1.
usta oyuncu kemal sunal.
devamını gör...
2.
yağmuru önceden hissetme hastalığı*
devamını gör...
3.
çok kötüdür o bacak ağrısı insanı bitirir
devamını gör...
sanılanın aksine sadece bacaklarda değil vücuttaki başka yerlerde de ağrıya sebep olabilen, kaslarda ve eklemlerdeki ağrılarla kendini belli eden hastalıkların genel ismidir.

romatizmal hastalıkların ateşli romatizma, romatoid artrit ve gut gibi çeşitleri vardır. bu hastalıklarla ilgilenen bilim dalına ise romatoloji denmektedir.

ne yazık ki tanısının konması çok zordur, tüm belirtileri gösteren kişilerde dahi test sonuçları negatif çıkabilmektedir.
devamını gör...
özellikle yaşlılarda görülen eklem rahatsızlığı. rahatsızlığı olan çoğu kişi soluğu kaplıcalarda alır.
devamını gör...
sözcük, eski yunanca'da "akmak" anlamına geliyor. yani bu, ağrıların kemiklerde ve bedende akıp gitmesi demek oluyor.

sosyal olgu durumuna gelmesine karşın, toplumlar nezdinde pek fazla ciddiye alınmayan bir hastalıktır. yani, kanser ile kıyaslandığında, gölgede kalan bir hastalık olmuştur. romatizma öldürmez ama süründürür. insan yaşlanıncaya kadar onunla beraber yaşar. uzun çamaşırlar, kalın yünlü giysiler giymek, boyna atkı dolamak, ilaç yutmak ve masaj yaptırmak zorunda bırakır.

romatizmal ağrılar, bir kemikten diğer kemiğe geçer, kaslar arası geçiş yapar, bir anda kaybolup gitti derken, tekrar dönüşü muhteşem ve korkunç biçimde olabilir. dünyada bu hastalıkla cebelleşen milyarlarca kişi bulunmaktadır. bunlar, önemli derecede hareket kabiliyetinden mahrum kalıyorlar, tedavisi için büyük maddi masrafa giriyorlar.

her hastada belirli bir organı etkisi altına almamasından dolayı, hastalık kolay bir şekilde fark edilmiyor. hastalığın son uğradığı yer ise, elin parmakları. romatizma, kemiğin kireçten oluşan bölümünü eritiyor ve erittikten sonra kemiğin bir köşesinde tümsek biçimine getiriyor. kemiklerin mümkün olduğu kadar, fazla miktarda hareket ettirilmesi gerekiyor. aksi halde, basit tabirle hastalık sahibi pas tutabilir.
devamını gör...
bi ara annemde olmuştu ilaç verdi doktor hiç bir sıkıntısı kalmadı.
devamını gör...
daha çok yaşlı insanlarda görülen hastalık türüdür.
devamını gör...
reumatismo


kaslarda ve özellikle eklemlerde kendini gösteren ağrılı hastalıkların tümü/ genel adı.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
gut hastalığı ile ailesine katılmış olduğum grup. işin aksine ben et yiyerek değil şeker tüketince ataklar geçiriyorum. soğuk havalarda ise eklemlerimde şişler ve ciddi ağrılar ile yaşamaya devam ediyorum. ağrı eşiği yüksek biriyim ama dizlerimde olduğunda oturup kalkmak, merdiven çıkmak bir işkence. buna da şükür.
devamını gör...
tercihen (bkz: romantizma)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"romatizma" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim