bildirimler, mesajlar - #2537481
akış ve zaman tüneli, kategori paneli - #2537483
arama butonu ve tanım girmek - #2537485
profil - #2537486
ayarlar - #2537487

sevgili sözlük yazarlarımız ve minnoş mu minnoş çaylaklarımız aylardır (neredeyse yıllardır) üzerinde çalıştığımız uygulamamızın özelliklerini biz daha çok anlatırız ancak şimdilik burada kesiyoruz. eğer aklınıza bir şey takılırsa çekinmeden online moderatörümüze sorabilirsiniz. onlar sizin sorularınıza cevap vermek için oradalar ama kalplerini kırmayın. ağlayarak geceleri tanım siliyorlar yoksa.

uygulama ile ilgili herhangi bir sorunla karşılanırsanız geri bildiriminizi mobil uygulama hata bildirimi başlığına, önerilerinizi de mobil uygulama için istekler başlığına bekliyoruz. keyifli sözlükler.
devamını gör...
giriş yapma ve sözlüğe kayıt olma

uygulamayı indirip tıkladığınızda giriş/kayıt yapma ekranı ile karşılaşacaksınız. giriş kısmında kullanıcı adınız yani mahlasınızı kullanarak ya da sözlüğe kayıt olduğunuz e-posta adresinizle şifrenizi yazmanız yeterli. şifre kutucuğunun içindeki gizle/göster seçeneğiyle de yazdığınız şifrenin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. eğer şifrenizi unuttuysanız da en altta şifremi unuttum butonu bulunmakta.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

sözlüğe henüz kayıt olmadıysanız ama olmak istiyorsanız öncelikle buyurun hoş geldiniz! uygulamaya girdiğinizde kayıt ol seçeneğine tıklarsanız kayıt ekranına geçeceksiniz. buraya sözlükte kullanmak istediğiniz kullanıcı adınızı (mahlasınızı), kayıt olmak istediğiniz size ait e-posta adresinizi * ve kullanmak istediğiniz şifreyi girmeniz yeterli. ha bir de normal sözlük formatı ve kurallarını okuyup onaylamalısınız. okudunuz değil mi? okumadan basmayın şu merede sonra moderatörlerimiz mesaj kutunuza düşüp size formatı bir daha bir daha yollayacaklardır. etmen guzum, üzme şu moderatörleri lütfen ya.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

son olarak ekranın sağ üst kısmında olan (normal sözlük yazısının hemen yanındaki) simgeye tıklarsanız da sözlük'ün iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

her şey tamam mı? hadi o zaman içeri girelim...
devamını gör...
gezinti çubuğu, akış, arama, radyo, bildirimler, mesajlar

gezinti çubuğu dediğimiz kısım altta bulunan * 5 simgeyi temsil ediyor. bu 5 simge sırası ile akış, arama, radyo, bildirim ve mesaj kısmı. bu bana kısa geldi, "bana daha fazla bilgi ver köle mod" diyorsan az sabredin lütfen, aşağıda anlatacağım.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
akış:
akıştayken yapabileceklerin için ayrı bir tanım girdik burada sadece akış butonuna bastığında başlıklar ve tünel seçenekleriyle karşılaşacağını ve sonsuz akış özelliğimizle başlıktan başlığa gidebileceğini söylemekle yetinelim. bir de fark ettiysen artık sadece kitap, dizi, film ve müzik kategorilerimizde değil tüm kategorilerimizde ufak bir simge bulunuyor. ama o da başka bir tanımın içinde anlatılacak, şimdilik sadece dikkatini çekmek istedik.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
arama:
gezinti çubuğundaki büyüteç simgesini gördüğünüzü ve içinizdeki meraklının arama yapma isteğinin kabardığını biliyorum. o zaman gelin size biraz arama kısmımızdan bahsedeyim. arama sekmesi artık sadece arama yaptığımız bölüm ile sınırlı değil. kendisi yardımlaşma başlıklarına ulaşabileceğiniz, portakallı tanımları görebileceğiniz, ukdeler arasında kaybolabileceğiniz ve keşfet ile daha önce denk gelmediğiniz yepyeni tanımlarla karşılaşabileceğiniz bölümlerini de içinde barındıran kocaman bir yer.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
ya da ben sadece aramak istiyorum diyorsanız kolayca yukarıda bulunan arama kutusuna aradığınız başlığı ya da @ işaretiyle aradığınız yazarın mahlasını girip arama yapabilirsiniz. eğer aradığınız başlık sözlükte bulunmuyorsa sizi doğrudan başlık açmaya yönlendireceğiz. burada isterseniz normal başlık, isterseniz yardım başlığı olarak açabilir ya da başkası açsın diyerek ukde bırakabilirsiniz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
radyo:
ben biraz kulaklarımın pası silinsin, biraz goygoy dinleyeyim canım sıkıldı diiyorsun seni radyomuza alabiliriz. uygulama da kullanmak çook kolay, erişebilin diye kabak gibi orta butona koyduk radyoyu. kullanımı da çok basit, açıyorsunuz, çal tuşuna basıyorsunuz ve çalıyor. siz de sözlükte istediğiniz gibi dolanmaya devam ediyorsunuz radyo arkada çalarken. ayrıca radyo yayınlarının başlıklarına da bu sekmeden hızlıca da ulaşmanız mümkün.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
ben bu şarkıyı çok beğendim ne bunun adı diyorsanız da çalan şarkıyı gördüğünüz yerin üstündeki genişlet yazısına tıkladığınıza son çalanları görebilirsiniz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bildirimler ve mesajlar
burası normal işliyor, eğer yeni bildiriminiz ya da mesajınız varsa baloncuk çıkıyor ve siz içlerine girip kimin profilinizde gezindiğini kontrol edebiliyorsunuz. ayrıca mesajlar kısmının sağ üst tarafında yeni mesaj seçeneğiyle o an sözlükte online olanlar listesine ulaşıp doğrudan mesaj gönderebilirsiniz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
akış ve zaman tüneli, kategori paneli

akış ve zaman tüneli:
akışımıza yeni bir güncelleme geldi!! artık sonsuza kadar kaydırabiliyor ve asla durmaksızın başlık okuyabiliyorsunuz. 2 gün önce bir başlık görmüştüm, neydi o bulmak istiyorum mu diyorsunuz? o halde kaydıra kaydıra okuyabilirsiniz. arada gördüğünüz güzel başlıklar da formata uygun tanımlar girmeyi unutmazsınız sanırım. diğer tanımda da bahsettiğim gibi, artık sadece kitap, dizi, film ve müzik başlıklarında değil diğer kategorilere ait -mesela gündem, spor, liste vb- başlıkların yanında da simgeler bulunuyor. böylece aradığınız türdeki başlıklara daha hızlı ulaşabileceksiniz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
ayrıca tepede ortada seni iki seçenek bekliyor: başlıklar ve tünel. başlıklar kısmı normal akışı gösterirken, tünel'e basarak zaman tüneline geçip, anlık en son tanımdan başlık ayırmaksızın geriye doğru gidebilirsin. zaman tüneline girdiğinizde gezinti çubuğunun üstündeki menü değişiyor: akış ve takip. akış seçiliyken anlık olarak tüm başlıklara girilen son tanımları görürken, takip'e basarsanız sadece sizin takip ettiğiniz yazarların son tanımları görünür.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kategori paneli:
bir de gezinti çubuğunun hemen üstünde kategorileri seçebileceğimiz bir menü var. yani kategorilerin hepsine artık kategori panelinden ulaşacaksınız! akış ve gündem kategorilerinin yanında bulunan üçgene basarsanız panelin hepsi açılacaktır ve siz de istediğiniz kategoriye geçebileceksiniz. mesela sözlük formatını okumak isterseniz buradan özellik kategorisine gidebilir ya da formatı boş ver * bana nickaltlarını göster derseniz nickaltı kategorisine geçebilirsiniz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
tanım girmek:

tanım girmek için öncelikle elimizde bir başlık bulunmalı. bunun için ya arama kısmından istediğiniz başlığı aratarak yeni bir başlık açabilir ya da güncel başlık veri tabanından bir tane seçebilirsiniz. ama önce seçmeye çalışın çünkü benzerini bulmak hiç de zor değil. (bkz: aramaya inanmak)! herhangi bir başlık aşağıdaki örnek gibi görünüyor:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
başlığa girdikten sonra sayfanın sağ alt kısmında genel temadan farklı bir renkte ve üstünde tanım gir yazan bir butonumuz bulunuyor. görüp tıkladıysanız tebrikler, siz de tanım girebilenler kervanına katıldınız. tamam ben tanım giriyorum ama tanımım nasıl olmalı diyorsanız sizi normal sözlük tanım girme rehberine alabiliriz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
bu başlıkta altta bulunan butonların ne işe yaradığını kısaca anlatırsak: sırasıyla soldan sağa doğru b butonu ile kalın, i butonu ile italik yazabilir, üçüncü sırada bulunan görsel butonu ile tanımınıza görsel ekleyebilir, bağlantı butonu ile link verebilir, bkz ve gbkz butonlarıyla açık ve gizli bakınızlar bırakabilir, * butonuyla yıldız içine yazabilir ve spoiler butonuyla da spoiler kutucuğunu kullanabilirsiniz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
spoiler'ın yanında bir de alıntı butonumuz var, sola doğru ekranı kaydırarak alıntı butonumuza ulaşabilir ve tanımınıza alıntı kutucuğu ekleyebilirsiniz. bu kutucukların hemen üstündeki sırada da tanımı paylaşma zamanı seçeneği (üstüne tıklarsanız görebileceğiniz seçenekler: şimdi gönder, sabaha bırak ve taslak olarak kaydet olacaktır) ve önizleme butonu bulunmaktadır. onun üstünde de gönder butonumuz bulunmaktadır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
tanım göndermek bu kadar basit. formata uydunuz değil mi gönderirken?
devamını gör...
profil:

tanımlardaki profil fotoğrafları tarafından bir yazarın profile ışınlanabildiğini biliyor muydun? (bkz: evet tarafından) dene ve tadını çıkar.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
ya da ben bir narsist gibi kendi profilimi turlamak, her saniye kendi tanımımı okumak istiyorum mu diyorsun? o zaman da yukarıya eklediğimiz görseldeki menüye geçmen gerekiyor. bunun için ana ekrandaki normal sözlük logosunun yanındaki profil fotoğrafına tıklayarak ya da sayfayı yana kaydırarak bulacağın profil yazısına tıklayabilirsin. o zaman da kendi tanımların ile aşk yaşayabilir, bu ne güzel profil yahu nidaları atabilirsin.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
buranın bazı çokomelli kısımları var. sağ üstteki gizlenmiş üç nokta var görüyor musunuz? evet evet, o. oradaki üç nokta tarayıcı versiyonundaki bana özel kısmı ile o satırdaki diğer özellikler (genel bilgiler, en beğenilenler, en çok favlananlar, ukdeler ve nickaltı) bulunuyor. herkezin özeli ortaya serilmez felsefesi ile böyle yaptık, bizce güzel olmuş, sence? ayrıca rozetlerine tıklayarak görünen rozeti değiştirebilir, hemen altındaki düzenle butonu ile profil resmini, kapak resmini ve kişisel iletini değiştirebilir ya da profil ayarlarına gidebilirsin.

ayrıca tanımlarından hemen önce bir kayan menü daha var oradan kendinin ya da herhangi bir yazarın tüm tanımlarını ya da sadece başucu tanımları, öne çıkmış tanımları ve madalyalı tanımları da görüntülemeyi seçebilirsin.
devamını gör...
ayarlar:
ayarlar menüsüne sol menüdeki alttaki çark işaretine basarak erişebilirsiniz. ayarlar 3 kısma ayrılmış durumda.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

1- profil:
ya ben sözlük içinde anonim kalmaya çok gerek duymuyorum, doğum günüm, yaşadığım yer hatta instagramım, twitter'ım herkese açık olsun diyorsanız da buradaki seçeneklerden bunları girebilirsiniz. yok bu bilgiler sadece istatiklere katılsın ama sözlükteki diğer yazarlar görmesin diyorsanız da profilde gösterme seçeneğini seçebilirsiniz.

2- hesap:
çıkış yap dahil hesabınızla ilgili ayarların bulunduğu kısımdır. buna şifre değiştirme, bildirim ve mesaj ayarları da dahil. yahu herkesin ayarına kimse karışamaz, nerede bunlar demeyin sonra.

3- uygulama:
renk paletleri ve bildirim seslerine erişebildiğiniz kısımdır. burası çokomelli sevgili yazarlar artık bildirimlerin sesi var! ayarlardan açmayı unutmayın ama.

mağaza:
yav nerde bu mağaza, ben yeni yeni ciciler almak istiyorum ama gizlemişsiniz siz bunu mu diyorsunuz? hoş geldiniz, doğru paragraftasınız!

yukarıda bir tane küçücük profil fotoğrafınız var değil mi? işte ona bastığınızda ya da akış sayfasını sağa kaydırdığınızda bir menü çıkıyor (sol menü). o menüden sözlük mağazası seçeneğine tıklayarak bir bakmışsınız mağazanın büyülü dünyasında kendinizi kaybetmişsiniz. yalnız çok istediğiniz özellikler varsa aman dikkat, bu zamanlarda ekonomi malum karma kolay kazanılmıyor dikkatli harcayın karmalarınızı.

renk paletleri
renk paletlerine ayarların yanındaki renk paletleri kısmından ya da ayarların içindeki uygulama bölümünden erişebilirsiniz. yahu bıktım sizin turuncunuzdan diyen kişiler için envai çeşit renk getirdik. envai çeşit deyince de çarşamba pazarı sanmayın burayı, elimizden şimdilik 10 tane geldi, bu renk paletlerinin 5 tanesi açık, 5 tanesi de koyu renkli temalar. istediğini gözüne en uygun geleni çekinme seç kullan. *
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"normal sözlük uygulaması kullanım klavuzu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim