1.
meyvesinin tadı üzüme benzeyen, diğer meyve ağaçlarının dallarında asalak olarak büyüyen bir bitki. elma, armut, kiraz ağaçlarında sık görülür.
devamını gör...
şahitlik ettiği öpüşmelerle bilinen bir bitki. beyaz beyaz meyveleriyle yılbaşı ağacını anımsatır.

neden altında öpüşüldüğüne gelirsek:

odin ve frigg'in oğlu balder rüyasında öldüğünü görür ve bunu annesi frigg'e iletir. frigg panik halinde tüm canlılara balder'a zarar vermeyeceklerine dair kutsal yemin ettirir. bu iş hallolunca akşam festival düzenlenir ve diğer tanrılar balder'a bir şeyler fırlatıp balder'la eğlenirler. bu durumu uzaktan izleyen loki durumdan işkillenir ve ertesi gün yaşlı kadın kılığına girerek frigg'e bazı sorular yönetir.

-sahiden tüm canlılara yemin ettirdin mi?
-hayır, ökse otu zarar veremeyecek kadar güzel ve narindi, onu pas geçtim.

istediği cevabı alan loki hemen ökse otundan bir ok yapar ve bu okla balder'ı öldürür.

bu durum karşısında oldukça üzülen tanrılar loki'yi elleri bağlı, kafasına yılan zehri damlar biçimde mağaraya bağlarlar. loki ragnarok'a kadar o mağaradan çıkamayacaktır.

bu olayın ardından, frigg ökse otunun bundan sonra sadece iyi işler için kullanılacağına dair kendine söz verir ve tüm canlıları ökse otunun altında öperek bu sözünü gerçekleştirmek için elinden geleni yapar.

istiklal marşı ve kapanış.
devamını gör...
ıçinde hım hım olabilir dedirten başlık.

(bkz: harry ve cho öpüşme sahnesi)

(link:
)
devamını gör...
yanlış hatırlamıyorsam asterix & obelix sihirli karışımının öz maddesi olan ot.
devamını gör...
diyabeti önler, solunum rahatsızlıklarını ve sinir sistemini yatıştırır, kan basıncını düşürür, iyi uykuyu arttırır, iltihaplanmayı ortadan kaldırır, bağışıklık sistemi aktivitesini arttırır, horlamayı azaltır.
devamını gör...
kök sistemleri çok az geliştiğinden veya hiç olmadığından diğer bitkilerin kökleri veya gövdeleri ile bağlantı kurarak mineral besin ve ihtiyaçlarını üzerine yerleştiği bitkiden temin ederler.
''
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel''
devamını gör...
ökmese daha yararlıdır.
devamını gör...
bilimsel adı viscum album ve santalaceae familyasından olan, avrupa, batı ve güney asya'ya özgü bitki türüdür.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

meyvelerinin eczacılıkta kullanıldığı bilinmektedir.

özellikle elma ağacının dalları üzerinde yaşar. 

armut, söğüt, kavak, meşe gibi ağaçların üzerinde de asalak olarak yaşayabilmektedir. sapları her zaman ikiye ayrılarak dallanır. çiçekleri tek eşeyli, meyveleri yapışkan, sulu ve yumuşaktır. bu meyveleri yiyen kuşların kondukları ağaçların üzerine dışkılarıyla tohumları bırakması ökse otunun yayılmasını sağlar. 

buradan
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ökse otu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim