robert sheckley’in orijinal adı the status civilization olan ve türkçeye mevki uygarlığı olarak çevrilen harika kitabında geçen haklı bir gerekçeye dayanan doğru bir tespiti ifade eden cümledir.

en gühankarından en masumuna kadar bütün suçların bir çekiciliği vardır, herkes için olmasa da. suç işleme dürtüsü karşı konuşamayacak bir güce sahiptir. hayatınızın bir anında mutlaka küçük ya da büyük bir suça bulaşırsınız: ya bir cinayet ya da okuldan kaçmak gibi.

ve suç bir kere topluma sirayet etmeye başladı mı artık önü alınmaz bir sürece dönüşür. suç yeni suçları doğurur. işlenen suç bir intikam veya bir hesaplaşma, bir ödeşme gerektirdiğinde artık yaydan kurtulmuş bir ol gibidir. ne durdurulabilir ne de geri döndürülebilir.

bulaşıcılığı çok yüksek bir hastalık gibi yayılır. yılmaz erdoğan’ın bana bir şeyhler oluyor isimli tiyatro oyununda geçen şu söz aslında suçun bulaşıcılığını çok iyi anlatır. her suç bir cezadır ve her ceza aynı zamanda bir suç. her suç bir ceza gerektirdiğine göre bu bir sarmala dönüşür elbette.

suç bir hastalıktır ve bu hastalığın ana nedeni belki de insanların içinden gelen o etkileyici sestir: bayılırım belaya!
devamını gör...
suç cezasız kaldıkça, iyi hal ile geçiştirildikçe bulaşır, topluma yayılır. kadın cinayetlerinin, tecavüzlerin cezasız kalması, bir katilin ceza aldığı için şaşırması da bunu açıklıyor. hukukun zaten işlemedigini ve kendisi için de nasıl olsa işlemeyeceğini bilmek suçlulara cesaret veren şeydir.
devamını gör...
sürü psikolojisine bağlı hareket eden fenomenlere bakıp şiir gibi tespit yapacağım derken zırvalayan kişi beyanatı.

" para mülkün ilacıdır. "

yersen..
devamını gör...
bulaşıcı değil de daha çok yoksunluk krizi gibi düşünmeliyiz bence yaparsın ceza almazsın ya da az bir ceza ile kurtulursan daha çok yapmak istersin yapmazsan sanki "yapabilirken neden yapmayayım ki" diye düşünürsün.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"suç bulaşıcı bir hastalıktır" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim