1.
kemalpaşa tatlısı, şekerpare, revani , baklava gibi tatlıları içeren grup.
bazen şuruplu tatlılar diye de anılır, bu şerbet denilen şey de bildiğin şekerin suyla kaynatılmasından ibarettir.


4 yaşımdan beri her yemeye çalıştığımda içimi bayıltan, boğazımdan geçisinde o şerbetin yapışkanlığını hissettirip boğacakmış gibi yapan bu arkadaşları nasıl insanlar 4-5 tane art arda seve seve yiyebiliyor anlamış değilim zaten.

küçükken şaka olsun diye suyuna 2 kaşık şeker attığımda midesi bulanan insanlarsınız, nasıl yiyorsunuz 3 bardak suya 3 bardak şekeri aklım almıyor. bir de ilkel , uydurmaca tatlar bunlar. elimizde hamur var, şeker var su var canımız da tatlı çekiyor diye birisi uydurmuş, hani öyle çok matah şeyler değiller.

bu gözler bir de tatil yörelerinde filan 37 derece öğlen sıcağında, 1 tabak sıcak lokma tatlısı için güneşin altında 20 dk sıra bekleyen rus turistler gördü ya daha da gam yemem, yalnız değilmişiz bu konuda.
hadi etrafta başka tatlı olmasa neyse , bunun sütlacı var, kazandibi var, keşkülü var, tavukgöğsü var , çizkeki var; çikolata severler için profiterolü var , brownisi var , tiramisusu var.

biri gelip renkler ve zevkler tartışılmaz diyecek ağlarım bak, nasıl tartışılmaz? o zaman sanat eserlerini neye göre ödüllendiriyoruz, neden onca yemek yarışması filan düzenleniyor , restoranlar nasıl yıldızlanıyor, arabalarınızın aerodinamik olmayan dizaynı neyi baz alarak yapılıyor?
devamını gör...
2.
baklava hariç şerbetli tatlı seven yiyen net köylüdür
devamını gör...
3.
geleneksel lezzetlerimiz olduğu için giydirilmeye çalışılan tatlılardır. mesela baklava gibi aşırı derecede zahmet isteyen bir tatlıyı, 3 bardak suya 3 bardak şeker olarak özetlemek bile ayrı bir tartışma konusudur. zevkler tartışılabilir belki ama insan kendi beğenilerini de genel bir gerçekmiş gibi de sunamaz, sunmamalı. şerbetli tatlıların güzel yapılmışı vardır, kötü yapılmışı vardır. güzel yapılmışı her zaman favoridir. sıcakta, soğukta, aç, tok, az, çok her şekilde tükettiğim, tüketeceğim tatlılardır aynı zamanda.

beğenmeyen, sevmeyen arkadaşlara da tavsiyem, gidip antep 'e uçak bileti alsınlar, hemen merkezde imam çağdaş diye bir yer var, orada karışık tatlı sipariş etsinler.

ayrıca, sağlığa da zararlı denmiş. gülerim.. yani ömrüm boyunca baklava yemeden 3 sene fazla yaşamışsın, kar mı yani?
devamını gör...
4.
köfteci yusufta yenilen ekmek kadayıfı.
devamını gör...
5.
künefenin liderlik yaptığı tatlılardır.
devamını gör...
6.
kış aylarında daha çok tercih edilendir. göbek sebebidir. yemekten sonra alışkanlık yapar ise olmazsa olmaz olandır. siz siz olun yemekten sonra böyle ağır tatlılara dalmayın, yoksa yediğiniz yemek tam olarak tatmin etmiyor. sonra oturduğunzuda çay bardağının duracağı tepsi görevi gören bir göbekle o spor salonu benim, bu yürüyüş bandı benim ayvayı yersiniz.
devamını gör...
7.
aç karnına yenirler. tok karnına şerbetli tatlı yiyen vetan hayinidir.
devamını gör...
8.
adında bahsedildiği gibi su, şeker veya şeker aromalı şeyler ile ortaya çıkan karışımın tat verdiği yiyecek türüdür. künefe amiral gemisidir.
devamını gör...
9.
künefe ve burma kadayıftan iyisi var mıdır sanmam ya. ne şartta olursa olsun dayanamam.
devamını gör...
10.
kalori kaynağıdır ama insanı kendine çeker işte insan bazı şeyler karşı koyamaz.
devamını gör...
11.
şerbeti çok olursa 1 porsiyondan fazlası yenilmeyen tatlıdır
devamını gör...
son yıllarda hortlayan sütlü tatlıcılara karşı gerek dik duruşu gerek yayılan geniz yakma garantili şerbetiyle ,en yakın sokaktaki su hayratını solduran yapısıyla, geçmişten günümüze kaymak ,dondurma,ceviz ve benzerileri ile hayatımızda yadsınamaz bir gerçektir.
devamını gör...
türk mutfağına ait neredeyse tüm şerbetlileri demir demirkan-zaferlerim söyleyerek mideye indirdiğim için; köylü olduğumu öğrendiğim başlık. varsın olalım. köylü değil midir milletin efendisi zaten.
devamını gör...
ekmek kadayıfı.
klasik olarak görülen ama bizim türkiyemizin simgesi olan baklavada bu kapsamaya girer ama ağır geldiği için yiyemeyen bir sürü insan var. irmikli revani de girer ama köfteci yusuf'un ekmek kadayıfını hiç birşeye değişilmez kaymağı da olsun lütfen.
devamını gör...
künefe bütün dünya mutfağına açık ara aduket çeker. bu tartışmaya kapalı bir konudur.
devamını gör...
lânet olası reflü yüzünden yiyemedigimdir.
devamını gör...
genel olarak sağlığa zararlıdır.
devamını gör...
erzurumda yaşayan biri olarak kadayıf dolması yemeden ölecek birini hayal edemiyorum bile
devamını gör...
sütlü tatlıların yanında hiçbir şey olan tatlılardır. insanın içini bayar, su içip rahatlamak istersiniz lakin bu sefer de mideniz şişer ve bir rahatsızlık hissedersiniz.*
devamını gör...
ekmek kadayıfı kaymaklı
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"şerbetli tatlılar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim