ozonosfer olarak da bilinen ve güneş'in zararlı ışınlarını atmosferden öteye geçirmediği için insan sağlığını koruyan atmosfer tabakası.

3 oksijen atomundan oluşan ozon adlı gazla dolu bu tabaka. atmosferin yaklaşık 15. kilometresinden 35. kilometresine kadar bu tabaka devam eder. ultraviyole de dediğimiz morötesi ışınların geçişini engeller.

70'li yılların sonundan itibaren artan teknolojik aletlerde kullanılan birtakım karbonlu bileşikler nedeniyle, bu tabakadaki ozon hacminde bir azalma oldu. o günden beri de tabakanın tam olarak eski haline dönmesi ne yazık ki sağlanamadı. dönem dönem ozon deliği dediğimiz bu seyrelme durumu iyileşmeler gösterse de, ne yazık ki tam olarak eski haline dönüp o şekilde sabitlenemedi.

görsel
devamını gör...
yıllardır delindi deliniyor ha delindi ha delinecek denilen tabaka. galiba artık delindi çünkü bütün dünyada iklimin değişmesi bunu doğruluyor.
devamını gör...
eğer delinirse ultraviyole ışınlarına karşı koruyuculuğu azalır ve hem dünyaya hem de bizlere çok zararlar verebilir.

delinirse kendi kendini yenileme özelliğine sahiptir tabii ama zaman gerekir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"ozon tabakası" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim