kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
necmettin erbakan'ın kürtçü birisi olduğunu ispatlayan sözü.
devamını gör...
okullarda sen din dersi diye islam dersi verirsen hristiyan da, ateist de bana başka din dersi verin der...
devamını gör...
buradan erbakan'ın kürtçü olduğu değil, ırkçı olmadığı sonucu çıkar. millet kavramının içine sadece türkleri koymadığı sonucuna da varılabilir.

ummadığım yerden edit: "türk olana değil, türk'üm diyene denmiş" şeklinde bir açıklama olabilir mi, türk olmayan neden türk'üm deyince mutlu olsun bir türk olarak ben aksi bir söylemi kabul etmezdim.
devamını gör...
atatürk'ün jean-jacques rousseau'yu okumasıyla zihninde ateşlenen cumhuriyet rejimi fikri etnik farklılıkları ulus potasında birleştirme düşüydü. söylemin kapsayıcılığına dikkat ederseniz ''türk olana'' değil ''türk'üm diyene'' vurgusu yapmaktadır. bugünkü abd ''amerikalı'' üst kimliğinde birleşebiliyorsa anadolu halkları gayet ''türk halkı'' üst kimliğinde birleşebilirdi. fakat 2.dünya savaşının reel politiği inönü'yü marshall yardımları'na zorlayıp, akabinde menderesle başlayan sağcı-dinci retorik ''din ve mezhep'' üst kimliğini dayatınca anadolu yeniden orta çağ karanlığına gömüldü. erbakan'da nihayetinde bu zihniyetin yansıması olduğu için kendinden beklenen bir söylemde bulunmuştur.
devamını gör...
karşı çıktığım ve karşı çıktığınız anda ırkçı yaftası yediğiniz sözlerden birisi.

"kürtler insan değil mi? ırk yoktur iyi-kotu vardır!" tarzı kiliselere girmeyeceğim. bunları söylemeye gerek yok artık lakin belirtmediginiz anda da 2022 yılında hala ırkçı oluyorsunuz.

buna bir misilleme olarak "almanya'da ne mutlu türküm diyebiliyorsun da burada neden ne mutlu kürdüm diyemiyorsun?" tarzı soruların da cevabı çok basit. almanya'da türkçü bir terör örgütü söz konusu değil, dolayısıyla böyle bir slogan atıldığı taktirde bir tehlike teşkil etmiyor. kimsenin ayrılıkçı güdülerini tatmin etmiyor ve bu iddiayı yasatmiyor.

keza türkiye içinde diğer azınlıklar için de öyle. aynı sözü türkiye'de yasayan bir laz veya zaza da söylese sıkıntı teşkil etmez çünkü kendilerinin böyle bir idealarının olmadığı bilinmekte. akıllara başka hiçbir şeyi getirmiyor.

kürt için ise ne yazık ki durum farklı. bir kürt de herkes gibi tabi ki kimliğiyle gurur duyabilir lakin ortada malum sosyolojik gerçekler ve terör örgütleri söz konusuyken böyle bir söz rahatlıkla farklı anlamlara çekilir. işte lazin veya zazanin söyleyebilip kürdün söyleyememe (veya söylememesi gerekmesi) sebebi de budur.

sonuç olarak sözün geniş kitlelerce yanlış bulunmasının bir sebebi vardır ve bu kitleden biri olmak yüksek ihtimalle sizi ırkçı yapmaz. sadece gerçekçi yapar. (bkz: hutu) bolgesine giren bir (bkz: tutsi) de yanlış bir şey yapmış olmaz, birinin özel mülkü olmadığı müddetçe her yere istediği gibi girebilir, bu onun hakkıdır ama gerçekçi olduğunuz ve sosyal gerçekleri kabullendiğinizde bu davranışın pek akıl kârı olmadığı görülebilir.
devamını gör...
işte siyasal islamın, islamla değil de amaçları uğruna işine geleni kullanmasına bir örnek. erbakan nın annesi sinoplu çerkes, baba tarafı saimbeyli, tufanbeyli tarafı ki adana nın mhp kaleleri olan bir bölge ülkücü yani. ama kalkmış ne demiş “kürt te çıkar” demiş. demekki işine kürt kısmı gelmiş. kürtlere parmak basıp siyasi oy almaya çalışmış.
peki türkiyede yaşayan sadece kürtler mi? bunun çerkesi, arabı, lazı yok mu? andımızda geçen “türk” ırk mı tanımlıyor yoksa ulus bütünlüğü mü acaba kast ettiği? işine gelmiş mi hayır elbette!
taa o zamandan andımızı kaldırmak istemiş. kaldırmaya teşebbüs edip şimdiki siyasal islamcılar başarmışlar. ulus olmayı başaramayan toplumu bölmekte yönetmekte kolaydır. hepimizin de işine gelmiş bu.

o zaman ne mutlu türküm diyene.
devamını gör...
ata'nın o sözünde ne anlatmak istediğini zerre anlamamış, siyasal islamı başımıza bela eden siyasetçilerden birinin boş sözü.
devamını gör...
necmettin erbakan'a ait böyle bir söz var mı bilmiyorum ama varsa eğer doğru demiş. bırak kürdü etnik kökeni arap, italyan, rum, sırp olan bir insan niye farklı bir millete ait sözü söylesin? nazi almanyasını mumla aratır bu zihniyet. ne mutlu insanım diyene.
devamını gör...
hayatımda duyduğum en komik savunma cümlelerinden biri; birçok milletin varlığını yok sayıp tek bir milletin adı altında birleştirip üstüne bunda yanlış bir şeyin olmadığını söylemektir. etnik farklılığı olan biri sizin bozuk sisteminizin boyunduruğu altına girip emrettiğiniz millete biat etmek zorunda değil. ben etnik kökenimi unutmadan, "ne mutlu türk'üm diyene" gibi bir cümleyi kullanmadan da bu ülkenin topraklarında saygıyla yaşayabilirim.
devamını gör...
türkiye cumhıriyeti vatandaşları türk'tür. kürt asıllıdır, çerkez asıllıdır, alman asıllıdır fark etmez. mesela gurbetçi topçularımızdan bir örnek vereyim. ne diyoruz türk asıllı alman futbolcu. bu ırkçılık mı oluyor şimdi? avrupa'lı da bunu böyle kullanıyor. hatta bir çoğunun direkt alman dediğine de şahit oldum türk asıllı futbolcular için. kürt'sen de türk kürdüsün, iran kürdüsün, alman kürdüsün.
devamını gör...
kürt “ne mutlu kürdüm diyene” demez.
“yê ku dibêje ez kurd im çiqas kêfxweş e” der.

gına geldi artık yok kürt yok türk yok alman.

şu son yüzyılda genlerimiz hangi ırklarla karıldı.
arap saçına döndü.

karşıdakini insan olarak görmeniz kâfi.
devamını gör...
atatürk halkın zeki olduğunu düşünmesi sebebiyle bu sözü söylemiştir. ancak halk onun sandığı gibi değil. atatürk'ün burada ırkçılık yapmadığını anlayacak kapasite yoktu bu halkta. amerika'da her milletten insan o bayrağı gururla sallayıp amerikalı olduğunu söyleyebiliyor ancak bu bizde olmadı.
devamını gör...
patenti bizde.
devamını gör...
insanlar amerikadan örnek veriyor, fakat atladıkları bir kısım var ki “amerikan” diye bir millet dünya üzerinde bulunmamaktadır ve amerika bir kıta ismidir, bu yüzden “amerikalıyım” demek o kıtaya aitliği bildirir, fakat “ne mutlu türküm diyene” cümlesi, türklüğe aitliği bildirir; bu durumda bir rusun “ben türk’üm” demesi absürt olur.
devamını gör...
hiç bir zaman mutlu olmadım ki.
devamını gör...
türk: [[alıntı]]
türkiye cumhuriyeti’nin yurttaşı olan, onun sınırları içinde yaşayan halk ve bu halktan olan kimse.
[[/alıntı]
bu kelimenin tdk sözlüğündeki ilk tanımı bu. bundan dolayı ırk ayrımı "ne mutlu türküm diyene" diyenlerin değil, bu halkı "o, bu, şu" diye ayıranların yaptığı şeydir. elince tc kimliği olan,türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan herkes türktür.
tabiki kürt olan birisi ne mutlu kürtüm diyene diyebilir, sonuçta insan kendi ırkını sevmeli. ama kendilerini bu halktan görmeyenlerin yaptığı şey değil mi gerçek ayrımcılık, bu elindeki kimliği inkar değil mi bir yerde. biz türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak bir değil miyiz, bu kendini soy olarak bu halktan dışarıda tutmak demek değil mi? bir olmak bu kadar zor olmamalı.
ne mutlu türküm diyene ifadesi bir soy ayrımının değil, türkiye cumhuriyeti kimliği olanların birliğinin bir ifadesidir.
devamını gör...
al işte arkasından laf ettirmediğiniz hocanız.sinsi bir hamle ile oy uğruna, mustafa kemal'in "türkiye cumhuriyetini kuran türkiye halkına türk milleti denir" sözüyle anlam bulan "ne mutlu türküm diyene" sözünü sanki ırkçı bir ifadeymiş gibi yansıtıyor.aynı hocanız "imam hatipler arka bahçemiz" de demiştir.kardeşim politikacı laflarıyla hareket etmeyin onlar bugün öyle der yarın tam tersini söyler sense aranı açtığın eşin,dostun,komşunla kalırsın.sen ben bu cambaza bak oyunuyla oyalanırken adamlar metaverse'e koşuyor.omniverse'yi araştırın ağzım açık kaldı bambaşka bir yere gidiyoruz.
devamını gör...
ne mutlu mutlu olana ...
devamını gör...
mal mal konuşup durmayın oradaki türk kelimesi bir ırkı değil bir vatandaşlığı temsil eder. bu kürtluk alt kimliği ancak amerika ve benzeri devletlerinin kopekligi için kullanılmış bir tartismadir.
devamını gör...
zamaninda kayip trilyon davasindan yargilanmis ama aklanmamis erbakan vecizesi.mekani cennet olsun demeyeceğim nadir kisilerdendir kendisi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sen ne mutlu türk'üm dersen kürt de ne mutlu kürt'üm der" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim