roman / fantastik / çocuk
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

hikayeyle ilgili ilginç bir teori var.

peter pan’in çocukları neverland’e götürdüğü ve “burada asla büyümeyeceğiz ve sonsuza kadar çocuk kalabileceğiz.” dediğini hepimiz biliyoruz.

teoriye göre neverland’e götürülen çocuklar asla büyümüyor, dolayısıyla hep çocuk olarak kalıyor çünkü peter pan tarafından öldürülüyorlar.

yani aslında hikayenin villain’ı captain hook değil, peter pan. captain hook ve ekibi ise peter pan tarafından neverland’e götürülen ancak onun karanlık yanını gören çocuklar. sürekli peter pan ile savaşıp adadaki çocukları kaçırmalarının sebebi ise onları ölümden kurtarmak.
devamını gör...
peter pan. sanırım hepimizin çizgi filmlerden ya da özet ya da kısaltılmış halini okuduğumuz tanıdığımız bildiğimiz bir isim.

evet aslında hepimize çok tanıdık gelen bir isim. ancak 30’lu yaşları geçmenin ve eskiye duyulan özlemin sebebi ile beni tekrar kendine çeken bir isim. geçenlerde iş bankası kültür yayınlarından çıkan modern klasikler arasında görünce tekrar alıp okumak istedim. iyi ki de okumuşum diyorum.

açıkçası burada kitabın içeriğini, ne anlattığını, olayları uzun uzadıya yazmaya gerek yok. spoiler için dert etmeme gerek olduğunu da düşünmüyorum. konusu aslında oldukça basit. kitap mitolojik figürler ile birlikte define adası adlı romandan da esinlenerek hiçbiryer adlı aslında her çocuğun çocukken sahip olduğu, hayalinde yaşadığı, yetişkinlerin gidemediği bir adada yaşayan peter pan’i ve onun hiç değişmeyen yaşam döngüsünü anlatıyor. sonsuz bir döngü bu. açıkçası bana göre bolca aile hasreti, çaresizlik, yalnızlık, mutsuzluk ve tükenmişlik yaratan bir döngü. hatta küçükken ben peter pan’i nedense korsanlarla savaştığı için iyi bir karakter olarak hayal ederdim ya da aklımda öyle kalmış ama kitabı okurken aslında bencil bir çocuğun hikayesini okuduğunuzu görüyorsunuz. tabi burada bence asıl anlatılmak istenen biraz yazarın kendi eksikliklerinin özellikle sevgi açısından yaşamış olduğu eksikliğin vücut bulmasıdır.

kitabın sonuna geldiğimde benim kendi adıma hissettiğim hayattaki her şeyin doğal akışı içerisinde ilerlemesi ve doğan her canlının gün geldiğinde yaşlanması ve yaşamının bitmesinin kişinin mutluluğu açısından nasıl bir önem teşkil ettiği olmuştu. sonsuz bir döngü sizin hayallerinizdeki bir hiçbiryer’de bile olsa çekilecek iş değil dostlar.
devamını gör...
bir j.m.barrie kitabıdır.

bütün çocuklar büyür, bir tanesi hariç.

o bütün çocuklar kümesinin dışında tek başına bekleyen çocuk peter pan’dir. asla büyümez peter. büyümeye de niyeti yoktur. kendisi de istemez zaten. kim istemez ki gökyüzü gibi hiçbir yere gitmeyen bir çocukluğu.

peter pan’in hayatı elbette güllük gülistanlık değildir. bir yandan neverland’in sonsuz mutluluk ve oyun diyarına götürmek için kurtardığı çocuklarla uğraşmak, bir yandan wendy’in kaprislerine katlanmak, bir yandan da kaptan kanca ile mücadele etmek zorundadır. tabii bir de yapması gereken onlarca yaramazlık için mesai yapması da elzemdir.

neverland herkesin olmak istediği bir yerdir. hatta bizim de bir zamanlar bir neverland’imiz vardı. artık yok. ama içimizdeki peter pan’i yaşatmaya devam ettik. ben şahsen peter ile arkadaşlığımı hiç bitirmedim, asla da bitirmeye niyetim yok.

peter pan olmayan bir şehirde yaşayan zamana kafa tutan ve yaramazlık yapmaktan keyif alan dört dörtlük bir arkadaştır. onunla kaç yaşında tanıştığınızın bir önemi yok. hem de hiç.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"peter pan" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim