1.
nasıl yendiğine aklım ermeyen ancak saygı duyduğum yiyecek. (bkz: )
devamını gör...
2.
tadını merak ettiğim yiyeceklerin başında geliyor
devamını gör...
3.
şırdan yiyenin midesine saygısı yoktur diyebilir miyiz..evet diyebiliriz.
devamını gör...
4.
kendisinden tiksindiğim, tuhaf görünümlü yiyecek.

tadının bir şeye benzediğini de sanmıyorum.
devamını gör...
5.
tadı iyidir bence ama gerek var mı?
devamını gör...
şirden denilen organdan yapılan bir sakatat yemeği. koyunun veya kuzunun midesindeki dört bölgenin biri olan ve sindirimin bittiği yer sayılıyor. işkembenin bağırsakla birleştiği kısımda şekil olarak biraz işkembe biraz da bağırsak görünümüne sahip. yemek dışında peynir mayasının temel maddesini oluşturuyor. maya olarak kullanıldığında özellikle de dişi hayvanın olması gerekmektedir. dişi hayvanın malzemesi ile yapılan peynir yumuşak bir formda olur.

yemeğine gelirsek, içine doldurulan malzeme de işkembe dolmasındaki gibi, pirinç, kıyma, soğan, kimyon ve karabiberden oluşur. aslında bir dolmadır, şırdan dolması diye de geçer. bu dolmanın yapımında da kuzu şırdanı tercih edilir.


dar gelirli yemeği diye bilinirken sosyete yemeği oldu. adana denince ilk akla gelen yemektir şırdan. bu yüzden türkiye'de mezbahalarda kesilen hayvanların sakatatları adana'ya getiriliyor.


adana'da akşamları seyyar satıcılar tüpün üzerinde tencerede hazırlarlar. adana'nın adeta kokoreçi olmuştur. adana dışında da pek fazla bilinmeyen bir yemektir. görünüm olarak pek çok kişinin hoşuna gitmeyebilir, şekliyle dalga geçilebilir, kokusu iğrenç gelebilir, hatta yemekten de kaçınılabilir. özellikle geceleri, alkol aldıktan sonra yiyenler vardır. alemcilere göre içkiden sonra bunu yemesi çok hoş olur. yağlı ve ağır bir yiyecek olduğundan bir tane yemek yeterli olacaktır.
devamını gör...
size yok sosis salam şırdan şırdan diyor norm ender.
devamını gör...
adana'da midenin içine pilav doldurularak yapılan yemektir. görüntüsüne rağmen çok güzeldir. bol kimyonlu yenilir.
devamını gör...
insanların ağzına şırdan verip telefonlarına limon sıkan manyaklar türedi sosyal medyada bi ara
devamını gör...
abartılan bir yiyecektir. bazı restoranların sosyal medya hesaplarının yüzbinlerce kişi tarafından takip edilmesi beni şaşırtmıştı doğrusu.
devamını gör...
yenecek bişey kalmadı mı acaba?
devamını gör...
güzel bir iyecektir. doğulular çok severek tüketir. sosyal medyada herşeye fazladan anlam yüklendiği gibi bu iyecege de yüklenebiliyor bazen .
devamını gör...
20 senedir adanada yaşayan biri olarak yiyenin kıtlık zamanı bile hayatta kalacağını düşündüğüm yiyecek.
devamını gör...
sadece adanalıların yücelttiği şey. afedersiniz pipi dolması bunun adı.

hayır, istediği kadar lezzetli olsun. o şeyin ne olduğu aklıma geldikçe ve görüntüsünden ötürü yemeyeceğim. üstteki arkadaş doğru bir mantık yürütmüş bu tarz normal şartlarda yenilmeyecek türden sakatatların değerlendirilmesi kıtlık zamanlarında olur. pek çok sakatat yemeği de zaten böyle şartlarda ortaya çıkmıştır.

ha son olarak; bununla alakalı kaç tane şey izlediysem backgroundında hep bi cinsel gerilim oluyor. içeriği çok da menem bir şey olmayan bir yiyeceğin pornografik bir vibe eşliğinde insanlara sunulması tuhaf...
devamını gör...
hiçbir sakat at'a sıcak bakmadığımdan dolayı yemeyeceğim at'tır.
devamını gör...
hayra alamet bir görüntüye sahip olmayan yiyecek. insanların içinde yerseniz, bir garip hissedersiniz. hele ki insanlar size bakıyorsa..yiyemezsiniz.
devamını gör...
bi seye benziyen yiyecek. ne oldugunu herkes bilir. baska sekil verememisler mi buna.
devamını gör...
insanlar bunu toplum içinde nasıl yiyor diye meraktan patladığım yiyecek.mesela ben insanların içinde yemek bile zor yiyorum
devamını gör...
belki de artık kurban bayramında attığımız o şeyi de kullanmalıyızdır.
devamını gör...
ben adanalı değilim, yiyemem.

kaptın mı espriyi :*
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"şırdan" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim