kabaca bir hesapla bile ne kadar korkutucu olduğu anlaşılabilen kredi.

devletin bu seneki kredi ücreti aylık 550 lira. önümüzdeki sene büyük ihtimal 600 lira olacak ve uzunca bir süre de kredi ücreti her ay için senelik 50 lira artacak. bu sene üniversiteye başlayan ve dört yıllık bir bölüm okuyan bir öğrenciyi düşünürsek, her yeni yılda aylık 50 lira zamla bu öğrencinin devletten alacağı para 2020 için 2200 lira, 2021 için 7200 lira, 2022 için 7800 lira, 2023 için 8400 lira ve 2024 için 4500 lira alacak (2024'te mezun oluyor).

bu kaba hesapla öğrencinin devletten aldığı anapara toplamda 30.100 tl olacak. e ne var bunda diyor insan doğal olarak. bunda bir şey yok ki! olay aşağıda.

her ne kadar son 5 yılda %20'yi zorlamış olsa da, biz iyimser bir tahminde bulunarak yıllık enflasyonun %10 olacağını düşünelim. her yıla %10 enflasyonun getirdiği faizi eklediğimizde borcumuz 2020 için 2420 lira, 2021 için 7920 lira, 2022 için 8580 lira, 2023 için 9240 lira ve 2024 için 4950 lira olacak. hadi hepsini toplayalım ve toplam borcumuzu bulalım. siz yorulmayın sinyor ve sinyoritalar, ben hesapladım: 33.110 lira!

nur topu gibi borcumuz tabi ki burada bitmiyor. ben biriktiririm, altın/döviz yaparım kar ederim diyor olabilirsiniz. kusura bakmayın ama nah kar edersiniz. altın da, döviz de zaman geçtikçe türk lirası karşısında değer kazanıyor. 2020'nin başında bir aylık kyk kredisiyle 1 çeyrek altın + 1 gram altın = 2.75 gram altın alınabiliyorken şu an 1 gram altın alabildiğinize dua ediyorsunuz. yarın bundan da daha kötü olacak, çeyrek gramlara kadar düşeceksiniz. belki onu da alamayacaksınız, 5 dolarla falan takılacaksınız.

bununla birlikte kyk kredi borçlarını yapılandıran, taksitlendiren mezunlara %0.35'lik ek bir faiz uygulanıyor. yani borcunuz 33.110 lirada da bitmiyor. bu faiz uygulamasının detayını tam bilmediğimden ona girmeyeceğim fakat taksitlendiren borçları ödemek de ayrı bir külfet. şu anki asgari ücret, kyk kredisinin 4.22 katı. düz bir hesapla asgari ücretin 4'te 1'i kadar kredi alıyorsunuz aylık olarak. alıyorsunuz almasına da bu borcu garanti asgari ücretin çok yakınında taksitlerle ödeyeceksiniz. yani zamanında kredi çekmiş ve şu an ödemeyi planlayan bir öğrencinin karşısına garanti 2 bin liralık taksitler, üstüne gecikme faizleri vs. ekleniyor.

uzun lafın kısası, gidin bir yerde çalışın, sokaklarda dilenin, milletin artan yemeğini yeyin ama kyk kredisi çekmeyin.
devamını gör...
öğrenim kredisine her yıl yapılandırma geliyor. eğer yapılandırma geldiğinde bir seferde ödenirse ana para kadar ödeme yapılabiliyor. yalnız taksit yaptırılarak ödenmeye başlandıysa yapılandırmadan yararlanılamıyor. tabi her ne kadar söylemesi kolay olsa da 30.000 tl gibi bir paradan bahsediyoruz. mezun olduktan sonra yüksek lisansta da alınırsa neredeyse 45.000 tl. sonuç olarak çok mecbur değilseniz almamanız sizin için en doğrusu olur. malum devlete giren para çıkmaz, devletten çıkan para her türlü geri alınır.
devamını gör...
6 yıllık bir bölüm için almak zorunda olduğum kredidir kendileri. benden çok daha iyi durumda olanlara burs çıkarken bana kredi çıktı. okul bittiği gibi ödeyeceğiz tabi ki. ama artık muhtemelen iki katını falan öderim.
devamını gör...
sevgili tayyip başvuru formundaki soruları gördüğümüz halde burs beklemek bizim aptallığımız..annen alsın öğrenim kredisini öğrenci dolandırılır mı ya bunlar öğrenci dolandırıyor..
devamını gör...
burs çıkmadığı için çok arada kaldığım. alan ve ödeyen kişilerden bilgi istediğim kredidir.
devamını gör...
ödeme vaktimin geldiğini fark ettim başlığı görünce. insanı soğuk soğuk terletir.
devamını gör...
aslında olmaması gereken, insanların okumak için devletten bir kredi almaması gereken ama alınan, asılnda devletin kendisinin burs vermesi gereken ama vermediği kredidir.
devamını gör...
üniversitenin son iki yılında almak zorunda kaldığım kredidir. fakirin yüzü gülür mü?
devamını gör...
burs çıktı bana ama dersten bi kalırsam gg.
devamını gör...
maddi durumu çok iyi olan, babaları şirket sahibi arkadaşlarıma burs çıkarken tek memur maaşıyla 5 kişi geçinen yakın arkadaşıma çıkandır.
devamını gör...
üniversitede çatır çatır yediğim, üstünden geçen 8 yıla rağmen tek kuruş geri ödemediğim borç. son gelen yapılandırma ile ikinci kez yapılandırıyorum. yine ödemeyeceğim. bir şekilde devletin öğrencilere zaten ödemesi gereken rakammış gibi hissettiriyor.
yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem de kesinlikle alın. her ayın 7sinde ziraat bankamatiği önünde sıra beklemeden yapılan öğrencilik biraz eksik gibi.
devamını gör...
harçlık avansa bulaşılmaması gereken kredi. ben ettim siz etmeyin.
devamını gör...
öğrenciyken çekilen, sanki hiç ödenmeyecek gözüyle bakılan kredi.
paraya ihtiyacı olup eğitimi için kullanan öğrenciler için üzülmekle beraber bu parayı tenasül organının keyfi için harcayan tipler de mevcut ki bu oran belki %80’lik kısmı oluşturuyor.
af edilme durumu olmaz, bir kere af gelirse bundan sonra kimse o krediyi geri ödemez.
böyle bir durumda devlet bu krediyi vermez ve gerçekten ihtiyacı olanlar mağdur olur.
devamını gör...
bir de o geri ödemesi yok mu. alırken iyi ne güzel geçinip gittik. okulda dediler ki bize siz hiç yormayın kafanızı devlet sizi bulur, işe girince ister borcunu. ben de bekledim, arayan soran yok sonra ben de unuttum tabi.
faiz gelmiş üstüne bilmem kaç yıllık, olmuş o borç dört katı, devlet geri istiyor icraya veririm diyor. sonra devletimiz sağ olsun verdiği borcu yapılandırdı da öyle ödedim.
devamını gör...
2013-2014-2015 yıllarında aldım 5 yıl ödeyemedim. şimdi yapılandırdım ana parayı ödeyeceğim.
işin garibi çok kar ettim.2013 yılında asgari ücret 1000 lira dahi değildi.para resmen yarı yarıya değer kaybetti. hayatta kazanım elde ettiğim tek konu.
devamını gör...
geri ödememek için her türlü numarayı yapacağım kredidir.
devamını gör...
selamünaleykkkk gönül dostları... daha önce almadım. ne lisansta ne de yüksek lisans için. ama almadığım her saniye için cehennem azabı çekiyorum. buraya da yazılanları okumaya geldim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"öğrenim kredisi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim