1.
2020 yılını tüm dünyaya zehir eden illet virüs.

dünya için iyi oldu belki de, aylar boyunca yarı yarıya azalmış emisyonlar, duran üretimler derken doğa birazcık nefes aldı. ama insanlar için aynısını söylemek mümkün değil. özellikle sağlık çalışanları ve yakınlarını kaybedenler çok yıprandı. salgın ile gelen ekonomik krizler milyonlarca insanı mutsuz etti.

bir an önce kurtulmamızı diliyorum.
devamını gör...
2.
ne zaman bitecek diye gun saydıran illet.
devamını gör...
3.
2 aya biter diye diye neredeyse 1 sene sürmüş, sürüyor olan bir illet virüs.
devamını gör...
günün birinde ya o güçsüzleşip gidecek (mutasyon), ya biz aşı'yı bulup yollayacağız! 10-15 sene sonra torunlarımıza anlatacağımız zamanlar bugünler. ama hiç kimse merak etmesin, pandemide yaşamak zor. evden 206 gün hiç çıkmadım. aralıksız.
devamını gör...
hayatımızı mahveden virüs.

ve o kadar gezmeme rağmen bu virüse yakalanmamam çok şaşırtıcı. evet.
devamını gör...
covid-19 hastalığının etmeni olan virüs. halbuki o da diğer bütün canlılar gibi çoğalmaya ve hayatta kalmaya odaklı.
tabii ki minik bir ev kedisi değil ama teorik olarak düşünülürse böyle. virüsünden bakterisinden kedisinden insanına kadar amaç üreyip soyun devamlılığını sağlamak.

2003 yılı civarı çıkan sars-cov virüsüyle genomik olarak yüksek orandan benzeşmesi sonucu bu ismi almıştır. belirtileri vs. de birbirine çok benzer ve yine tıpkı sars-cov gibi ilk görüldüğü ülke çin'dir. fakat o zamanki lojistik imkanlar, seyahat etmenin bu kadar kolay olmaması sebebi ile hiçbir zaman bir pandemiye sebep olmamıştır sars-cov.
bir de bunların uzaktan kuzenleri var. mers-cov. o da orta doğu orjinli.
devamını gör...
an itibariyle birkaç gündür mutasyona uğradığı belirtilen, yeni adı ''sars-cov-2 vuı 202012/01'' olan pandemiye neden olan virüs.

(bkz: sars-cov-2 vui 20201201)
devamını gör...
lanet olanı bir virüs. üstteki yazar arkadaşların da dediği gibi 2020 yılımızı rezil etmiştir.
devamını gör...
insanlara yanlış bilgi vermeyin. doğrusu çin virüsü'dür.
devamını gör...
aslında yoktur
devamını gör...
(bkz: covid-19)

konunun asıl başlığı budur.
devamını gör...
günümüzde tanımlanmış bir sürü varyantı bulunan covid-19 etkeni virüs.

fda (food and drug agency, amerika) tarafından en önemli kabul edilen 4 varyant suş şu şekilde:
görsel
görsel

bu da varyantların zamana bağlı olarak nasıl değiştiğini gösteren grafik
görsel

görüldüğü üzre delta varyantı şu an mevcut viral yükün tek başına 80%'den fazlasını oluşturuyor. bu varyantlar dışında eta, iota, kappa gibi daha farklı fakat az görülen varyantlar da tanımlanmış durumda. şuradan. bu kadar az görülen varyantlar için henüz paniklememiş durumdayız, fakat b.1617.3 varyantı da az görülmesine rağmen fda tarafından incelemeye alınmış durumda. delta dalgası bitince yeni popüler varyantımız bu arkadaş olabilir. henüz isimlendirilmemiş, fakat bu isimlendirilmeyeceği anlamına gelmiyor. voi (virus of interest) durumundan voc (virus of concern) durumuna geçebilir. o yüzden dikkat edin, aşınızı olun.

#maske #mesafe #hijyen

buyucu ile sağlık101 dersimizin sonu.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"sars-cov-2" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim