halide edip adıvar'in romanıdır. abdülhamit devri istanbulunu anlatir. rabia ve peregrini asıl karakterleridir. adıvar'ın okuduğum ilk romaniydi. kaleminin gerçekten çok güçlü olduğunu anlamama vesile oldu. kendisine bir kez daha hayran kaldım.
devamını gör...
halide edip, bu eserinde; sanatın din, dil, ırk yoklamaksızın insanları birleştirici en güzel nokta olduğunu adeta ilmek ilmek örmüştür. tabii, döneminin yerle yeksan edilmiş siyasi rejimini de alaycı bir üslupla dillendirmiyor değil ama eserle bir bütün olduğundan, okurken rahatsız olmuyorsunuz ya da "ne alaka ya şimdi?" diye asla sorgulamak zorunda kalmıyorsunuz.

okurken aklınıza gelecek ve sizi rahatsız edecek tek bir soru, muhtemelen şudur: ta o zamanlar bir müslüman kızının- imam torununun- eskiden papazlık yapmış, aforoz edilmiş, bu nedenle de artık dinden bağımsız yaşayan bir adamla evlenmek istemesi, sevdikleri de dahil herkes tarafından kabul görürken, bugün böyle bir rahatlık ve hoşgörü neden bizim çevremizde söz konusu değil? adam müslüman olmayı istese, tüm memleket halkı, kızın arkadaşlarından başlamak üzere ta yeddi ceddine varana dek herkes, sünnet düğününde iştirak etmek için ayaklanma çıkarmaya kadar çirkinleştirir işi.

tabii, bu entryimi okuyan kişi, "insanın zikri neyse fikri odur" diyerek, yanlış yoruma varmasın. bana göre, "yağla su karışmaz." (tabi bu atasözünü ırklar arası aşk hikayelerinin başarısız sonlarından dolayı kullanıyorum, yoksa dinler umurumda değil- herkesin inancı kendine)
devamını gör...
halide edib adıvar'ın ünlü romanıdır.
devamını gör...
halide edip adıvarın önce ingilizce yayımladığı romanı. halide edip’le tanıştığım eserdi.
güzel bir sistem, toplum eleştirisi romanı. imam ve annesinin rabia üzerindeki etkisi üzerinden baskı altında büyüyen çocuklarda bunun onların üzerinde nasıl travmatik etkiler bırakabileceğini de anlatmış romanda ayrıca.
güzel yazılmış bir roman. okunmasını tavsiye ederim.
devamını gör...
roman tekniği, anlatımı, karakterlerin çeşitliliği, geçtiği dönemi çok iyi yansıtması açısından bence en iyi halide edip adıvar eseri.
devamını gör...
halide edip'in ne kadar dolu olduğunu ortaya koyan, o zamanları çok güzel tarif eden, dili zengin olan, karakterleri renkli olan, yazı yazmak isteyene mihmandar olabilecek kitap.
devamını gör...
dönemin sosyal durumunu çok iyi işlemiş olan kitaptır. halide edip adıvar'ı sevdiren kitaptır aynı zamanda.
geçen yılın yazı, 10. sınıf başlamasına az kala okumuştum.
pek güzeldi.*)
devamını gör...
yarıda bıraktığım tek kitaptır. beğenmemiştim.
devamını gör...
gençlik dönemimde bitirdiğim ilk türk romanı.
çok severek okumuştum.
hatırladığım tek cümlesi

"büyük maksatlar söz konusu olduğunda, insanın namusu kuru bir gururdur"
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"sinekli bakkal" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.